„Hans Bol” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Pataki Márta (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
Pataki Márta (vitalap | szerkesztései)
13. sor: 13. sor:


== Források ==
== Források ==
{{commons|Category:Hans Bols}}
{{commons|Category:Hans Bol}}
*{{Művészeti lexikon}}
*{{Művészeti lexikon}}
*[[Karel van Mander]]: Hírneves németalföldi és német festők élete. Budapest : Helikon Kiadó, 1987. Hans Bol mecheleni festő élete lásd 112-113. p.
*[[Karel van Mander]]: Hírneves németalföldi és német festők élete. Budapest : Helikon Kiadó, 1987. Hans Bol mecheleni festő élete lásd 112-113. p.

A lap 2012. december 18., 16:42-kori változata

Arcképe Hendrick Goltzius által (1693)

Hans Bol (Mechelen, 1534. december 16.Amszterdam, 1593. november 20.) holland festő, miniatűrjei és rézmetszetei is jelentősek.

Életpályája

Mechelenben mintegy 150 festőműhely volt Hans Bol születése idején. Ebben a környezetben nőtt fel gazdag családban, már 14 éves korától élhetett festői hajlamának, egy melcheni festőmesternél dolgozott, akinél két évig maradt, innen Heidelbergbe ment, s ott is két évig tanult. Visszatérve Mechelenbe felhagyott a tanulással, önállóan kezdett festeni. Első jeles képe egy nagy vászonra festett akvarell, amely Daedalus és Ikarusz mondáját dolgozza fel a festészet eszközeivel. Azt a pillanatot ábrázolja, amikor a levegőn keresztúl megszöknek fogságukból, a figurák alatti táj ábrázolása is kiváló, egy ódon kastélyt ábrázol a háttérben, mintha egy sziklából nőne ki, körötte víz, rajta Ikarusz tollai, melyek a nap közelében az elolvadt viasz miatt vízbe hullottak, ahogyan azt a mondában előadták. Előtérben egy juhász ül a juhai mellett, odébb egy fölműves szánt az ekéjével és csodálkozva nézi a repülést. Bol az ember, az állat- és a tájábrázolásban is kiváló volt. Képeit igen keresték az üzletemberek, s jól megfizették, s nagy haszonnal adták tovább. 1574-ben menekülnie kellett szülővárosából a vallásháború miatt, szinte ruhátlanul érkezett meg Antwerpenbe, itt egy mecénás felöltöztette, ellátta, amivel kellett, s festett tovább. 1574-ben belépett az antwerpeni Szent Lukács céhbe.

Antwerpeni tartózkodása idején kiadott egy könyvet, amelyet festett madarakkal, halakkal, stb. díszített élő minták nyomán. Antwerpenben lassan felhagyott a nagyobb vásznak készítésével, mert észrevette, hogy a kistehetségű mesterek lemásolják, s a maguk neve alatt adják tovább jó pénzért, a festményhamisítás talán éppen annyi idős, mint maga a festészet. Bol úgy segített magán, hogy kis képek festésébe kezdett, azokat aprólékosan kidolgozta, sokkal kevésbé voltak alkalmasak az utánzásra. Amszterdam városát festette, több falu látképét, stb. Ezeket a kis képeit is nagyon kedvelték, Jaques Razet antwerpeni műgyűjtő sokat megvásárolt belőlük.



Források

Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Hans Bol témájú médiaállományokat.
  • Művészeti lexikon I–IV. Főszerk. Zádor Anna, Genthon István. 3. kiad. Budapest: Akadémiai. 1981–1983.
  • Karel van Mander: Hírneves németalföldi és német festők élete. Budapest : Helikon Kiadó, 1987. Hans Bol mecheleni festő élete lásd 112-113. p.