„Kannibalizmus (emberevés)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
kivágás vitalapra.
Nincs szerkesztési összefoglaló
6. sor: 6. sor:
A kannibalizmus mint szóhasználat a [[Zoológia|zoológiá]]ban is megtalálható kifejezés, itt olyan cselekedetet jelöl, mely során egy egyed részben vagy egészben elfogyasztja [[faj]]ának egy példányát. Ebbe beletartozik a méreten alapuló, a szexuális és a méhen belüli kannibalizmus, valamint több fajnál az utódok elfogyasztása is.
A kannibalizmus mint szóhasználat a [[Zoológia|zoológiá]]ban is megtalálható kifejezés, itt olyan cselekedetet jelöl, mely során egy egyed részben vagy egészben elfogyasztja [[faj]]ának egy példányát. Ebbe beletartozik a méreten alapuló, a szexuális és a méhen belüli kannibalizmus, valamint több fajnál az utódok elfogyasztása is.


Napjainkban a civilizációtól teljesen elzárt [[Pápua Új-Guinea|pápua új-guinea]]i népcsoport, a korowai törzs tagjai a legismertebb kannibálok, de rajtuk kívül még számos [[melanézia]]i bennszülött nép (főleg a [[Fidzsi-szigetek]]en) eszik emberi húst kulturális okokból.<ref>[http://www.smithsonianmag.com/travel/cannibals.html Ismeretterjesztő beszámoló a korowai törzsről (angol nyelven)]</ref> A jelenség megfigyelhető még [[Szumátra|Szumátrán]], [[Ausztrália (kontinens)|Ausztráliában]], számos [[polinézia]]i szigeten, [[Közép-Amerika|Közép-Amerikában]], az [[amazonas]]i és [[Kongó (folyó)|kongó]]i törzseknél, [[Nyugat-Afrika|Nyugat-Afrikában]], valamint az [[Új-Zéland|új-zéland]]i [[maorik]]nál is.<ref>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/92701/cannibalism Az Encyclopædia Britannica a kannibalizmusról (angol nyelven)]</ref>
A kannibalizmus még manapság is gyakorolt szokás, számos háborús konfliktus apropójául is szolgált a közelmúltban [[Afrika]] egyes részein, mint például [[Libéria|Libériában]] és [[Kongói Demokratikus Köztársaság|Kongóban]].<ref>[http://www.youtube.com/watch?v=zmrkTi3EHqk Kannibalizmus Libériában]</ref><ref>http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/2661365.stm Az ENSZ küzdelme a kongói kannibalizmus ellen (angol nyelven)</ref> Napjainkban a civilizációtól teljesen elzárt [[Pápua Új-Guinea|pápua új-guinea]]i korowai törzs egyike azon kevés népcsoportoknak, akik még mindig kannibál életmódot folytatnak, de rajtuk kívül még számos [[melanézia]]i bennszülött nép (főleg a [[Fidzsi-szigetek]]en) eszik emberi húst kulturális okokból.<ref>[http://www.smithsonianmag.com/travel/cannibals.html Ismeretterjesztő beszámoló a korowai törzsről (angol nyelven)]</ref> A jelenség megfigyelhető még [[Szumátra|Szumátrán]], [[Ausztrália (kontinens)|Ausztráliában]], számos [[polinézia]]i szigeten, [[Közép-Amerika|Közép-Amerikában]], az [[amazonas]]i és [[Kongó (folyó)|kongó]]i törzseknél, [[Nyugat-Afrika|Nyugat-Afrikában]], valamint az [[Új-Zéland|új-zéland]]i [[maorik]]nál is.<ref>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/92701/cannibalism Az Encyclopædia Britannica a kannibalizmusról (angol nyelven)]</ref>


== Hivatkozások ==
== Hivatkozások ==

A lap 2011. október 25., 17:23-kori változata

Kannibalizmus a brazil bennszülötteknél Theodor de Bry metszetén

A kannibalizmus emberevés, olyan cselekedet vagy gyakorlat, amely során egy ember egy másik emberi lény húsával táplálkozik. Tudományosan antropofágiának is nevezik. Az a személy, aki a kannibalizmus gyakorlatával él, a kannibál.

A kannibalizmus mint szóhasználat a zoológiában is megtalálható kifejezés, itt olyan cselekedetet jelöl, mely során egy egyed részben vagy egészben elfogyasztja fajának egy példányát. Ebbe beletartozik a méreten alapuló, a szexuális és a méhen belüli kannibalizmus, valamint több fajnál az utódok elfogyasztása is.

A kannibalizmus még manapság is gyakorolt szokás, számos háborús konfliktus apropójául is szolgált a közelmúltban Afrika egyes részein, mint például Libériában és Kongóban.[1][2] Napjainkban a civilizációtól teljesen elzárt pápua új-guineai korowai törzs egyike azon kevés népcsoportoknak, akik még mindig kannibál életmódot folytatnak, de rajtuk kívül még számos melanéziai bennszülött nép (főleg a Fidzsi-szigeteken) eszik emberi húst kulturális okokból.[3] A jelenség megfigyelhető még Szumátrán, Ausztráliában, számos polinéziai szigeten, Közép-Amerikában, az amazonasi és kongói törzseknél, Nyugat-Afrikában, valamint az új-zélandi maoriknál is.[4]

Hivatkozások

Jegyzetek

Külső hivatkozások

Ez a szócikk részben vagy egészben a Cannibalism című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.