„Minorita templom (Miskolc)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
13. sor: 13. sor:
[[Fájl:MinorTabletMiskolc01.jpg|bélyegkép|150px|balra|Emléktábla a rendház falán]]
[[Fájl:MinorTabletMiskolc01.jpg|bélyegkép|150px|balra|Emléktábla a rendház falán]]


==A templom==
== A templom ==
Külsejét tekintve a templom kéttornyos, homlokzatát [[Oszloprend#Dór stílus|dór]], [[Oszloprend#Ión stílus|ión]] oszlopok és [[Lizéna|lizénák]] osztják három függőleges szakaszra, vízszintes párkányai pedig két szintre és oromzatra. A szimbolikus [[dombormű]]vekkel díszített, [[timpanon]]os főbejáratának 2001-ben készült bronzkapujához háromkaréjos, hajlított korlátú előlépcsőzet vezet. Ennek két oldalán, szoborfülkékben állnak balról [[Assisi Szent Klára]], jobbról pedig [[Szent Erzsébet]] erőteljes és mozgalmas [[barokk]] szobrai. Az emeleti ablak két oldalán, hasonló módon két szent szobrát helyezték el: [[Assisi Szent Ferenc]] és [[Páduai Szent Antal]] alakját. Valamennyi 1779-ben került a helyére. Az [[Attika (építészet)|attika]] magas középrészén aranyozott fém napmotívum, szoborfülkéjében [[Szeplőtelen fogantatás|Immaculata]]-szobor, a közrefogó [[Voluta|volutákon]] imádkozó angyalfigurák, szélein egy-egy díszváza található. A lant- és félköríves ablakokkal áttört tornyokat erősen tagozott órapárkány zárja le, felettük párnatagos laternás sisak emelkedik, tetejükön [[latin kereszt]]tel. A templom bejáratának két oldalán a dór lizénákon [[bronz]] emléktáblák vannak.


A templomépület 60 méter hosszú, a főhajó szélessége 12 méter, a két torony magassága 56 méter. Toronyórái 1995-ben készültek, de már korábban is volt óra a templomon. A főhajó boltívének magassága 16 méter, amelynek két oldalán három-három, 6×6 méteres kápolna helyezkedik el. A templom üvegablakai 1904-ben készültek, alkotójuk Palka József.
Külsejét tekintve a templom kéttornyos, homlokzatát [[Dór oszlop|dór]], [[Ión oszlop|ión]] és lizénák osztják három függőleges szakaszra, vízszintes párkányai pedig két szintre és oromzatra. A szimbolikus [[dombormű]]vekkel díszített, [[timpanon]]os főbejáratának [[2001]]-ben készült bronzkapujához háromkaréjos, hajlított korlátú előlépcsőzet vezet. Ennek két oldalán, szoborfülkékben állnak balról [[Assisi Szent Klára]], jobbról pedig [[Szent Erzsébet]] erőteljes és mozgalmas [[barokk]] szobrai. Az emeleti ablak két oldalán, hasonló módon két szent szobrát helyezték el: [[Assisi Szent Ferenc]] és [[Páduai Szent Antal]] alakját. Valamennyi [[1779]]-ben került a helyére. Az [[Attika (építészet)|attika]] magas középrészén aranyozott fém napmotívum, szoborfülkéjében [[Immaculata]]-szobor, a közrefogó [[Voluta|volutákon]] imádkozó angyalfigurák, szélein egy-egy díszváza található. A [[lant]]- és félköríves ablakokkal áttört tornyokat erősen tagozott órapárkány zárják le, felettük párnatagos laternás sisak emelkedik, tetejükön [[latin kereszt]]tel. A templom bejáratának két oldalán a dór lizénákon [[bronz]] emléktáblák.


