„Paradicsom (növényfaj)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
BotMultichill (vitalap | szerkesztései)
a Robot: következő hozzáadása: vi:Cà chua
YonaBot (vitalap | szerkesztései)
a robot Adding: zh-min-nan:Kam-á-bi̍t
64. sor: 64. sor:
[[Kategória:Növényfajok]]
[[Kategória:Növényfajok]]


[[en:Tomato]]
[[ar:طماطم]]
[[be-x-old:Памідоры]]
[[be-x-old:Памідоры]]

[[bg:Домат]]
[[en:Tomato]] [[ar:طماطم]] [[bg:Домат]] [[ca:Tomàquet]] [[cs:Rajče jedlé]] [[cy:Tomato]] [[da:Tomat]] [[de:Tomate]] [[el:Τομάτα]] [[eo:Tomato]] [[es:Solanum lycopersicum]] [[et:Tomat]] [[eu:Tomate]] [[fi:Tomaatti]] [[fr:Tomate]] [[gl:Tomate]] [[he:עגבנייה]] [[hr:Rajčica]] [[id:Tomat]] [[ilo:Kamatis]] [[is:Tómatur]] [[it:Solanum lycopersicum]] [[iu:ᒥᓗᑦᓱᑳᒐᖅ/milutsukaagaq]] [[ja:トマト]] [[kn:ಟೊಮೇಟೊ]] [[ko:토마토]] [[ln:Tomáti]] [[lt:Pomidoras]] [[ms:Pokok Tomato]] [[nah:Xitomātl]] [[nap:Pummarola]] [[nl:Tomaat]] [[no:Tomat]] [[os:Пъамидор]] [[pl:Pomidor uprawny]] [[pt:Tomate]] [[qu:Chilltu]] [[ru:Томаты]] [[simple:Tomato]] [[sl:Paradižnik]] [[sq:Domatja]] [[sr:Парадајз]] [[sv:Tomat]] [[th:มะเขือเทศ]] [[to:Temata]] [[tr:Domates]] [[vi:Cà chua]] [[yi:טאמעיטא]] [[zh:番茄]] [[zh-min-nan:Kam-á-bi̍t]] [[zh-yue:番茄]]
[[ca:Tomàquet]]
[[cs:Rajče jedlé]]
[[cy:Tomato]]
[[da:Tomat]]
[[de:Tomate]]
[[el:Τομάτα]]
[[eo:Tomato]]
[[es:Solanum lycopersicum]]
[[et:Tomat]]
[[eu:Tomate]]
[[fi:Tomaatti]]
[[fr:Tomate]]
[[gl:Tomate]]
[[he:עגבנייה]]
[[hr:Rajčica]]
[[id:Tomat]]
[[ilo:Kamatis]]
[[is:Tómatur]]
[[it:Solanum lycopersicum]]
[[iu:ᒥᓗᑦᓱᑳᒐᖅ/milutsukaagaq]]
[[ja:トマト]]
[[kn:ಟೊಮೇಟೊ]]
[[ko:토마토]]
[[ln:Tomáti]]
[[lt:Pomidoras]]
[[ms:Pokok Tomato]]
[[nah:Xitomātl]]
[[nap:Pummarola]]
[[nl:Tomaat]]
[[no:Tomat]]
[[os:Пъамидор]]
[[pl:Pomidor uprawny]]
[[pt:Tomate]]
[[qu:Chilltu]]
[[ru:Томаты]]
[[simple:Tomato]]
[[sl:Paradižnik]]
[[sq:Domatja]]
[[sr:Парадајз]]
[[sv:Tomat]]
[[th:มะเขือเทศ]]
[[to:Temata]]
[[tr:Domates]]
[[vi:Cà chua]]
[[yi:טאמעיטא]]
[[zh:番茄]]
[[zh-yue:番茄]]

A lap 2007. június 23., 19:50-kori változata

Sablon:Taxobox begin Sablon:Taxobox image Sablon:Taxobox begin placement Sablon:Taxobox regnum entry Sablon:Taxobox subregnum entry Sablon:Taxobox divisio entry Sablon:Taxobox classis entry Sablon:Taxobox subclassis entry Sablon:Taxobox ordo entry Sablon:Taxobox familia entry Sablon:Taxobox genus entry Sablon:Taxobox species entry Sablon:Taxobox end placement Sablon:Taxobox section binomial botany Sablon:Taxobox end A paradicsom (Solanum lycopersicum) a Solanaceae családba tartozó növény, Dél- és Közép-Amerikában honos. Népies neve: paradicska, tomata, tomató.

