„Mária-oszlop (Kolozsvár)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
kieg
időrend, duplázás ki
6. sor: 6. sor:
Eredetileg a Beltorda (ma Egyetem) és [[Farkas utca|Farkas]] (ma ''Kogălniceanu)'' utcák találkozásánál állt. Az oszlopot [[Anton Schuchbauer]] szobrászművész készítette.
Eredetileg a Beltorda (ma Egyetem) és [[Farkas utca|Farkas]] (ma ''Kogălniceanu)'' utcák találkozásánál állt. Az oszlopot [[Anton Schuchbauer]] szobrászművész készítette.


Az oszlop tetején egy [[Szűz Mária|Mária-szobor]] áll. Egykor alacsony, kőbábos kerítés övezte a talpazatot. A szobor 1944-ben megrongálódott, ezt követően 1957-1958-ban restaurálták. A kőbábos kerítést az 1950-as években kőoszlopok közé illesztett vasrács pótolta‚ s néhány fa is nőtt a kerítés mellett. Az 1950-es évek ideológiai viszonyai közt „zavaróan” hatott az egyetem előtti Mária-szobor‚ s akadályozta a közlekedést is‚ úgyhogy miután 1957-ben szakszerűen restaurálták‚ 1959-ben szétszedték‚ talpazata hónapokig a temető bejáratától jobbra levő fás‚ ráccsal övezett utcai virágágyásokban hevert szétszedve‚ ugyanis felmerült az a lehetőség‚ hogy ide helyezzék el.{{forrás}} Végül a szentpéteri templom mögé került 1961-ben‚ s azóta is itt áll. Az utóbbi évtizedekben a fogadalmi oszlop súlyosan megrongálódott. Restaurálására történtek kísérletek, viszont eredeti formájába nem sikerült visszaállítani.
Az oszlop tetején egy [[Szűz Mária|Mária-szobor]] áll. Egykor alacsony, kőbábos kerítés övezte a talpazatot. A szobor 1944-ben megrongálódott, ezt követően 1957-1958-ban restaurálták. A kőbábos kerítést az 1950-as években kőoszlopok közé illesztett vasrács pótolta‚ s néhány fa is nőtt a kerítés mellett. Az 1950-es évek ideológiai viszonyai közt „zavaróan” hatott az egyetem előtti Mária-szobor‚ s akadályozta a közlekedést is‚ úgyhogy miután 1957-ben szakszerűen restaurálták‚ 1959-ben szétszedték‚ talpazata hónapokig a temető bejáratától jobbra levő fás‚ ráccsal övezett utcai virágágyásokban hevert szétszedve‚ ugyanis felmerült az a lehetőség‚ hogy ide helyezzék el.{{forrás}}
[[1959]]-ben a kommunista hatóságok lebontatták a szobrot, és a [[Ferences templom és kolostor (Kolozsvár)|ferences templomban]] raktároztatták el, majd 1961-ben került a jelenlegi helyére. Az utóbbi évtizedekben a fogadalmi oszlop súlyosan megrongálódott. Restaurálására történtek kísérletek, viszont eredeti formájába nem sikerült visszaállítani.
[[1959]]-ben a kommunista hatóságok lebontatták a szobrot, és a [[Ferences templom és kolostor (Kolozsvár)|ferences templomban]] raktároztatták el, majd 1961-ben került a jelenlegi helyére.


== Források ==
== Források ==

A lap 2014. július 23., 19:24-kori változata

A Mária-oszlop a piarista templom előtt (1859)
A Mária-oszlop a Szentpéteri templom mögött napjainkban

A kolozsvári Mária-oszlop barokk szobor a Szentpéteri templom mögött, Erdély második legrégibb köztéri szobra (Nagyszeben után). Eredetileg a piarista templom előtti téren állott.

A szobrot 1744-ben Kornis Antal főkormányszéki tanácsos és felesége Petki Anna állíttatta, hálaadományként az 1738 óta tartó pestisjárvány elmúltakor. A szobrász az osztrák Anton Schuchbauer volt. Eredetileg a Beltorda (ma Egyetem) és Farkas (ma Kogălniceanu) utcák találkozásánál állt. Az oszlopot Anton Schuchbauer szobrászművész készítette.

Az oszlop tetején egy Mária-szobor áll. Egykor alacsony, kőbábos kerítés övezte a talpazatot. A szobor 1944-ben megrongálódott, ezt követően 1957-1958-ban restaurálták. A kőbábos kerítést az 1950-as években kőoszlopok közé illesztett vasrács pótolta‚ s néhány fa is nőtt a kerítés mellett. Az 1950-es évek ideológiai viszonyai közt „zavaróan” hatott az egyetem előtti Mária-szobor‚ s akadályozta a közlekedést is‚ úgyhogy miután 1957-ben szakszerűen restaurálták‚ 1959-ben szétszedték‚ talpazata hónapokig a temető bejáratától jobbra levő fás‚ ráccsal övezett utcai virágágyásokban hevert szétszedve‚ ugyanis felmerült az a lehetőség‚ hogy ide helyezzék el.[forrás?]

1959-ben a kommunista hatóságok lebontatták a szobrot, és a ferences templomban raktároztatták el, majd 1961-ben került a jelenlegi helyére. Az utóbbi évtizedekben a fogadalmi oszlop súlyosan megrongálódott. Restaurálására történtek kísérletek, viszont eredeti formájába nem sikerült visszaállítani.

Források

Kapcsolódó szócikkek