A templombelső háromhajós, ötboltszakaszos, négy [[csehsüvegboltozat]]tal fedett. A hajók két oldalán kápolnasorok helyezkednek el; a keleti oldalon négy, a nyugati oldalon három. Az orgonakarzatot két toszkán pillér tartja. Padjait, a szószéket és a sekrestye berendezését 1740 és 1748 között a [[sajólád]]i [[Pálos rend|pálosok]] műhelyében készítették. A főhajó mennyezetét és a szentély boltozatát [[freskó]]k díszítik, Mária életéből vett jelenetek, Takács István alkotásai (1958 és 1966 között készültek). A főoltárképet [[Sajósy Alajos]] készítette 1867-ben, Mária mennybevitelét ábrázolja. A szobrászmunka Eintzerhoffer Ignác munkája. A [[bronz]] [[tabernákulum]]-ajtót Tomcsik János ötvös készítette. A templom [[Orgona (hangszer)|orgonája]] Szalay Lajos orgonaművész terve alapján készült [[Pécs]]ett, de 1950 óta még nem fejezték be. 2000-ben készült el a templom ún. [[millennium]]i kapuja, [[Tóth Sándor (szobrász)|Tóth Sándor]] alkotása.
A templomépület 60 méter hosszú, a főhajó szélessége 12 méter, a két torony magassága 56 méter. Toronyórái [[1995]]-ben készültek, de már korábban is volt óra a templomon. A főhajó boltívének magassága 16 méter, melynek két oldalán három-három, 6×6 méteres kápolna helyezkedik el. A templom üvegablakai [[1904]]-ben készültek, alkotójuk Palka József.

A templombelső háromhajós, ötboltszakaszos, négy [[csehsüvegboltozat]]tal fedett. A hajók két oldalán kápolnasorok helyezkednek el; a keleti oldalon négy a nyugati oldalon három. AZ orgonakarzatot két toszkán pillér tartja. Padjait, a szószéket és a sekrestye berendezését [[1740]] és [[1748]] között a [[sajólád]]i [[Pálos rend|pálosok]] műhelyében készítették. A főhajó mennyezetét és a szentély boltozatát [[freskó]]k díszítik, Mária életéből vett jelenetek, Takács István alkotásai ([[1958]] és [[1966]] között készültek). A főoltárképet [[Sajósy Alajos]] készítette [[1867]]-ben, Mária mennybevitelét ábrázolja. A szobrászmunka Eintzerhoffer Ignác munkája. A [[bronz]] [[tabernákulum]] ajtót Tomcsik János ötvös készítette. A templom [[Orgona (hangszer)|orgonája]] Szalay Lajos orgonaművész terve alapján készült [[Pécs]]ett, de 1950 óta még nem fejezték be. 2000-ben készült el a templom ún. [[millennium]]i kapuja, [[Tóth Sándor (szobrász)|Tóth Sándor]] alkotása.


== A templom harangjai ==
== A templom harangjai ==

A lap 2013. június 28., 20:06-kori változata

A minorita templom homlokzata

A Nagyboldogasszony minorita plébániatemplom (Hősök tere 5/a.) Miskolc egyik reprezentatív, barokk stílusú temploma, városképileg a Hősök tere meghatározó építménye (Nagyboldogasszony Szűz Mária egyik elnevezése). Bal oldalán áll az egykori minorita rendház, ma Kelemen Didák Fiúkollégium, jobb oldalán a Földes Ferenc Gimnázium.

Szószék a templomban

Története

A területen már a 15. században állt Szűz Mária tiszteletének szentelt gótikus templom, ami a török hódoltság idején pusztult el. Az új templom és rendház alapítója Kelemen Didák (1683–1744) minorita tartományfőnök volt, aki sikerrel kért templomépítési engedélyt III. Károlytól, és meg tudta nyerni Károlyi Sándor grófot és Erdődy Gábor Antal egri érseket az építkezés támogatójának. A munkálatok 1729-ben, ünnepélyes alapkőletétellel kezdődtek. A tervező és építő Giovanni Baptista Carlone egri építész volt. 1735-re elkészült a szentély és az alatta lévő kripta, 1736-ban Erdődy Gábor – ideiglenesen – felszentelte a főoltárt. A templomépület, a két torony egy részének és a kápolna építésével 1743-ra készültek el. Ugyanebben az évben kezdték el a kolostor északi szárnyának az építését, amit rövidesen a déli szárnyban lévő iskola és az összekötő egység követett. A kereszteket 1751-ben helyezték el a torony tetején, a teljes készültséget 1760 körül érték el. Páter Kelemen Didák ezt már nem érte meg, 1744. április 28-án elhunyt, és az általa megálmodott templom kriptájában temették el.

