„Tistou – A zöld hüvelykujjak” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
{{építés alatt}}
{{magyaros|japán}}
{{magyaros|japán}}
{{Film infobox
{{Film infobox
24. sor: 23. sor:
| gyártásvezető =
| gyártásvezető =
| ország = {{Japán}}<br />{{Franciaország}}
| ország = {{Japán}}<br />{{Franciaország}}
| nyelv = [[japán nyelv|japán]]<br />+ [[magyar nyelv|magyar]] (szinkron)
| nyelv = [[japán nyelv|japán]], [[francia nyelv|francia]]<br />+ [[magyar nyelv|magyar]] (szinkron)
| időtartam = 74 perc
| időtartam = 74 perc
| költségvetés =
| költségvetés =

A lap 2014. december 3., 14:42-kori változata

Tistou – A zöld hüvelykujjak
(チスト みどりのおやゆび)
1990-es japán animációs film

Tistou és Bajusz Úr
Tistou és Bajusz Úr
RendezőTanno Júdzsi
Miura Sumon
ProducerOzava Júko
AlapműMaurice Druon: Tistou és a virágok
Műfajgyerekfilm, fantasy
ForgatókönyvíróTacsihara Rjú
ZeneJean-Michel Hervé
Marc Ferriére
Gyártás
GyártóProduction I.G
Ország Japán
 Franciaország
Nyelvjapán, francia
+ magyar (szinkron)
Játékidő74 perc
Forgalmazás
ForgalmazóJapán Sony Music Entertainment
Magyarország ? (VHS)
Magyarország Etalon Film (DVD)
BemutatóJapán 1990. március 24.
Magyarország ?
Eredeti magyar adóMagyar Televízió
KorhatárKorhatárra tekintet nélkül megtekinthető.
További információk
SablonWikidataSegítség

A Tistou – A zöld hüvelykujjak (チスト みどりのおやゆび; Tisztó midori no ojajubi; Hepburn: Tistou midori no oyayubi?; francia címén Tistou les pouces verts) egy 1990-ben bemutatott japán–francia animációs film, amelyet a Production I.G készített Tanno Júdzsi rendezésében. A film Maurice Druon Tistou és a virágok című műve alapján készült. Japánban 1990. március 24-én mutatták be. Magyarországon a Magyar Televízió vetítette az 1990-es években és VHS-en is megjelent. DVD-n 2011. november 8-án adta ki az Etalon Film Tistou: Az angyalgyermek címmel.

Cselekmény

Tistou gazdag arisztokrata családba születik Bárholvárosban és egy nap ő fogja örökölni a birtokot és apja fegyvergyárát. Azonban Tistou más mint a többi gyerek, az iskolában képtelen figyelni és mindig végigalussza az órákat. Mikor kirakják, apja úgy dönt, hogy speciális neveléssel, közvetlenül gyakorlatban taníttatja meg gyermekével azt, amit örököseként tudnia kell. Az első ilyen tanítási napján a növények ültetését tanulja meg Bajusz Úrnál, a kertésznél. Tistou megtölti a cserepeket földdel és hüvelykujjával lyukat fúr a magoknak, majd félrerakja őket. Néhány pillanat múlva, azonban színpompás virágok nőnek ki a cserepekből. Bajusz Úr elárulja a fiúnak, hogy ez azért történt, mert rendelkezik a „zöld hüvelykujjal”, így ha megérinti a kikeletlen magvakat rejtő talajt vagy repedéseket a falban, akkor a magvakból szinte azonnal kihajtanak a virágok. Tistou és Bajusz Úr megtartják titkukat.

Másnap Tistou a városi börtönt nézi meg, ahol megsajnálja a rabokat, mert nem boldogok, azért éjszaka kilopakodik és végigérinti a börtön falát „zöld” hüvelykujjával. Reggelre virágok borítják be a börtönt. Ugyanezt teszi a város nyomornegyedével, az állatkerttel és a kórházzal is. Bár a város vezetése nem örül a megmagyarázhatatlan virágtengernek, de Tistou apja védekezik, hogy számos pozitív hatással járt: nem szöknek a rabok, a nyomornegyed fejlődésnek indult, az állatkerti állatok boldogok, a kórházi betegek pedig visszanyerték reményüket és javasolja, hogy legyen a város neve Bárholvirágváros.

Hamarosan azonban kitör a háború az essnekik és az üldöztök között, és a fegyvergyár mindkét harcoló fél számára szállít fegyvereket, Tistou háborúellenességét kiváltva. Az összecsapáskor azonban Tistou-nak köszönhetően a lövedékek helyett virágok repülnek ki az ágyúkból, így senki sem sérül meg. A fegyvergyár viszont tönkremegy és Tistou bevallja, hogy ő áll minden hátterében. Tistou apja végül úgy dönt, hogy virággyárrá változtatja fegyvergyárát. Bajusz Úr azonban közben meghal, s miután Tistou virágba borította sírját, viráglétrát növeszt, hogy azon lejöhessen a mennyből. Mivel ez nem történik meg, Tistou maga indul fel az égbe, s ebben pónilova sem tudja megakadályozni. Mikor Tistou újra találkozik Bajusz Úrral, ő és a viráglétra is eltűnik, s egy üzenet jelenik meg virágokból a réten, miszerint Tistou egy angyal volt.

Szereplők

Zene

A japán változatban a film elején és végén hallható Siavasze no micu no tobira (幸せの三つの扉; Hepburn: Shiawase no mitsu no tobira?) című számot Iizava Kendzsi adja elő. A film zenéjét Jean-Michel Hervé komponálta, a francia változat zenei anyagát Marc Ferriére szerezte.

Források