„Wikipédia:Aláírás” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
a Visszaállítottam a lap korábbi változatát: Székelyhidi Ferenc (vita) szerkesztéséről MastiBot szerkesztésére
1. sor: 1. sor:
{{útmutató|[[WP:~]]}}
'''Andor Károly''' (Makó, 1877 - Vác, 1948) polihisztor.

'''Élete:'''

Édesapja Kapp Károly cipészmester, édesanyja Róka Rozália bábaasszony volt. 1890-ben Szegeden kezdte gimnáziumi tanulmányait, majd Kecskeméten fejezte be. 1901-ben tanári diplomát szerzett, és még ugyanabban az évben áldozó pappá szentelték. A váci piarista gimnáziumba magyar nyelvet, latint, görögpótló irodalmat, majd éneket is tanított, zenekart alapított. Már ekkor komponált, egyházi és világi zenét. Az 1903/1904-es tanévre áthelyezte a kegyes tanítórend Sátoraljaújhelyre, a Római Katolikus Főgimnáziumba. Röviddel később kilépett a rendből, és 1904-ben házasságot kötött Wignler Teodórával. Budapesten a VII. kerületi Polgári Leányiskolában tanított.1921-ig volt a főváros alkalmazásában, majd Vácra költözött. Vácott iparengedélyt váltott, és átvette a Konstantin-téri cukrászdát.(Ma Március 15. tér.) Munkássága: Zeneművei a határokon kívül is ismertté váltak, költeményei, szatirikus versei rendszeresen megjelentek a helyi lapban. Az ország sorsáért aggódó líráját Pikéthy Tibor zenésítette meg. A XX. század elején már felvetette a város vízellátásának, csatornázásának kérdését. Az 1902-1903-as években cikksorozatot indított a helyi lapban, nyilvános felolvasásokat tartott a vízügyről, és ennek is köszönthető, hogy a váci lap állandóan napirenden tartotta az ezzel kapcsolatos gondolatot. A háború megakadályozta, hogy a tervek valóra váljanak, és csak 1925-ben született végleges határozat a munkálatok elkezdésére. 1927-től a városvezetés felkérésére összehangolta a vízműépítéssel kapcsolatos feladatokat, majd 1928-tól 1943-ig igazgatóként folytatta áldásos tevékenységét. Az eredményekről szaklapokban jelentek meg tanulmányai. 1922-ben vette át a Váci Polgári Dalkör irányítását, mint elnök és karnagy, és 15 éven keresztül vezette az énekkart. Ez a 15 év sikerekben leggazdagabb szakasza volt a kórusnak. 1948-ban meghalt, és halálával lezárult egy korszak. Az egyesületeket feloszlatták; a Váci Polgári Dalkör megszűnt, az országos versenyek is elmaradtak.

'''Főbb művei:'''

Magyarok Nagyasszonyához (kórusmű, 1902), Csikós nóta (1904), Elit csárdás („Lent a falu végén nem füstöl a kémény”); Magyar olvasókönyv közép-, polg. és felsőbb leányiskolák számára.(Budapest, 1913-1914. Szabó Ignáccal közösen); Vác Város Vízműve. Különlenyomat a „Hidrológiai Közlöny” 1930. évfolyamából. Bp.1931. A vízművek igazgatása. Különlenyomat a Magyarország ívóvízellátása” című műből. Budapest,1940.Váci Általános Ipartársulat története. 1948. (kézirat), Visszaemlékezései a Váci Polgári Dalkörre.1948.(kézirat.Epigrammák. Műfordítások

'''Irodalom:'''

Ifjabb Andor Gyula kéziratban lévő cikkgyűjteménye nagyapjról. A Váci Polgár (2001. januári, 2002. januári, 2002. júlusi, 2003. januári, 2007. decemberi, 2008. májusi) számaiban.

Székelyhidi Ferenc

{útmutató|[[WP:~]]}}
{{Dióhéjban|Mindig írd alá a vitalapokon hagyott üzeneteidet a <nowiki>~~~~</nowiki> jelek beírásával, hogy a társalgás követhető maradjon.}}
{{Dióhéjban|Mindig írd alá a vitalapokon hagyott üzeneteidet a <nowiki>~~~~</nowiki> jelek beírásával, hogy a társalgás követhető maradjon.}}
{{információk-eleje}}
{{információk-eleje}}

A lap 2011. március 21., 10:48-kori változata

Tudnivalók

Az aláírás használata vitalapokon (szócikk és a nem szócikk névterekben egyaránt) ajánlott, mivel az elősegíti a vita követhetőségét azzal, hogy az egyes hozzászólásokat szerkesztőkhöz lehet kötni. Az aláírás használatával másoknak könnyű lesz megtalálni a vitalapod, ha pusztán neked szeretnének üzenetet hagyni. A megbeszélések a közös szerkesztések fontos részei, mivel ezek elősegítik az adott cikk fejlődését.

A Wikipédia szócikk névterében a szócikkeket nem kell aláírni, mivel ezek több szerkesztő közös munkájának eredményeképpen jönnek létre.

Wikikett

A wikikettnek megfelelően az a szokás, hogy ha egy vitalapra valamilyen üzenetet írunk, akkor azt mindig alá is írjuk. (A cikkeket persze nem!) A laptörténetből ugyan minden egyes szóról ki lehetne deríteni (hosszadalmasan és fáradságosan), hogy ki írta, de ez így udvariasabb, sokkal áttekinthetőbb és gyorsabb. Segít minden résztvevőnek követni a hozzászólásokat és a dialógus megértését, ezért a Wikipédia-kommunikáció fontos része.

{{subst:Tipp-írj-alá}}

A cikkeket nem írjuk alá, egyrészt mivel azok közösségi alkotások – vagy előbb-utóbb azzá válnak –, másrészt mert olvashatatlan lenne a szócikk a sok aláírástól. De azért nem múlik el nyomtalan, ha te egy cikket létrehoztál vagy kiegészítettél. Minden egyes változtatás látható a laptörténetben, benne van, hogy ki-mikor-mit változtatott. Kattints rá felül vagy alul (a használt felülettől függően) a „laptörténet” fülre, ahol láthatod, mennyien dolgoztak már a cikken.

{{subst:Tipp-ne-írj-alá}}

Aláírás hullámvonalak vagy gomb segítségével

A Wikipédiában van egy lehetőség arra, hogy nagyon egyszerűen elhelyezd aláírásodat, dátumostul, mindenestül. A Wikipédiabeli speciális aláírásból nem csak a Wikipédián használt neved derül ki, hanem rögtön két linket is tartalmaz. Az egyik a többi szerkesztőnek szóló bemutatkozásodra mutat, a másik pedig arra a lapra, ahol üzenni lehet neked. Ehhez az „aláíráshoz” segítséget ad a szoftver. Elég, ha az üzeneted befejeztével az aláírás helyett rákattintasz a harmadik képecskére a szerkesztőablak fölött:


akkor ennek az aláírógombnak a hatására a szoftver beilleszt a szövegedbe négy hullámvonalat.
Ha ezután arra a gombra is rákattintasz, ami így néz ki: Változtatások közzététele, akkor a szoftver lecseréli a hullámvonalakat az aláírás szövegére és az aktuális dátumra, órára.
Az aláírásként megjelenített szöveget a regisztrált szerkesztők a „beállításaim” fül segítségével meg is változtathatják.