Származása, elterjedése

Őshazája Közép- és D-Amerika. Európában a 16. sz. végén ismerték meg, Spanyolo.-on, Portugálián és Itálián keresztül terjedt el. Mára mondhatni, az egész világon termesztik.

Nevének eredete

A tomata nevet az európai hódítók rövidítették az Amerikából behozott zöldség eredeti azték nevéből. Magyar neve, a paradicsom a „Paradicsom almája”, „paradicsomalma” névből rövidült. A növény „alma” nevét máig őrzi az olasz neve (pomodoro, azaz „aranyalma”).

A paradicsom Magyarországon

Hazai források először 1651-ben Pozsonyban említik. Valószínűleg párhuzamosan olasz–német, ill. balkáni közvetítéssel terjedt el. Kezdetben dísznövény volt, nagyobb arányú termesztését Budapest környékén kezdték 1880 körül. A két világháború között a nagyüzemi konzervgyártás és az export adott új lendületet termesztésének.

Legjelentősebb paradicsomtermő tájaink:

  • Bp. környéke (Mogyoród, Fót, Rákospalota, Dunakeszi),
  • Kecskemét és Nagykőrös vidéke (az I. világháborútól),
  • Hatvan és környéke (az 1930-as évektől).

Az 1880-as években a főváros környékén még zöldséges kertekben termesztették apró parcellákon és kisbérleteken. Piacra elsőnek az agrárszegénység termelte, de hamarosan eltanulta ezt a birtokos parasztság is. A Budapest környéki termelőkörzetben az I. világháborúig helyi tapasztalatok alapján alakultak ki a paraszti paradicsomtermesztés technikái és tájfajtái. A kerti termesztést fölváltotta a szántóföldi termesztés a melegágyi paradicsompalánták korai áttűzdelésével.

Leírása

A paradicsomot nyers fogyasztásra és konzerválásra egyaránt termesztik. Nagyon sok fajtája van és sokféleképpen használható fel.

Táplálkozási értéke abban rejlik, hogy harmonikus összetételben tartalmazza a különböző aroma anyagokat, amelyet más növények ízben nem tudnak megközelíteni. A vitaminok közül a C-vitamin (20-30 mg), de még 11-12 féle vitamin található benne, közöttük az A, B1, B2, és 1,6 mg karotin jelentős.

A zöld paradicsom fogyasztása veszélyes, mert mérgező hatású szolanint tartalmaz, ami az érés során elbomlik.

A paradicsom nagyon munkaigényes növény, a palántanevelés és az ültetés mellett fejtrágyázást, öntözést és gyomirtást szükségel. Piacra termelői karózzák és kötözik, a konzervipar számára nagyobb táblákon „gyalog” műveléssel termesztik. A paradicsomszüret a gyümölcs törékenysége miatt nagy gondosságot igényel. A paradicsom az utóbbi 70–80 esztendőben egyre jelentősebb helyet foglal el a mo.-i táplálkozásban. Előbb csupán ételízesítésre és sűrített, konzervált állapotban használták, az I. világháborút követő évektől nyersen, salátának is fogyasztják. – Irod. Boross Marietta: A nagybudapesti és pestkörnyéki paradicsomkultúra gazdasági és néprajzi vizsgálata (Népr. Ért., 1956); Somos András: A paradicsom (Bp., 1959).

Felhasználása

Felhasználható nyersen, savanyúságnak, levesnek, mártásnak, passzírozva üdítőitalnak.

Gyógyhatása

Élelmezési célok mellett gyógyhatása is jelentős. A tomatin nevű alkoloidájából gombás betegségek, gyulladásos folyamatok elleni kenőcsöket készítenek.

Hámozva a diétás étrendbe is alkalmazható, mert így könnyebben emészthetővé válik.

Jegyzetek


Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Paradicsom (növényfaj) témájú médiaállományokat.

Magyar Néprajzi Lexikon