„II. Tigranész örmény király” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
ArthurBot (vitalap | szerkesztései)
a r2.6.3) (Bot: következő hozzáadása: sr:Тигран Велики
épít
20. sor: 20. sor:
| megnevezés2 =királya
| megnevezés2 =királya
| uralkodási_név2 =Tigranész
| uralkodási_név2 =Tigranész
| uralkodás_kezdete2=[[i. e. 83]]
| uralkodás_kezdete2=[[i. e. 96]]
| uralkodás_vége2 =[[i. e. 69]]
| uralkodás_vége2 =[[i. e. 55]]
| koronázás dátuma2 =
| koronázás dátuma2 =
| koronázás helye2 =
| koronázás helye2 =
50. sor: 50. sor:


Neve {{örményül|Տիգրան Մեծ}}, ez a keleti örmény dialektusban tiɡˈɾɑn mɛts, a nyugatiban dikʰˈɾɑn mɛdz kiejtésű (mindkettő jelentése „Nagy Tigran”).
Neve {{örményül|Տիգրան Մեծ}}, ez a keleti örmény dialektusban tiɡˈɾɑn mɛts, a nyugatiban dikʰˈɾɑn mɛdz kiejtésű (mindkettő jelentése „Nagy Tigran”).

== Uralkodása ==
[[I. e. 96]]-ban [[IX. Arsak]] [[pártusok|pártus]] király [[Nagy Armenia]] trónjára a [[Pártia|Pártiában]] túszként tartott Tigranészt ültette. Nem tudjuk, hogy elődje fia vagy öccse volt-e, ezért Tigranész apjának személye bizonytalan. A [[Pártus Birodalom]] kezdetben nagy déli és keleti örmény területekre terjesztette ki befolyását, Tigranész pedig ennek ellensúlyozására délnyugaton és nyugaton kezdett hódításokba. Első megszerzett területe [[Szóphéné]] volt. A nyugati határok és a további hódítások biztosítására már [[i. e. 94]]-ben szövetséget kötött [[VI. Mithridatész pontoszi király|VI. Mithridatész]] [[pontosz]]i királlyal. Ez a szövetség jól működő, gyümölcsöző együttműködés volt, egészen Mithridatész haláláig, Tigranész pedig Mithridatész veje lett.

Pontosz és Armenia felosztották érdekszféráikat és kölcsönösen segítették egymás törekvéseit. [[I. e. 93]]-ban Tigranész már Pártia ellen vonult, és a hadjárat eredményeképp [[i. e. 85]]-ben IX. Arsak lemondott a ''nagykirály'' címről Tigranész javára.

I. e. 85-től a [[Földközi-tenger]] elérése lett a cél, és [[Kilikia]], [[Kommagéné]], [[Szíria]] is Armenia részévé vált. A királyi székhely ettől kezdve időnként [[Antiokheia|Antiokheiában]] volt.

A [[Római Köztársaság]] azonban a [[harmadik mithridatészi háború]]ban legyőzte [[Pontosz]]t, így Tigranész magára maradt Rómával szemben. Róma sorban elhódította Armenia déli szerzeményeit, a központi részt azonban nem sikerült legyőzni. A katonai kudarcok az idősödő uralkodó belső megítélését is rontották, több felkelés tört ki ellene és összeesküvések szövődtek. Ráadásul a pártusok is [[XIII. Arsak]] uralkodása alatt megerősödtek, így Armeniának már két ellenséggel kellett egyedül szembe nézni.

== Források ==
* {{Pecz|url=http://mek.niif.hu/03400/03410/html/8503.html}}

== Külső hivatkozások ==
* [http://www.kislexikon.hu/tigranes.html Kislexikon]
* [http://www.angelfire.com/realm3/hmult/nepek/partia2.htm Tábori László: Alig ismert ókori világbirodalom, Pártia 2.]