A Minorita rendház épülete

Az 1843. évi nagy miskolci tűzvész során súlyos károkat szenvedett a templom, leégett a tető, beszakadt a boltozat, még a harangok is megolvadtak, viszont a berendezés nagy része megmenekült a tűztől. Elsőnek a rendházat, majd a tornyokat állították helyre, és 1845-re készültek el a helyreállítási munkálatokkal – az eredeti Carlone-féle tervek szerint. 1867-ben lett kész a főoltár, 1880-ban pedig négy oltárt állítottak fel (Szűz Mária, Szent József, Szent István, Szent László). 1950. június 17. éjszakáján a rendházból elhurcolták az ott lakó atyákat, novíciusokat és diákokat, összesen tíz embert (erről 1999-ben elhelyezett emléktábla emlékezik meg). A templom 1982 óta önálló plébániaként működik (Miskolc-Újvárosi Nagyboldogasszony Plébánia). 1998-tól a minoriták szegénykonyhát működtetnek.

Emléktábla a rendház falán

A templom

Külsejét tekintve a templom kéttornyos, homlokzatát dór, ión oszlopok és lizénák osztják három függőleges szakaszra, vízszintes párkányai pedig két szintre és oromzatra. A szimbolikus domborművekkel díszített, timpanonos főbejáratának 2001-ben készült bronzkapujához háromkaréjos, hajlított korlátú előlépcsőzet vezet. Ennek két oldalán, szoborfülkékben állnak balról Assisi Szent Klára, jobbról pedig Szent Erzsébet erőteljes és mozgalmas barokk szobrai. Az emeleti ablak két oldalán, hasonló módon két szent szobrát helyezték el: Assisi Szent Ferenc és Páduai Szent Antal alakját. Valamennyi 1779-ben került a helyére. Az attika magas középrészén aranyozott fém napmotívum, szoborfülkéjében Immaculata-szobor, a közrefogó volutákon imádkozó angyalfigurák, szélein egy-egy díszváza található. A lant- és félköríves ablakokkal áttört tornyokat erősen tagozott órapárkány zárja le, felettük párnatagos laternás sisak emelkedik, tetejükön latin kereszttel. A templom bejáratának két oldalán a dór lizénákon bronz emléktáblák vannak.

A templomépület 60 méter hosszú, a főhajó szélessége 12 méter, a két torony magassága 56 méter. Toronyórái 1995-ben készültek, de már korábban is volt óra a templomon. A főhajó boltívének magassága 16 méter, amelynek két oldalán három-három, 6×6 méteres kápolna helyezkedik el. A templom üvegablakai 1904-ben készültek, alkotójuk Palka József.

A templombelső háromhajós, ötboltszakaszos, négy csehsüvegboltozattal fedett. A hajók két oldalán kápolnasorok helyezkednek el; a keleti oldalon négy, a nyugati oldalon három. Az orgonakarzatot két toszkán pillér tartja. Padjait, a szószéket és a sekrestye berendezését 1740 és 1748 között a sajóládi pálosok műhelyében készítették. A főhajó mennyezetét és a szentély boltozatát freskók díszítik, Mária életéből vett jelenetek, Takács István alkotásai (1958 és 1966 között készültek). A főoltárképet Sajósy Alajos készítette 1867-ben, Mária mennybevitelét ábrázolja. A szobrászmunka Eintzerhoffer Ignác munkája. A bronz tabernákulum-ajtót Tomcsik János ötvös készítette. A templom orgonája Szalay Lajos orgonaművész terve alapján készült Pécsett, de 1950 óta még nem fejezték be. 2000-ben készült el a templom ún. millenniumi kapuja, Tóth Sándor alkotása.

A templom harangjai

A templomnak négy harangja van. A jobb oldali (keleti) toronyban van a 2000 kilogrammos, B0 hangú Gábor-harang, amelyet 1847-ben öntöttek Hilzer Ignác bécsújhelyi műhelyében. A bal oldali (nyugati) toronyban függ a 959 kilogrammos Hősök harangja, az 587 kilogrammos Kelemen Didák-harang és a Páduai Szent Antal nevét viselő, 150 kilogrammos lélekharang. Mindet Szlezák László öntötte 1936-ban, Budapesten.

Források

Commons:Category:Minorite church in Miskolc
A Wikimédia Commons tartalmaz Minorita templom (Miskolc) témájú médiaállományokat.