Megjegyzések

  • Amíg nem jelentkeztél be, az IP-címedet jelenteti meg az aláírás.
  • A bemutatkozólapodra mutató link csak akkor lesz kék, ha van rajta valami, amíg üres, addig pirosan fog virítani.
  • Az üzenőlapodra mutató link csak magán az üzenőlapon jelenik meg vastag fekete szövegként, mindenhol máshol rendes linknek mutatkozik.
  • Más módon is elérheted, hogy bekerüljön a szövegbe a négy hullámvonal, nem csak az aláírógombbal:
  • a négy tildét (hullámvonalat) a szerkesztési ablak alatt is megtalálod, vagy
  • közvetlenül is beírhatod: ~~~~.
  • az Alt Gr+1 (a fő billentyűzeten) billentyűkombinációnak (Windows-alapú rendszereken), és
  • az Alt+1 2 6 (a számok a számbillentyűzeten) kombinációnak (Windows-alapú rendszereken) is ugyanez a hatása.
  • ha a gombot használod, akkor kapsz egy gondolatjelet is az aláírásod elé.
{{subst:Tipp-hogy-írj-alá}}

Három, négy és öt hullámvonal

Amit beírsz Ami a lapra kerül Ami megtekintéskor látszik
~~~ [[Szerkesztő:MintaMarcsa|MintaMarcsa]] <sup>[[Szerkesztővita:MintaMarcsa|vita]]</sup> MintaMarcsa vita
~~~~ [[Szerkesztő:MintaMarcsa|MintaMarcsa]] <sup>[[Szerkesztővita:MintaMarcsa|vita]]</sup> 2009. november 12., 11:34 (CET) MintaMarcsa vita 2009. november 12., 11:34 (CET)[válasz]
~~~~~ 2009. november 12., 11:34 (CET) 2009. november 12., 11:34 (CET)

Ha úgy döntenél, hogy bejelentkezés nélkül veszel részt a Wikipédia beszélgetésekben, akkor így egészítheted ki a kézi aláírásodat a dátummal:

-Töhötöm ~~~~~

Így fog kinézni: -Töhötöm 2010. február 1., 11:36 (CET)

{{subst:Tipp-3-4-5}}

(Lásd még angolul a m:Help:Automatic conversion of wikitext cikket.)

Az aláírás testreszabása

Ha például te MintaMarcsa vagy, és a képecskét, valamint a #FFE4E1 és a #CFC színeket szeretnéd az aláírásodban látni, így:

Marcsikaposta

akkor ezt így érheted el:

  1. rákattintasz a lap tetején a Beállításaim linkre;
  2. rákattintasz a lap tetején a Szerkesztői adatok fülre;
  3. az Aláírás szakaszban bemásolod „Aláírás:” c. mezőbe a következőt:
    [[Szerkesztő:MintaMarcsa|Marcsika]]<span style="background-color:#FFE4E1;"><sup><span style="background-color:#CFC;">[[Szerkesztővita:MintaMarcsa|posta]]</span></sup></span>
  4. Az „Az aláírás wikiszöveg (nem lesz automatikusan hivatkozásba rakva)” négyszöget kipipálod. Erre figyelj, ezt sokan elfelejtik!
  5. Rákattintasz a Mentés gombra.

Ne lepődj meg azon, ha a saját vitaoldaladon az aláírásodban a vitalink fekete lesz. Mindenhol máshol igazi kék linkké lesz az.

Megjegyzések:

  • Színeket a HTML-színkódok cikkből tudsz választani magadnak.
  • A Commons képeiből válogathatsz.
  • Ha a style lehetőségeit ismered, akkor a színekhez hasonló módon a betűtípust (font-family) is, meg más egyebeket is meg tudsz változtatni.
Bővebben: Színezés, betűtípusok és -méretek módosítása.
  • Ha az aláírásod esetleg nem magyar betűket vagy jeleket tartalmaz, akkor érdemes magyar betűkkel is beleírni azt, mert ha valaki nem tudja kijelezni a speciális jeleket, akkor neki minden ilyen név üres kockákként, vagy szóközökként fog „látszani”.
  • Sablonokat ne használj az aláírásodban, mert technikai problémákat okozhatnak.
    {{subst:Tipp-más-aláírás}}

Lásd még