„Függő keletkezés” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
kisbetűk
aNincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
{{buddhizmus}}
{{buddhizmus}}
A '''''pratítja-szamutpáda''''' ({{szanszkritul|प्रतीत्यसमुत्पाद}}, [[Páli nyelv|páliul]]: ''paticcsaszamuppáda'', {{kínaiul|緣起}}), melyet leggyakrabban '''függő keletkezés'''ként fordítanak magyar nyelvre, a [[buddhizmus]] egyik fő tana, amely szerint ok-okozati összefüggés van a pszichológiai jelenségek között. Ez tartja fent a [[Dukkha|dukkhát]] (elégedetlenség) a [[Szanszára|világi tapasztalásokban]]<ref>[http://www.accesstoinsight.org/lib/authors/thanissaro/resonance.html Thanissaro Bhikku - Samsara Divided by Zero (esszé)]</ref>. Ezt fordítják „függő keletkezés”-nek vagy „függőségben való keletkezés”-nek is. Ez jelenti a második [[Négy Nemes Igazság|nemes igazság]] bővebb magyarázatát is.
A '''''pratítja-szamutpáda''''' ({{szanszkritul|प्रतीत्यसमुत्पाद}}, [[Páli nyelv|páliul]]: ''paticcsaszamuppáda'', {{kínaiul|緣起}}), melyet leggyakrabban '''függő keletkezés'''ként fordítanak magyar nyelvre, a [[buddhizmus]] egyik fő tana, amely szerint ok-okozati összefüggés van a pszichológiai jelenségek között. Ez tartja fent a [[Dukkha|dukkhát]] (elégedetlenség) a [[Szanszára|világi tapasztalásokban]]<ref>[http://www.accesstoinsight.org/lib/authors/thanissaro/resonance.html Thanissaro Bhikku - Samsara Divided by Zero (esszé)]</ref>. Ezt fordítják „függő keletkezés”-nek vagy „függőségben való keletkezés”-nek is. Ez jelenti a második [[Négy nemes igazság|nemes igazság]] bővebb magyarázatát is.


== Áttekintés ==
== Áttekintés ==

A lap 2013. március 31., 23:50-kori változata

A pratítja-szamutpáda (szanszkritul: प्रतीत्यसमुत्पाद, páliul: paticcsaszamuppáda, kínaiul: 緣起), melyet leggyakrabban függő keletkezésként fordítanak magyar nyelvre, a buddhizmus egyik fő tana, amely szerint ok-okozati összefüggés van a pszichológiai jelenségek között. Ez tartja fent a dukkhát (elégedetlenség) a világi tapasztalásokban[1]. Ezt fordítják „függő keletkezés”-nek vagy „függőségben való keletkezés”-nek is. Ez jelenti a második nemes igazság bővebb magyarázatát is.

Áttekintés

Buddha tanítása azzal kezdődik, hogy részletezi azokat a spirituális problémákat, amikkel ő szembekerült. Ez a dukkha, amely közelítőleg annyit jelent, hogy szenvedés, stressz vagy örömtelenség. Magyarázata szerint az élet nem kielégítő, amelyben folyvást hajszoljuk a nem tartós boldogságot. Ez az elégedetlenség szerinte gyakran szomorúsághoz, bánathoz és csalódottsághoz vezet. Folyamatosan ficánkol a tudatunkban, de valahogy soha nem lesz olyan teljesen, mint amilyet szeretnénk. Az érző lények minden pillanatban a boldogságot keresik: az étel a gyomor éhségét csillapítja, a partner a szív vágyait csillapítja, az utód, a szakma és az ambíció a sikeresség utáni vágyakozásában segít, a szavak és gondolatok az intellektuális éhséget enyhítik. Ezek egyike sem tökéletesen kielégítő. Végül mindenkinek meg kell halnia, hátrahagyva mindent, amit addig keservesen összekuporgatott. Ráadásul továbbra sem szűntek meg az elégedetlenséget szülő álmok. Ezek halálunk után sem szűnnek meg (lásd szanszára és újjászületés). Erről a spirituális problémáról gondolta azt a történelmi Buddha, hogy érdemes megoldani.

Buddha a szanszárát nem egy fizikai helynek írta le, hanem egy olyan folyamatnak, mely során örömöket és vágyakat gyűjtünk és fogyasztunk[2]. A buddha erre a problémára kereste a megoldást. A páli kánon Buddhát egy tehetséges orvoshoz hasonlítja, aki egy betegséget diagnosztizált, majd előállt egy gyógymóddal[3]. Buddha megállapította a problémát (dukkha), majd azt is, hogy miért marad is marad fent (az első két nemes igazság). Ezután megnyugtatta hallgatóságát, hogy létezik egy mód a dukkhától való megszabadulásra (a harmadik nemes igazság). Végül leírta, hogy milyen módszerrel érhető el a teljes megszabadulás (Nemes nyolcrétű ösvény (a negyedik nemes igazság).

Általában a pratítja-szamutpáda a második nemes igazság kifejtése, mely állítása szerint a dukkhának van oka. Az okokkal való nemtörődés miatt vándorlunk szüntelen a szanszárában összezavarodva, elégedetlenül és nyugtalanul. Ha ki tudunk fejleszteni teljesen ellentétes tényezőket, amelyek nem tartják fent a dukkhát, és ha az okokat teljesen elhalványítjuk, akkor elérhető a teljes megszabadulás.

Hivatkozások

Lásd még

Külső hivatkokzások