{{építés alatt}}
{{építés alatt}}

A lap 2010. december 23., 21:54-kori változata

Tigranész
nagykirály
Tigranész pénze arcképével
Tigranész pénze arcképével

RagadványneveA Nagy
Armenia Magna királya
II. Tigranész
Uralkodási ideje
i. e. 95 i. e. 55
ElődjeI. Tigranész
UtódjaIII. Artavazdész
Szeleukida Birodalom királya
Tigranész
Uralkodási ideje
i. e. 96 i. e. 55
ElődjeI. Philipposz
UtódjaXIII. Antiokhosz
Életrajzi adatok
UralkodóházArtaxida-dinasztia
Születetti. e. 140
Elhunyti. e. 55 (85 évesen)
Armenia Magna
NyughelyeTigranokerta
ÉdesapjaII. Artavazdész vagy I. Tigranész
Testvére(i)Guras
HázastársaCleopatra of Pontus
GyermekeiZariadrész, Artavazdész, Tigranész
A Wikimédia Commons tartalmaz Tigranész témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
II. Tigranész szobra Jerevánban
Fájl:Armenian Empire and Lesser Armenia.png
Armenia Magna a legnagyobb kiterjedése idején

II. Tigranész, akit a történetírás legtöbbször Nagy Tigranész (ógörögül: Τιγράνης Μέγας) néven említ, Armenia Magna (Armenia Maior) uralkodója az i. e. 1. század első felében. Hosszú uralkodása alatt a Szeleukida Birodalom és a Római Köztársaság gyengélkedése, valamint a szomszédos Pontosz királyának, VI. Mithridatész szövetségének köszönhetően Armenia nagyhatalommá vált, kiterjedése elérte a legnagyobb területet, amelyet valaha örmény királyok birtokoltak.

Neve örményül: Տիգրան Մեծ, ez a keleti örmény dialektusban tiɡˈɾɑn mɛts, a nyugatiban dikʰˈɾɑn mɛdz kiejtésű (mindkettő jelentése „Nagy Tigran”).

Uralkodása

I. e. 96-ban IX. Arsak pártus király Nagy Armenia trónjára a Pártiában túszként tartott Tigranészt ültette. Nem tudjuk, hogy elődje fia vagy öccse volt-e, ezért Tigranész apjának személye bizonytalan. A Pártus Birodalom kezdetben nagy déli és keleti örmény területekre terjesztette ki befolyását, Tigranész pedig ennek ellensúlyozására délnyugaton és nyugaton kezdett hódításokba. Első megszerzett területe Szóphéné volt. A nyugati határok és a további hódítások biztosítására már i. e. 94-ben szövetséget kötött VI. Mithridatész pontoszi királlyal. Ez a szövetség jól működő, gyümölcsöző együttműködés volt, egészen Mithridatész haláláig, Tigranész pedig Mithridatész veje lett.

Pontosz és Armenia felosztották érdekszféráikat és kölcsönösen segítették egymás törekvéseit. I. e. 93-ban Tigranész már Pártia ellen vonult, és a hadjárat eredményeképp i. e. 85-ben IX. Arsak lemondott a nagykirály címről Tigranész javára.

I. e. 85-től a Földközi-tenger elérése lett a cél, és Kilikia, Kommagéné, Szíria is Armenia részévé vált. A királyi székhely ettől kezdve időnként Antiokheiában volt.

A Római Köztársaság azonban a harmadik mithridatészi háborúban legyőzte Pontoszt, így Tigranész magára maradt Rómával szemben. Róma sorban elhódította Armenia déli szerzeményeit, a központi részt azonban nem sikerült legyőzni. A katonai kudarcok az idősödő uralkodó belső megítélését is rontották, több felkelés tört ki ellene és összeesküvések szövődtek. Ráadásul a pártusok is XIII. Arsak uralkodása alatt megerősödtek, így Armeniának már két ellenséggel kellett egyedül szembe nézni.

Források

Külső hivatkozások