„Harry Blackmore Whittington” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
DenesFeri (vitalap | szerkesztései)
Új oldal, tartalma: „'''Harry Blackmore Whittington''' FRS-tag (1916. március 24. - 2010. június 20.) brit [[Őslénytan|paleon…”
 
aNincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
'''Harry Blackmore Whittington''' [[Royal Society|FRS-tag]] ([[1916]]. [[március 24.]] - [[2010]]. [[június 20.]]) [[Egyesült Királyság|brit]] [[Őslénytan|paleontológus]]. {{Zoonév|Whittington}}
'''Harry Blackmore Whittington''' [[Royal Society|FRS-tag]] ([[1916]]. [[március 24.]] [[2010]]. [[június 20.]]) [[Egyesült Királyság|brit]] [[Őslénytan|paleontológus]]. {{Zoonév|Whittington}}


== Élete és munkássága ==
== Élete és munkássága ==
Harry Blackmore Whittington, [[Cambridge]]ben [[Department of Earth Sciences]]-nál és a [[Sidney Sussex College]]-nál tevékenykedett. A [[Birmingham]]-i [[Handsworth Grammar School]]ban tanult; A [[Birmingham Egyetem]]en (University of Birmingham) megszerezte a [[geológia|geológiai]] [[Tudományos fokozat|Ph.D]]-jét. Whittington paleontológus professzor volt a [[Harvard Egyetem]]en. 1966-1983 között a [[Cambridge-i Egyetem]] Woodwardian Professor of Geology állást töltötte be. Több, mint 60 évig tartó munkássága alatt, Whittington professzor jelentős eredményeket ért el a korai [[paleozoikum]]i fosszilis [[ízeltlábúak]] tanulmányozása terén.<ref> McMenamin, M. 2010. Harry Blackmore Whittington 1916-2010. ''Geoscientist'', v. 20, n. 11, p. 5. </ref> Ő, főleg a [[trilobiták]]ra összpontosított. A legfőbb eredményei a következők:
Harry Blackmore Whittington [[Cambridge]]-ben a [[Department of Earth Sciences]]-nál és a [[Sidney Sussex College]]-nál tevékenykedett. A [[birmingham]]i [[Handsworth Grammar School]]ban tanult; A [[Birmingham Egyetem]]en (University of Birmingham) megszerezte a [[geológia|geológiai]] [[Tudományos fokozat|Ph.D]]-jét. Whittington paleontológus professzor volt a [[Harvard Egyetem]]en. 1966-1983 között a [[Cambridge-i Egyetem]] Woodwardian Professor of Geology állást töltötte be. Több mint 60 évig tartó munkássága alatt Whittington professzor jelentős eredményeket ért el a korai [[paleozoikum]]i fosszilis [[ízeltlábúak]] tanulmányozása terén.<ref> McMenamin, M. 2010. Harry Blackmore Whittington 1916-2010. ''Geoscientist'', v. 20, n. 11, p. 5. </ref> Ő, főleg a [[trilobiták]]ra összpontosított. A legfőbb eredményei a következők:


*a trilobiták [[Morfológia (biológia)|alaktanának]], ökológiájának, és fosszilis rétegtanának tanulmányozása; az ősgeológiával együtt;
*a trilobiták [[Morfológia (biológia)|alaktanának]], ökológiájának és fosszilis rétegtanának tanulmányozása; az ősgeológiával együtt;
*a [[Burgess-pala]] állatvilágának tanulmányozása, amely a [[kambriumi robbanás]] megértéséhez vezetett.
*a [[Burgess-pala]] állatvilágának tanulmányozása, amely a [[kambriumi robbanás]] megértéséhez vezetett.



A lap 2012. január 27., 18:11-kori változata

Harry Blackmore Whittington FRS-tag (1916. március 24.2010. június 20.) brit paleontológus. Zoológiai szakmunkákban nevének rövidítése: „Whittington”.

Élete és munkássága

Harry Blackmore Whittington Cambridge-ben a Department of Earth Sciences-nál és a Sidney Sussex College-nál tevékenykedett. A birminghami Handsworth Grammar Schoolban tanult; A Birmingham Egyetemen (University of Birmingham) megszerezte a geológiai Ph.D-jét. Whittington paleontológus professzor volt a Harvard Egyetemen. 1966-1983 között a Cambridge-i Egyetem Woodwardian Professor of Geology állást töltötte be. Több mint 60 évig tartó munkássága alatt Whittington professzor jelentős eredményeket ért el a korai paleozoikumi fosszilis ízeltlábúak tanulmányozása terén.[1] Ő, főleg a trilobitákra összpontosított. A legfőbb eredményei a következők:

  • a trilobiták alaktanának, ökológiájának és fosszilis rétegtanának tanulmányozása; az ősgeológiával együtt;
  • a Burgess-pala állatvilágának tanulmányozása, amely a kambriumi robbanás megértéséhez vezetett.

Díjai

Jegyzetek

  1. McMenamin, M. 2010. Harry Blackmore Whittington 1916-2010. Geoscientist, v. 20, n. 11, p. 5.
  2. Mary Clark Thompson Medal. National Academy of Sciences. (Hozzáférés: 2011. február 14.)
  3. Wollaston Medal. Award Winners since 1831. Geological Society of London. (Hozzáférés: 2009. február 25.)

Források

Ez a szócikk részben vagy egészben a Harry B. Whittington című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk