„Mugli” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
+geocaching-szakkifejezés
Dexbot (vitalap | szerkesztései)
a Removing Link GA template (handled by wikidata)
19. sor: 19. sor:


[[Kategória:Harry Potter]]
[[Kategória:Harry Potter]]

{{Link GA|es}}


[[de:Begriffe der Harry-Potter-Romane#Muggel]]
[[de:Begriffe der Harry-Potter-Romane#Muggel]]

A lap 2014. szeptember 24., 00:29-kori változata

J. K. Rowling Harry Potter könyveinek szereplői között varázstalan, hétköznapi emberek is vannak, őket nevezi Rowling muglinak (az eredeti műben: muggle). A történetekben kissé a háttérben, de aktívan részt vesznek, különösen akkor, amikor a varázslóvilág és a muglik világa összefonódik. A muglik és a varázslók között a mugli miniszterelnök, illetve a mágiaügyi miniszter tart fent hivatalos, ámde nem rendszeres kapcsolatot. A legtöbbször előforduló muglik a történetben a Dursley család, melyben Harry édesanyjának testvére Petunia néni, a Dursley család háziasszonya. Harry velük élt tizenegy éves koráig, és a család mindent megtett, hogy kiirtsa a fiúból a varázslásra való hajlamot, de nem jártak sikerrel, így Harry a Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskolában folytathatta tanulmányait.

A könyv néhány szereplője igen nagy fontosságot tulajdonít a származásnak, azaz, hogy egy boszorkány vagy varázsló aranyvérű (generációk óta csak varázslók vannak a családjában), vagy mugli származású, gúnynéven sárvérű-e. Természetesen a félvér varázslók a leggyakoribbak, mert már csak nagyon kevés aranyvérű család maradt fenn, azok is szegről-végről rokonságban állnak egymással. A három főszereplő jó barát közül Harry félvér, Ron aranyvérű, Hermione pedig mugli származású.

Elemzők szerint a muglik szerepeltetése a könyv sikerének egyik alapvető meghatározója, mivel így a klasszikus fantasytól eltérően a valódi világba beilleszthetővé, azzal párhuzamossá, valószerűbbé vált a cselekmény.

Kvibli (angolul squib) az olyan embert jelenti, akinek a szülei varázslók, ám ő maga híján van a mágikus képességeknek, tulajdonképpen mugli. A könyv szereplői közül például Argus Frics és Arabella Figg kviblik. Nem tudni, miért nem öröklik a varázslatot a szüleiktől. Érdekesség, minden kvibli aranyvérű.

A szó egyéb használatai

Mind a nemzetközi,[1] mind a magyar geocaching játékban gyakori, hogy muglinak nevezik a „be nem avatott” embereket, tehát azokat, akik nem ismerik a játékot, nem tudják, mit keresnek a geoládakeresők például egy bozótban vagy más olyan helyen, ahol a muglik nem keresnének semmit, illetve akik véletlenül megtalálnak egy geoládát.

Források

  1. A geocaching angol kifejezései (angol nyelven). geocaching.com. (Hozzáférés: 2014. augusztus 7.)
  • J. K. Rowling: Harry Potter és a bölcsek köve, Bp., Animus Kiadó, 2002