„Gravitációs lencse” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
EmausBot (vitalap | szerkesztései)
a r2.6.4) (Bot: következő módosítása: simple:Gravitational lensing
→‎Gravitációs mikrolencse: nem csökkenti, növeli
10. sor: 10. sor:
[[Fájl:Gravitational micro.jpg|thumb|right|250px]]
[[Fájl:Gravitational micro.jpg|thumb|right|250px]]
A gravitációs mikrolencse-hatás az [[exobolygó]]k érzékelésének egyik módszere.
A gravitációs mikrolencse-hatás az [[exobolygó]]k érzékelésének egyik módszere.
Amint a mellékelt ábrán is látható, amikor egy exobolygó áthalad anya[[csillag]]a előtt, annak általunk megfigyelhető [[Magnitúdó|fényességét]] egy bizonyos mértékben csökkenti, emellett a [[fény]]t fókuszálja is.
Amint a mellékelt ábrán is látható, amikor egy exobolygó áthalad anya[[csillag]]a előtt, annak általunk megfigyelhető [[Magnitúdó|fényességét]] egy bizonyos mértékben növeli, emellett a [[fény]]t fókuszálja is.


== Külső hivatkozások ==
== Külső hivatkozások ==

A lap 2011. október 12., 18:04-kori változata

Gravitációs lencsehatás: egy távoli forrásról érkező fény útját az előtte lévő nagy tömegű objektum meggörbíti.
Egy Einstein-gyűrű: az SDSS J120540.43 491029.3 jelű elliptikus galaxis a mögötte lévő objektum képét egy gyűrűre képzi le.

A gravitációs lencse a tér nagy tömegű objektumok által okozott elhajlítása, mely a közelében egyenes vonalban haladó fény terjedését is meggörbíti, így lencseként működik.

Az elmélet kidolgozásának története

Az általános relativitáselmélet által előrejelzett jelenség, mely az elmélet egyik első kísérleti igazolását is jelentette 1919-ben, amikor az Arthur Stanley Eddington által vezetett expedíciónak egy napfogyatkozás alatt sikerült kimutatnia a Nap gravitációs lencsehatását, melyet a korongjához nagyon közel lévő csillagokra gyakorolt. A tér megfelelő meggörbítéséhez szükséges nagy tömeg miatt gravitációs lencsehatással csillagászati objektumok, általában fekete lyukak, galaxisok, vagy galaxishalmazok térítik el a mögöttük lévő objektumokról érkező fény útját.

Gravitációs mikrolencse

A gravitációs mikrolencse-hatás az exobolygók érzékelésének egyik módszere. Amint a mellékelt ábrán is látható, amikor egy exobolygó áthalad anyacsillaga előtt, annak általunk megfigyelhető fényességét egy bizonyos mértékben növeli, emellett a fényt fókuszálja is.

Külső hivatkozások

Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Gravitációs lencse témájú médiaállományokat.