„Szakadás az alkotmányos jogfolytonosságban” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Visszavontam Linkoman (vita) szerkesztését (oldid: 18248544): romboló törlés volt. ha ehelyett hozzáadnád a hungarista hatalomátvételt, vagy Horthy hatalomra jutását, azt megérteném.
Nincs szerkesztési összefoglaló
 
1. sor: 1. sor:
{{nincs forrás}}
'''Szakadás az alkotmányos jogfolytonosságban''' akkor áll elő, ha egy ország alkotmányos berendezkedését úgy módosítják, hogy az ennek kivitelezésére vonatkozó szabályokat nem tartják be.<br>Magyarországi példák rá az [[olmützi alkotmány]], amely az [[áprilisi törvények]] megkerülésére szolgált, és a [[1848–49-es forradalom és szabadságharc|szabadságharc]] leverésének jogi alapja volt, vagy [[Magyarország alaptörvénye#Az 1949. évi XX. törvény, a Magyar Népköztársaság Alkotmánya|az 1949-es alkotmány]], amely a [[második világháború]] következményeként született.<br>Amerikai példa a [[konföderációs cikkelyek]] felváltása [[Az Amerikai Egyesült Államok alkotmánya|az USA alkotmányával]], ami a XIII. cikkely megsértésével történt. Ez a cikkely egyhangú döntést írt elő az alkotmánymódosításra, ez azonban néhány állam ellenállása miatt lehetetlen volt. Végül [[George Washington]] elnök beiktatása után fél évvel [[Észak-Karolina]], további fél évvel később [[Rhode Island]] is beletörődött a régi keretek megszűnésébe.
'''Szakadás az alkotmányos jogfolytonosságban''' akkor áll elő, ha egy ország alkotmányos berendezkedését úgy módosítják, hogy az ennek kivitelezésére vonatkozó szabályokat nem tartják be.{{-}}Magyarországi példák rá az [[olmützi alkotmány]], amely az [[áprilisi törvények]] megkerülésére szolgált, és a [[1848–49-es forradalom és szabadságharc|szabadságharc]] leverésének jogi alapja volt, vagy [[Magyarország alaptörvénye#Az 1949. évi XX. törvény, a Magyar Népköztársaság Alkotmánya|az 1949-es alkotmány]], amely a [[második világháború]] következményeként született.<br>Amerikai példa a [[konföderációs cikkelyek]] felváltása [[Az Amerikai Egyesült Államok alkotmánya|az USA alkotmányával]], ami a XIII. cikkely megsértésével történt. Ez a cikkely egyhangú döntést írt elő az alkotmánymódosításra, ez azonban néhány állam ellenállása miatt lehetetlen volt. Végül [[George Washington]] elnök beiktatása után fél évvel [[Észak-Karolina]], további fél évvel később [[Rhode Island]] is beletörődött a régi keretek megszűnésébe.


{{csonk-jog}}
{{csonk-jog}}

A lap jelenlegi, 2016. december 13., 15:03-kori változata

Szakadás az alkotmányos jogfolytonosságban akkor áll elő, ha egy ország alkotmányos berendezkedését úgy módosítják, hogy az ennek kivitelezésére vonatkozó szabályokat nem tartják be.
Magyarországi példák rá az olmützi alkotmány, amely az áprilisi törvények megkerülésére szolgált, és a szabadságharc leverésének jogi alapja volt, vagy az 1949-es alkotmány, amely a második világháború következményeként született.
Amerikai példa a konföderációs cikkelyek felváltása az USA alkotmányával, ami a XIII. cikkely megsértésével történt. Ez a cikkely egyhangú döntést írt elő az alkotmánymódosításra, ez azonban néhány állam ellenállása miatt lehetetlen volt. Végül George Washington elnök beiktatása után fél évvel Észak-Karolina, további fél évvel később Rhode Island is beletörődött a régi keretek megszűnésébe.