„Centurio” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Luckas-bot (vitalap | szerkesztései)
a r2.7.1) (Bot: következő hozzáadása: zh-min-nan:Centurio
Hkbot (vitalap | szerkesztései)
a Robot: Automatikus szövegcsere (-Ókori Lexikon +Ókori lexikon)
15. sor: 15. sor:
== Források ==
== Források ==


* Pecz Vilmos: Ókori Lexikon
* Pecz Vilmos: Ókori lexikon
* Havas László, Németh György, Szabó Edit: Római történeti kézikönyv (Korona Kiadó, Budapest, 2001) ISBN 963-9191-75-2
* Havas László, Németh György, Szabó Edit: Római történeti kézikönyv (Korona Kiadó, Budapest, 2001) ISBN 963-9191-75-2
* Kész Barnabás: A világ nagy harcosai
* Kész Barnabás: A világ nagy harcosai

A lap 2011. október 15., 14:59-kori változata

Centurió öltözékének modern rekonstruálása

A centurio az ókorban a római légió egy centuriájának vezetője volt.

A Római Köztársaság idején a minden egyes légiót 30 manipulus alkotott, és mindegyik manipulus élén 1-1 centurió állt. Később a manipulusokat 2 centuriára osztották, így a centuriók száma is megduplázódott. A császárság alatt is ez a szerveződési rendszer maradt fenn. A köztársaság idején rangfokozatuk függött attól, hogy hastati, principes vagy triarii centurióba tartoztak, vagy aszerint, hogy a manipulus első vagy második centuriájában szolgáltak. Az első centúrió, vagyis a jobb szárny centuriója (centurio prior) mindig az egész manipulust vezette, tehát idősebb és tapasztaltabb volt a bal szárny parancsnokánál (centurio posterior).

A császárság korában a triarii, principes és hastati megkülönböztetés már csak a centuriók rangjelzésében tartotta fenn magát. Az első -dupla erejű - cohors csak öt centuriaból állt, az öt centurió rangelnevezése a következő: primus pilus, princeps prior, hastatus prior, princeps posterior és hastatus posterior. A többi cohors vonatkozásában a következő rangok ismeretesek: pilus prior, princeps prior, hastatus prior, pilus posterior, princeps posterior, hastatus posterior. A centuriók tiszti létszámba tartoztak, és egyben ez volt az egyetlen rang amelyet a közkatonák és altisztek hosszú és fáradságos szolgálattal elérhettek. A császár kezdeményezésére lovagrendűek is centurióként kezdhették meg a pályafutásukat. Ez csábítóbb volt a lovagok számára, mint a tribunusi hivatal, ahol semmilyen jövedelemhez nem juthattak. A centurio már nem léphetett előbbre a légióban, ezért a legtöbben, ha szolgálati idejük letelt, a magánéletbe vonultak vissza. Minthogy a centurio rendszerint 100 emberből álló csapat parancsnoka volt, megjelölése a feliratokon a 100-ast jelző C betű fordított alakja által történt.

Centuriok öltözéke

Fegyverzet

A díszített, de egy egyszerű légiós sisakjához hasonló volt a centurioké. A keresztbe fordított toll, vagy lósörény sisakforgó nem csak dísz volt, a katonáknak ez segített megismerni vezetőjüket a harcban. A mellvértjük díszes, ezüstözött volt. De elterjedt az erős izomvért is. A Centurio (a többi légióssal ellentétben) mindig a bal oldalán viselte a gladiust (kardot). Ezenkívül ugyancsak ezüstözött, díszített lábszárvértjük volt.

Ruhaviselet

A páncélzat alatt egy vékony vászonruhát viseltek. Kezükben szőlővessző pálca volt, amely rangjelzésként szolgált, de testi fenyítésre is alkalmas volt. A Centurio általában (gyakran a harcban is) vörös köpenyt viselt, ezzel is segített katonáinak az azonosításában.

Források

  • Pecz Vilmos: Ókori lexikon
  • Havas László, Németh György, Szabó Edit: Római történeti kézikönyv (Korona Kiadó, Budapest, 2001) ISBN 963-9191-75-2
  • Kész Barnabás: A világ nagy harcosai