„Történettudomány” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a Történettudomány kategória hozzáadva (a HotCattel)
20. sor: 20. sor:
A mai történészek fontos feladata, hogy egy bizonyos történelmi távlatból figyelve az eseményeket (legalább 50 év, habár ez is rendkívül csekély idő) igyekezzenek a különböző források alapján objektíven rekonstruálni a múlt eseményeit.
A mai történészek fontos feladata, hogy egy bizonyos történelmi távlatból figyelve az eseményeket (legalább 50 év, habár ez is rendkívül csekély idő) igyekezzenek a különböző források alapján objektíven rekonstruálni a múlt eseményeit.


== Fontosabb történelemtudományi folyóiratok ==
* 1840 ''[[Historisk tidsskrift (Denmark)|Historisk tidsskrift]]'' (Dánia)
* 1859 ''[[Historische Zeitschrift]]'' (Németország)
* 1866 ''Archivum historicum'', később ''[[Historiallinen arkisto]]'' (Finnország)
* 1867 ''[[Századok (folyóirat)|Századok]]''
* 1871 ''[[Historisk tidsskrift (Norway)|Historisk tidsskrift]]'' (Norvégia)
* 1876 ''[[Revue Historique]]'' (Franciaország)
* 1881 ''[[Historisk tidskrift]]'' (Svédország)
* 1886 ''[[English Historical Review]]'' (Anglia)
* 1895 ''[[American Historical Review]]'' (USA)
* 1914 ''[[Mississippi Valley Historical Review]]'' (1964 óta ''[[Journal of American History]]'') (USA)
* 1916 ''[[The Journal of Negro History]]''
* 1916 ''[[Historisk tidskrift för Finland]]'' (Finnország)
* 1918 ''[[Hispanic American historical review]]''
* 1928 ''[[Scandia (journal)|Scandia]]'' (Svédország)
* 1929 ''[[Annales School|Annales. Économies. Sociétés. Civilisations]] ''
* 1952 ''[[Past & Present|Past & present: a journal of historical studies]]'' (Nagy Britannia)
* 1953 ''[[Vierteljahrshefte für Zeitgeschichte]]'' (Németország)
* 1956 ''[[Journal of the Historical Society of Nigeria]]'' (Nigéria)
* 1960 ''[[Journal of African History]]'' (Cambridge)
* 1960 ''[[Technology and Culture|Technology and culture: the international quarterly of the Society for the History of Technology]]'' (USA)
* 1975 ''[[Geschichte und Gesellschaft|Geschichte und Gesellschaft. Zeitschrift für historische Sozialwissenschaft]]'' (Németország)
* 1976 ''[[Journal of Family History]]''
* 1982 ''[[Storia della Storiografia — History of Historiography — Histoire de l'Historiographie — Geschichte der Geschichtsschreibung]]'' [http://www.cisi.unito.it/stor/home.htm]
* 1982 ''[[Subaltern Studies]]'' (Oxford University Press)
* 1986 ''[[Zeitschrift für Sozialgeschichte des 20.und 21. Jahrhunderts]]'', 2003 óta: ''[http://www.stiftung-sozialgeschichte.de/ Sozial.Geschichte. Zeitschrift für historische Analyse des 20. und 21. Jahrhunderts]'' (Németország)
* 1990 ''[[Gender and history]]''
* 1990 ''[[L'Homme. Zeitschrift für feministische Geschichtswissenschaft]]'' [http://www.univie.ac.at/Geschichte/LHOMME/] (Ausztria)
* 1990 ''[[Österreichische Zeitschrift für Geschichtswissenschaften]]'' [http://www.univie.ac.at/Wirtschaftsgeschichte/OeZG/]
* 1992 ''[[Women's History Review]]''
* 1993 ''[[Historische Anthropologie]]'' [http://www.historische-anthropologie.uni-goettingen.de/]
{{nincs forrás}}
{{nincs forrás}}
[[Kategória:Történettudomány]]
[[Kategória:Történettudomány]]

A lap 2011. január 9., 18:58-kori változata

A történettudomány az emberi történelem rendszerbefoglalásával foglalkozó tudomány. A történelem a megvalósult emberi történet leírása. A történetírók művelik. A modern történettudomány a 19. században született.

A történettudomány kialakulása

Az régebbi korokban is népszerű tevékenység volt a történelmi tárgyú művek készítése, amit történetírásnak nevezünk. A történetírás elsősorban a közeli vagy távolabbi múlt eseményeinek időrendi sorrendben való feljegyzését jelentette. A legelterjedtebb műfaja a krónika volt. Az események elbeszélése nem volt feltétlenül objektív, függött attól, hogy ki írja le azokat, továbbá attól, hogy az író mit vett be a „múlt” fogalmába, és hogyan magyarázta az emberi társadalom működését. A történetírás történetét, a történészi munkák alakulását és fejlődését, kapcsolatukat az aktuális történelmi időszakkal a historiográfia tudománya vizsgálja.

A történettudomány forrásai

A történelem tanulmányozását a történettudomány művelői, a történészek elsősorban az írott források, de a kutatás kiterjed az élet melléktermékeként keletkező tárgyi emlékekre is. A forrásokat sokféleképpen csoportosíthatjuk. Az egyik legfontosabb felosztás szerint egyrészt léteznek olyan forrásanyagok, amelyek a társadalmi élet melléktermékeként a különböző intézmények működése vagy bármilyen egyéni tevékenység során keletkeznek (pl. a levéltárakban őrzött hivatalos, jogi, közigazgatási dokumentumok), másrészt léteznek narratív (elbeszélő jellegű) források, amelyek keletkezésének célja az, hogy beszámoljanak valamilyen eseményről. Ezek lehetnek pl. naplók, személyes levelek, de lehetnek maguk a régebbi korok történetírói művei, krónikái is.

A történettudomány pártatlansága

Az írott források nem mindig állják ki az objektivitás próbáját, tekintve, hogy igen fontos történelmi következménnyel járó események maradhatnak lejegyezetlenül, a feljegyzések elveszhetnek vagy megsemmisíthetik őket, ami által sokszor lényeges összefüggésekre nem derül fény.

Ahhoz hogy objektív képet kaphassunk a különböző történelmi események lefolyásáról, azt kell megállapítanunk, hogy a forrásaink valóban eredetiek-e vagy pedig hamisítványok. A narratív forrásoknál azt is meg kell állapítani, hogy azok szerzője, az események elbeszélője valóban az igazságot akarta-e közölni, vagy egyáltalán volt-e lehetősége arra, hogy valós információkhoz jusson az adott eseményről. Természetesen sokszor megtörténik, hogy a történelmi események feljegyzése nem objektív módon történik. A legtöbb esetben a narratív források csupán kísérletek a leírt események igazolására, magyarázatára, esetleg elferdítésére, a szerzőjük vagy a megbízója személyes érdekeitől függően.

Ezen kívül pedig a mai napig érvényes Napóleon azon állítása, miszerint a „történelmet mindig a győztesek írják”. Ez azt jelenti, hogy a történelemírásnak a legtöbb esetben célja van. Ezen célok közül pedig az egyik legfontosabb a propaganda.

A mai történészek fontos feladata, hogy egy bizonyos történelmi távlatból figyelve az eseményeket (legalább 50 év, habár ez is rendkívül csekély idő) igyekezzenek a különböző források alapján objektíven rekonstruálni a múlt eseményeit.

Fontosabb történelemtudományi folyóiratok