„Labarum” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Lektorálandó
TurkászBot (vitalap | szerkesztései)
a →‎További információk: Protokollcsere (WP:BÜ), replaced: http://hu.wikipedia.org → https://hu.wikipedia.org (2), http://en.wikipedia.org → https://en.wikipedia.org AWB
38. sor: 38. sor:
*[http://www.romkat.ro/hu/node/3463 Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség]
*[http://www.romkat.ro/hu/node/3463 Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség]
*[http://eloerdely.org/csiksomlyoibucsu/bucsurol.html Élőerdély]
*[http://eloerdely.org/csiksomlyoibucsu/bucsurol.html Élőerdély]
*[http://hu.wikipedia.org/wiki/Cs%C3%ADksomly%C3%B3i_b%C3%BAcs%C3%BA Csíksomlyói pünkösdi búcsú]
*[https://hu.wikipedia.org/wiki/Cs%C3%ADksomly%C3%B3i_b%C3%BAcs%C3%BA Csíksomlyói pünkösdi búcsú]


*[http://wikiszotar.hu/wiki/magyar_ertelmezo_szotar/Labarum Wikiszótár]
*[http://wikiszotar.hu/wiki/magyar_ertelmezo_szotar/Labarum Wikiszótár]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Labarum Wikipédia]
*[https://en.wikipedia.org/wiki/Labarum Wikipédia]
*[http://orthodoxwiki.org/Labarum Wikipédia]
*[http://orthodoxwiki.org/Labarum Wikipédia]
*[http://hu.wikipedia.org/wiki/I._Constantinus_r%C3%B3mai_cs%C3%A1sz%C3%A1r Wikipédia I. Constantinus római császár]
*[https://hu.wikipedia.org/wiki/I._Constantinus_r%C3%B3mai_cs%C3%A1sz%C3%A1r Wikipédia I. Constantinus római császár]


[[Kategória:Csíkszereda keresztény templomai, kolostorai]]
[[Kategória:Csíkszereda keresztény templomai, kolostorai]]

A lap 2015. október 27., 12:18-kori változata

Labarum (Csíksomlyói Kegytemplom és kolostor) [1]

A Csíksomlyói Kegytemplom értékes tárgyai közé tartozik a főoltár bal oldalán található labarum. A pünkösdi búcsú egyik fő szimbóluma, amelyet a nép labóriumnak nevez, az ókorban a rómaiak idején hadi zászló, a győzelem jelképe volt. A díszes kelmével bevont méhkas alakú jelvényt a pünkösdi búcsú alkalmával a főpapi kordon előtt viszi a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium legjobb végzős diákja.

Jelentése, eredete

Jézus Krisztus monogramja

Labarus-labarum (hadi zászló) latain eredetű szó, a római császárok bíborból készült, arany szegélyű zászlója. Nagy Konstantin (I. Constantinus római császár) hadizászlója, melyet Krisztus nevének monogramja díszített. Az idegen szavak szótára szerint a labarum Jézus Krisztus monogramja.

Története

Raffaello Sanzio: A milvius hídi-csata, Vatikán
Nagy Konstantin érméje, egyik oldalán a labarum ábrázolással

A labarum a rómaiak hadi jelvénye, egy dárdanyelet keresztező rúdon függő, négyzet alakú kis lobogó volt. Euszébiosz följegyzései szerint Nagy Konstantin a milvius hídi-csata [2] előtt 312. október 27-én, a napkorong fölött egy fénylő kereszt jelét látta, görög nyelvű "ἐν τούτῳ νίκα" (latinul "In hoc signo vincis", magyarul "E jelben győzz!") felirattal. A császár a keresztény Isten jelképével indult a csatába és a megjelenő vízió jóslata valóra is vált, hiszen a császár diadalmaskodott háromszoros túlerőben lévő riválisa, Maxentius felett. A látomás hatására pedig véget vetett a keresztények üldözésének, megtért, és maga is elősegítette az új keresztény vallás térhódítását a Római Birodalomban.

A római hadizászlóról korabeli érmék tanúskodnak. A labarum csúcsára, a római sas helyére aranykoszorúba foglalt, drágaköves krisztus-monogramot helyeztek, a bíborszínű bársony lobogóra a császár és két fia mellképe, valamint a látomás felirata került. A hadizászló a birodalom Nyugati részének császári, 324-től az egész Római Birodalom birodalmi zászlója lett, melyet 50 katonából álló díszőrség kísért.

A labarumot a konstantinápolyi császári palotában őrizték. 314-től a konstantini pénzeken, szarkofágokon is megjelent. Változatait a bíborszövet felirata szerint különböztették meg: in hoc vinces, „e jelben győzzél”, valamint in nomine Christi vincas semper, „Krisztus nevében győzzél mindig”.

A pünkösdi búcsú jelképe

A csíksomlyói kegytemplom egyik kultikus tárgya, a labarum, a pünkösdi búcsú fő szimbóluma 30 kg súlyú, díszes kelmével bevont, méhkas alakú jelvény. A nép nyelvén ismert labóriumot a körmenetet vezető papság előtt viszi a csíkszeredai Római Katolikus Gimnázium legjobb végzős diákja. A korabeli dokumentumokban följegyezték azon zászlóvivő (laborifer) nevét, aki a többórás körmeneten minden segítség nélkül vitte az egykori hadizászlót.

A Csíksomlyón található labarumot a ferences hagyomány szerint az 1567-es hargitai csata győzelmének emlékére készítették. A Csíksomlyói Római Katolikus Gimnázium 1730-ban alakult Mária Társulatának diákjai ezen zászló alatt vonultak az oratoriumból a templomig. A társulat, amely az idők folyamán nemcsak a hagyományos Mária-tiszteletet mélyítette el a csíki diákság lelkében, hanem intézményeket is létesített önmagában, nagy lendületet adott a csíksomlyói szellem kibontakozására a tanuló ifjú körében.

Jegyzetek

Források

  • Miklós József: Csíki lexikon. Csíkszereda, 2004.
  • Tolcsvai Nagy Gábor: Idegen szavak szótára, Budapest, 2007.
  • Vofkori György: Csíkszereda és Csíksomlyó képes története. Békéscsaba, 2007.
  • Csíksomlyó, a kegyhely. Csíkszereda, s.a.
  • Csíksomlyó, a kegyhely. A pünkösdi búcsú. Csíkszereda, s. a.

További információk