„Szárti” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
aNincs szerkesztési összefoglaló
22. sor: 22. sor:
== Lakossága ==
== Lakossága ==
A 2001-es népszámlálási adatok szerint lakosainak száma 1157. Területének viszonylag nagy kiterjedése miatt a négyzetkilométerenkénti 18,9 lakost kitevő népsűrűsége jóval az országos népsűrűségi mutatók átlagértéke alatt van.
A 2001-es népszámlálási adatok szerint lakosainak száma 1157. Területének viszonylag nagy kiterjedése miatt a négyzetkilométerenkénti 18,9 lakost kitevő népsűrűsége jóval az országos népsűrűségi mutatók átlagértéke alatt van.

==Közigazgatása==
A település 1922-es újraalapítását követően évtizedeken át önálló státussal rendelkezett. Az 1997-ben végrehajtott közigazgatási reform önállóságától megfosztotta és a [[Sykia]] illetve [[Toroni]] települések hármasából összetevődő közigazgatási egység részévé tette, amelynek közös elnevezése a településhármas legkisebb létszámú, de legjelentősebb [[ókor]]ibeli tagjának, Toroni nevét vette fel, székhelye pedig a legnépesebb Sykia volt. A 2011-es közigazgatási reform módosításai szerint Sykia kivonásával már csak Toronival alkot közösséget [[Sithonia (község)|Sithonia]] néven.


==Közlekedés==
==Közlekedés==

A lap 2011. május 25., 17:44-kori változata

Sarti
Közigazgatás
Ország Görögország
MegyeChalkidiki
Népesség
Teljes népesség
  • 1009 fő (2001)
  • 894 fő (1991)
  • 1054 fő (2021)
  • 1156 fő (2011)
Földrajzi adatok
Tszf. magasság10 m
IdőzónaEET (UTC+2)
EET (UTC+2) (UTC)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 40° 05′ 50″, k. h. 23° 58′ 46″Koordináták: é. sz. 40° 05′ 50″, k. h. 23° 58′ 46″
Sarti weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Sarti témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Sarti (görögül Σάρτη) település Görögország Közép-Makedónia régiójában a Halkidikí prefektúrában. Közigazgatásilag Sithonia községhez tartozik. Az egykori halászfalu napjainkban idegenforgalmáról nevezetes.

Fekvése

Görögország északkeleti részén elterülő Halkidikí-félsziget középső nyúlványán, az Égei-tengerbe mélyen benyúló Sithonia-félsziget délkeleti partvidékén, a megközelítőleg 2,5 km hosszúságban elnyúló Sarti-öböl partján fekszik. Középső és déli partszakaszát homokstrandok jellemzik, az északit a környező dombok tengerbe futó sziklás szakaszai tarkítják. Az egykori halászfalu a mai település északi peremén terül el, ez egyúttal lakott területének legmagasabban fekvő része. Széles sík partszakaszán kívül területe hegyvidék karéjában fekszik.

Története

A 14. században az Athoszon fekvő Xiropotamou-kolostor birtokaként kis halászfalu feküdt területén. Azonban az évszázadok folyamán a külvilágtól elzárt falucska teljesen elnéptelenedett. A település újraalapítása 1922-ben, a görög-török háború végén Kis-Ázsiából érkező görög menekültek letelepedése által valósult meg. A nagymértékű elszigeteltségben megbúvó kis halászfalu gazdasági fejlődése a Sithonia félszigeten átívelő közút megépítésével az 1970-es évek kezdetén indult el. Korábban a szomszédos települések megközelítése elsősorban hajók által valósult meg. Gazdaságának legjelentősebb ágazata az idegenforgalom.

Lakossága

A 2001-es népszámlálási adatok szerint lakosainak száma 1157. Területének viszonylag nagy kiterjedése miatt a négyzetkilométerenkénti 18,9 lakost kitevő népsűrűsége jóval az országos népsűrűségi mutatók átlagértéke alatt van.

Közigazgatása

A település 1922-es újraalapítását követően évtizedeken át önálló státussal rendelkezett. Az 1997-ben végrehajtott közigazgatási reform önállóságától megfosztotta és a Sykia illetve Toroni települések hármasából összetevődő közigazgatási egység részévé tette, amelynek közös elnevezése a településhármas legkisebb létszámú, de legjelentősebb ókoribeli tagjának, Toroni nevét vette fel, székhelye pedig a legnépesebb Sykia volt. A 2011-es közigazgatási reform módosításai szerint Sykia kivonásával már csak Toronival alkot közösséget Sithonia néven.

Közlekedés

A település szárazföldi megközelítése a félszigeten átívelő közút megépítésével, csak az 1970-es évek kezdetén valósult meg. Ez a közút a félsziget mindkét partvidékén végighalad, Sartit közvetlenül annak keleti útvonala érinti. A jó útviszonyok mellett azonban elővigyázatosságra ad okot, hogy ezen útszakasz rendkívül kanyargós, hegyvidéki jellegű, néhol kőomlással is veszélyeztetett, mindenképpen lassúbb haladási sebességet igényel. Az útvonal közlekedési nehézségeiért azonban az utazót több helyütt a mélyben elterülő tengerpart pazar látképe kárpótolja. Vasúti összeköttetése nincs. Légi úton a Szalonikii nemzetközi repülőtér által közelíthető meg, amely a településtől megközelítőleg 140 km-re fekszik. A közút megépítésével a korábban jelentős hajózás háttérbe szorult, s a települést szegélyező öböl északi részén fekvő kikötő így főként a halászat és a turizmus kiszolgálására szakosodott.

Látnivalók

Szűz Mária kolostor: 500 méterre a falutól.

Külső hivatkozások