„Škocjan-barlangrendszer” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nemzetközi katalógusok + portál
OH 229. o. földalatti vs. föld alatti
2. sor: 2. sor:
|név =Škocjan-barlangrendszer
|név =Škocjan-barlangrendszer
|kép =SkocjanskeJame.jpg
|kép =SkocjanskeJame.jpg
|képaláírás =Földalatti folyómeder
|képaláírás =Föld alatti folyómeder
|ország =Szlovénia
|ország =Szlovénia
|kategória =Természeti világörökségi helyszínek
|kategória =Természeti világörökségi helyszínek
13. sor: 13. sor:
|hosszúsági ívperc =59
|hosszúsági ívperc =59
}}
}}
A '''Škocjan-barlangrendszer ''' ([[Szlovén nyelv|szlovén]] nyelven ''Škocjanske jame'') egy [[mészkő (kőzet)|mészkő]] barlangrendszer a Szlovén Paradicsom [[Szlovénia]] délnyugati részén húzódik 5 km-nél is hosszabb földalatti szakaszon, 200 méternél is mélyebb barlangokkal, sok vízeséssel. A világon itt nyílik a legjobb lehetőség a [[karszt]]jelenségek tanulmányozására.
A '''Škocjan-barlangrendszer ''' ([[Szlovén nyelv|szlovén]] nyelven ''Škocjanske jame'') egy [[mészkő (kőzet)|mészkő]] barlangrendszer a Szlovén Paradicsom [[Szlovénia]] délnyugati részén húzódik 5 km-nél hosszabb föld alatti szakaszon, 200 méternél mélyebb barlangokkal, sok vízeséssel. A világon itt nyílik a legjobb lehetőség a [[karszt]]jelenségek tanulmányozására.


[[1986]] óta a barlangokat az [[UNESCO]] a [[Világörökség]] részeként tartja nyilván.
[[1986]] óta a barlangokat az [[UNESCO]] a [[Világörökség]] részeként tartja nyilván.


== Ismertető ==
== Ismertető ==
A [[Reka]] folyó ''Velika doliná''nál folyik a föld alá, majd további 34 km-t tesz meg a föld alatt egészen az [[Adriai-tenger]]ig, ahová a ''Timav'' folyóval együtt torkollik. A barlangok körüli terület [[archeológia]]i szempontból rendkívül gazdag, 10 000 éves leletektől napjaink emlékeiig mindenféle tárgyat rejt itt a föld. Értékes, a [[bronzkor]] végéről és a [[vaskor]] elejéről származó, a folyó civilizációjának hatását mutató archeológiai leletekre bukkantak a Mušja („Légy”) barlangban, ahol egy barlangtemplomot találtak. Ebben a régióban volt [[Európa]] egyik legfontosabb [[zarándokhely]]e, ahol a halál utáni élet kultuszát gyakorolták, és kapcsolatba léptek az ősök szellemével.
A [[Reka]] folyó ''Velika doliná''nál folyik a föld alá, majd további 34 km-t tesz meg a föld alatt egészen az [[Adriai-tenger]]ig, ahová a ''Timav'' folyóval együtt torkollik. A barlangok körüli terület [[archeológia]]i szempontból rendkívül gazdag, 10 000 éves leletektől napjaink emlékeiig mindenféle tárgyat rejt itt a föld. Értékes, a [[bronzkor]] végéről és a [[vaskor]] elejéről származó, a folyó civilizációjának hatását mutató archeológiai leletekre bukkantak a Mušja („Légy”) barlangban, ahol egy barlangtemplomot találtak. Ebben a régióban volt [[Európa]] egyik legfontosabb [[zarándokhely]]e, ahol a halál utáni élet kultuszát gyakorolták, és kapcsolatba léptek az ősök szellemével.


== Forrás ==
== Forrás ==

A lap 2016. október 8., 11:55-kori változata

Škocjan-barlangrendszer
Világörökség
Föld alatti folyómeder
Föld alatti folyómeder
Adatok
OrszágSzlovénia
Világörökség-azonosító390
TípusTermészeti helyszín
KritériumokVII, VIII
Felvétel éve1986
Elhelyezkedése
Škocjan-barlangrendszer (Szlovénia)
Škocjan-barlangrendszer
Škocjan-barlangrendszer
Pozíció Szlovénia térképén
é. sz. 45° 40′, k. h. 13° 59′Koordináták: é. sz. 45° 40′, k. h. 13° 59′
A Wikimédia Commons tartalmaz Škocjan-barlangrendszer témájú médiaállományokat.

A Škocjan-barlangrendszer (szlovén nyelven Škocjanske jame) egy mészkő barlangrendszer a Szlovén Paradicsom Szlovénia délnyugati részén húzódik 5 km-nél hosszabb föld alatti szakaszon, 200 méternél mélyebb barlangokkal, sok vízeséssel. A világon itt nyílik a legjobb lehetőség a karsztjelenségek tanulmányozására.

1986 óta a barlangokat az UNESCO a Világörökség részeként tartja nyilván.

Ismertető

A Reka folyó Velika dolinánál folyik a föld alá, majd további 34 km-t tesz meg a föld alatt egészen az Adriai-tengerig, ahová a Timav folyóval együtt torkollik. A barlangok körüli terület archeológiai szempontból rendkívül gazdag, 10 000 éves leletektől napjaink emlékeiig mindenféle tárgyat rejt itt a föld. Értékes, a bronzkor végéről és a vaskor elejéről származó, a folyó civilizációjának hatását mutató archeológiai leletekre bukkantak a Mušja („Légy”) barlangban, ahol egy barlangtemplomot találtak. Ebben a régióban volt Európa egyik legfontosabb zarándokhelye, ahol a halál utáni élet kultuszát gyakorolták, és kapcsolatba léptek az ősök szellemével.

Forrás

Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) Škocjanské jeskyně című cseh Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Külső hivatkozások