„Orosz–török háborúk” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Gerakibot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: zh:俄土战争
FoxBot (vitalap | szerkesztései)
a r2.7.2) (Bot: következő hozzáadása: ca:Guerres Russo-Turques
60. sor: 60. sor:
[[be:Руска-турэцкія войны]]
[[be:Руска-турэцкія войны]]
[[bg:Руско-турски войни]]
[[bg:Руско-турски войни]]
[[ca:Guerres Russo-Turques]]
[[de:Russisch-Türkische Kriege]]
[[de:Russisch-Türkische Kriege]]
[[el:Ρωσοτουρκικός πόλεμος]]
[[el:Ρωσοτουρκικός πόλεμος]]

A lap 2011. október 31., 13:21-kori változata

Az Orosz–török háborúk Oroszország és az Oszmán Birodalom háborúi a 15.-20. század között. Az oroszok a tatár hódítók lerázása után keletnek és délnek terjeszkedtek. Az orosz–török összecsapások már azzal megkezdődtek, mikor az Oszmán Birodalom szultánja II. Bajezid uralma alá vetette a Krími kánságot (1475) és ettől kezdődően betöréseikkel folytonosan pusztították a szomszédos országokat (Oroszország, Lengyelország, Litván Nagyfejedelemség, Havaselve és Moldva), valamint egyes államnélküli népeket (például cserkeszek).

Az egyes apró hadjáratokat és portyázó támadásokat leszámítva az igazi háborúk csak a XVI. század végén indultak el.

Az orosz–török háborúk azonban nemcsak fegyveres harcokban, hanem egymás zsarolásában és fenyegetésében nyilvánultak meg eleinte leginkább.

Orosz–török háborúk

Alapvetően a törökök első támadásai a XV.-XVII. században a dél-orosz területek ellen a Krím felől kisebb nagyobb hullámban érintették. Ehhez hasonló hadjáratok nálunk Magyarországon is rendszeresek voltak. A XVI. egy eléggé komoly támadással (1568-70) kell számolnunk, majd a XVII. század második felében indulnak el (1676-81-es háborútól számítva) az igazi török-orosz összecsapások.

Érdekességek

A 20. században még számos esetben fennállt lehetséges szovjet-török háborúk veszélye. A tengelyhatalmakkal a II. világháború előtt és azalatt állandó kacérkodó Törökország, aki az egyik nyersanyagszállítójuk volt, többször állt azon a ponton, hogy hadatüzen a Szovjetuniónak, így megkönnyítette volna a németek helyzetét, ami által kijuthattak volna a közel-keleti olajmezőkre.

A Hidegháború éveiben a NATO rakétaállásokat telepített Törökországba, s a kaukázusi határon gyakran felvonultak a török és szovjet csapatok, akik gyakran összetűztek egymással.

Forrás

  • From wikipedia, the free encyklopedia: Russo-turkish wars
  • Weiszhár Attila-Weiszhár Balázs: Háborúk lexikona, Atheneaum, 2004.