„Fritz László” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Pataki Márta (vitalap | szerkesztései)
Pataki Márta (vitalap | szerkesztései)
3. sor: 3. sor:
== Életútja ==
== Életútja ==


A [[kolozsvári egyetem]] [[jog]]i fakultását végezte el. Az [[1920-as évek]] folyamán a [[lutheránus]] egyházi életben a [[magyar nyelv]]i irányzat képviselője, főként iskolai kérdésekkel foglalkozott. Társszerkesztője – [[Sulyok István]] mellett – az Erdélyi Magyar Évkönyvnek (Kolozsvár, 1931), ebben összefoglaló tanulmányt írt az [[erdély]]i [[magyarság]] lélekszámáról és területi megoszlásáról, [[egyház]]i szervezeteiről, [[iskola]]ügyéről, a magyar anyanyelvű [[zsidóság]]ról.<ref>Ezt a mondatot a román [[cenzúra]] törölte 1980-ban az RMIL-ból.</ref> Számos tanulmánya jelent meg a [[Magyar Kisebbség (folyóirat)|Magyar Kisebbségben.]] Az [[1930-as évek]]ben [[Magyarország]]ba települt át.
A [[kolozsvári egyetem]] [[jog]]i fakultását végezte el. Az [[1920-as évek]] folyamán a [[lutheránus]] egyházi életben a [[magyar nyelv]]i irányzat képviselője, főként iskolai kérdésekkel foglalkozott. Társszerkesztője – [[Sulyok István]] mellett – az Erdélyi Magyar Évkönyvnek (Kolozsvár, 1931), ebben összefoglaló tanulmányt írt az [[erdély]]i [[magyarság]] lélekszámáról és területi megoszlásáról, [[egyház]]i szervezeteiről, [[iskola]]ügyéről, a magyar anyanyelvű [[zsidóság]]ról.<ref>Ezt a mondatot a román [[cenzúra]] törölte 1980-ban az RMIL-ból.</ref> Sulyok István és Fritz László 1930-as, majd [[Győri Illés István]] 1936-os évkönyve, illetve a [[Kacsó Sándor]] által 1937-ben szerkesztett Erdélyi Magyar Évkönyv úttörő munkáknak számítottak, melyek a romániai magyarság helyzetének általános felmérésére és bemutatására törekedtek. Legközelebb hasonló igényekkel és törekvésekkel majd csak az 1989-es rendszerváltást követően lehet találkozni Bodó Barna szerkesztésében.<ref>Romániai Magyar Évkönyv 2000 /szerk. Bodó Barna. Kolozsvár, Polis Könyvkiadó, 2000. Ismertetése: Romániai magyar politikai évkönyv bemutatója a Lorántffy Központban. [[Bihari Napló]] (Nagyvárad), 2000. augusztus 22.</ref> Fritz Lászlótól számos tanulmány jelent meg a [[Magyar Kisebbség (folyóirat)|Magyar Kisebbségben.]] Fritz az [[1930-as évek]]ben [[Magyarország]]ba települt át.


== Jegyzetek és források ==
== Jegyzetek és források ==

A lap 2011. február 4., 00:28-kori változata

Fritz László 1945-től Fejes (Rónaszék, 1889. augusztus 1.Kondoros, 1967. január 20.) magyar jogi és statisztikai író.

Életútja

A kolozsvári egyetem jogi fakultását végezte el. Az 1920-as évek folyamán a lutheránus egyházi életben a magyar nyelvi irányzat képviselője, főként iskolai kérdésekkel foglalkozott. Társszerkesztője – Sulyok István mellett – az Erdélyi Magyar Évkönyvnek (Kolozsvár, 1931), ebben összefoglaló tanulmányt írt az erdélyi magyarság lélekszámáról és területi megoszlásáról, egyházi szervezeteiről, iskolaügyéről, a magyar anyanyelvű zsidóságról.[1] Sulyok István és Fritz László 1930-as, majd Győri Illés István 1936-os évkönyve, illetve a Kacsó Sándor által 1937-ben szerkesztett Erdélyi Magyar Évkönyv úttörő munkáknak számítottak, melyek a romániai magyarság helyzetének általános felmérésére és bemutatására törekedtek. Legközelebb hasonló igényekkel és törekvésekkel majd csak az 1989-es rendszerváltást követően lehet találkozni Bodó Barna szerkesztésében.[2] Fritz Lászlótól számos tanulmány jelent meg a Magyar Kisebbségben. Fritz az 1930-as években Magyarországba települt át.

Jegyzetek és források

  1. Ezt a mondatot a román cenzúra törölte 1980-ban az RMIL-ból.
  2. Romániai Magyar Évkönyv 2000 /szerk. Bodó Barna. Kolozsvár, Polis Könyvkiadó, 2000. Ismertetése: Romániai magyar politikai évkönyv bemutatója a Lorántffy Központban. Bihari Napló (Nagyvárad), 2000. augusztus 22.

Romániai magyar irodalmi lexikon: Szépirodalom, közírás, tudományos irodalom, művelődés I. (A–F). Főszerk. Balogh Edgár. Bukarest: Kriterion. 1981.