„Kezdőlap” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Visszavontam Bináris (vita) szerkesztését (oldid: 9370624)
a Visszaállítottam a lap korábbi változatát: Bináris (vita) szerkesztéséről Bennó szerkesztésére
1. sor: 1. sor:
__NOTOC__ __NOEDITSECTION__ {{Kezdőlap üdvözlet}} 
__NOTOC__ __NOEDITSECTION__ {{Kezdőlap üdvözlet}}
{| cellpadding="0" cellspacing="5" border="0" style="margin:0px -5px;"
{| cellpadding="0" cellspacing="5" border="0" style="margin:0px -5px;"
| valign="top" style="width:60%; border:solid 1px #0099ff;" |
| valign="top" style="width:60%; border:solid 1px #0099ff;" |

A lap 2011. március 10., 12:08-kori változata

 

Ezt az enciklopédiát az olvasói szerkesztik.
A magyar változatnak 541 012 szócikke van, ebből 1055 kiemelt.

Összes portál

Kiemelt cikk  
Sztrók MRI felvételen
Sztrók MRI felvételen

Az akut agyi érkatasztrófa, a köznapi nyelvben gutaütés, szélütés, sztrók az agy – oxigéndús vérrel való ellátásának (sokszor katasztrofális) lelassulásából (iszkémia) eredő – működészavara, ami a vérellátó erek „atherosclerosis”, vagyis érelmeszesedés okozta eldugulásának, vagy az ezáltal megkeményedett véredényfal megreped(ez)ésének következményeként állhat elő.

A gyors beavatkozás nélkül akár bénuláshoz vagy halálhoz is vezető tünetegyüttesnek két fő fajtáját különböztetjük meg: az első – és gyakoribb – lehetőség az agyat oxigéndús vérrel ellátó véredény eldugulása például trombózis vagy verőér-embolizáció következtében, a másik lehetséges ok pedig érfalrepedés okozta vérzés. Az eltérő okok közötti különbségtételhez szükséges pontos orvosi diagnózis vagy differenciáldiagnózis. Eredményére azonban egy érkatasztrófa tünetei (vagyis mozgás- vagy érzésképtelenség a test egyik oldalán, beszédzavar, értelemzavar, szédülés, látásvesztés stb.) megjelenése esetén azonnali intézkedésre van szükség, mert a bénulás vagy a halál bekövetkezésének elkerülése céljából minden perc számít. A betegnek sürgős orvosi beavatkozásra van szüksége, ami 3–4 óránál tovább nem várhat. A legfontosabb teendő – a beteg nyugalmi helyzetbe tételével egyidejűleg – a mentők értesítése, hogy a beteg a lehető leghamarabb megfelelő kórházi ellátásban részesülhessen.

A hirtelen beállott balesetet, amit a köznapi nyelvben agyszélhűdés, agyinfarktus, agyvérzés néven, vagy angol eredetű szóval (stroke) sztrókként is ismernek, késedelem nélkül kezelni kell, mert ezzel az érkatasztrófa túlélési esélye javítható.

A kezdőlapon legutóbb megjelent szócikkek: Görög–perzsa háborúk • Benjamin Britten • Albán Fejedelemség (1913–1925) • Deszkatemplom • Allosaurus • Déloszi Szövetség • Aerosmith 

Javaslatok

A nap képe  
A farkaspókfélék családba tartozó Hippasa holmerae tölcsérhálójában (Don Som, Si Phan Don, Laosz)

A farkaspókfélék családba tartozó Hippasa holmerae tölcsérhálójában (Don Som, Si Phan Don, Laosz)
Tudtad?  

Tudtad-e, hogy…

Dietrich Fischer-Dieskau
Dietrich Fischer-Dieskau
  • Dietrich Fischer-Dieskau német opera- és dalénekes nevében a Dieskau felvett név, amellyel egyik ősére, Carl Heinrich von Dieskau udvari kamarásra emlékezett, akinek Bach a Parasztkantátát írta?
  • I Jonghi dél-koreai hanboktervező munkái hatással voltak Karl Lagerfeldre, Miuccia Pradára és a Dior üzletházra is?
  • Tonya Harding amerikai műkorcsolyázót – vetélytársa, Nancy Karrigan ellen elkövetett, súlyos térdsebesülést okozó támadásban való részessége miatt – az amerikai korcsolyaszövetség egész további életére eltiltotta a versenyzéstől, és korábbi nemzeti bajnoki címétől is megfosztotta?
  • … a Magyar Értéktárat 2012-ben alapították, és célja több kategóriában összesíteni a hungarikumokat?
Aktuális  


Az év aktualitásai: orosz invázió Ukrajna ellenIzrael–Hamász-háborúmagyar önkormányzati választáseurópai parlamenti választáslabdarúgó-Európa-bajnokságpárizsi olimpiai játékokamerikai elnökválasztás


Halálesetek a közelmúltban: Néda ÁgnesBernd HölzenbeinMohácsi EmilJosip ManolićAnatolij KvocsurFeledi LászlóRoberto Cavalli

Ezen a napon

Ma 2024. április 18. van,  

Évfordulók  


Ismerkedés a Wikipédiával
Szerkesztői közösség
Wikipédia más nyelveken
Ez a magyar nyelvű Wikipédia. 2003-ban indult, jelenleg 541 012 szócikket tartalmaz. A Wikipédia sok más nyelven is elérhető.
Wikimédia-társlapok

A Wikipédiát a nonprofit Wikimédia Alapítvány üzemelteti. A Wikimédia számos többnyelvű és nyílt tartalmú társlapot üzemeltet:

WikiszótárWikiszótár
Többnyelvű szótár és szinonimaszótár
Wikimédia CommonsWikimédia Commons
Szabad médiaállományok gyűjteménye
WikidézetWikidézet
Többnyelvű idézet- és szólásgyűjtemény
WikiegyetemWikiegyetem
Jegyzetek és tanulási segédletek
WikifajokWikifajok
Rendszertani adatbázis
WikiforrásWikiforrás
Szabad forrásmunkák
WikikönyvekWikikönyvek
Szabad kézikönyvek és útmutatók
WikidataWikidata
Szabad központi tudásbázis
WikivoyageWikivoyage
Szabad útikalauz
Meta-WikiMeta-Wiki
A Wikimédia-projektek koordinációja
Felhasználási feltételek
A Wikipédiában található szövegekre és egyes képekre a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 (CC-BY-SA-3.0) licenc vonatkozik.
  • Minden szerkesztésed ezen licenc elfogadását és alkalmazását jelenti, mellyel hozzájárulsz, hogy a művet bárki módosíthatja, azt bármilyen célra felhasználhatja.
  • A Wikipédia tartalmának újrafelhasználásakor (átdolgozás esetén is) meg kell adnod, hogy a műre a fenti licenc vonatkozik, továbbá meg kell nevezned a forrásul szolgáló szócikket; internetes közzététel esetén a forrásműre mutató linket kell elhelyezned honlapodon.
  • A képek felhasználási feltételeit külön kell ellenőrizned.