„Tettyei romok” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
DeniBot (vitalap | szerkesztései)
a [[Image:..]], [[File:..]] magyarítása
DeniBot (vitalap | szerkesztései)
a kisebb formai javítások
18. sor: 18. sor:
== Külső hivatkozások ==
== Külső hivatkozások ==
* [http://www.utisugo.hu/telepulesek/pecs Útisúgó.hu Pécs]
* [http://www.utisugo.hu/telepulesek/pecs Útisúgó.hu Pécs]
{{Sablon:Pécs vallási épületei}}
{{Pécs vallási épületei}}

[[Kategória:Pécs építményei]]
[[Kategória:Pécs építményei]]
[[Kategória:Kastélyok, paloták]]
[[Kategória:Kastélyok, paloták]]

A lap 2010. július 3., 06:39-kori változata

Tettyei romok.

A Tettyei romok Pécs város egyik nevezetessége, melyet főként olyan kulturális események kapcsán szokás emlegetni, mint a Pécsi Szabadtéri Játékok, vagy a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT). Az impozáns látványt nyújtó középkori romok remek lehetőséget adnak kulturális rendezvények szevezésére. A romok a Mecsek oldalában, a Tettye városrészben találhatók, Havihegytől dél-nyugatra.

Története

Színpad a romok tövében.

Szatmári György 1505-1521 között volt Pécs püspöke. A püspöki palota bővíttetése mellett reneszánsz palotát építtetett a Tettyén. A palota egyemeletes, U alakú épület volt, dél felé nyitott udvarral. Dél-keleti oldalán torony kapcsolódott a falhoz, maradványai napjainkban is láthatóak. A török hódoltság idején dervisek éltek a palotában, az elnevezés is innen származik, a török derviskolostor neve „tekke”.[1] A bektasi dervisek Tirana határában álló központi kolostorát az albánok ma is Tettyének nevezik. A palota épségben kerülhetett a törökök kezébe, akik csekély változtatással használták fel saját céljaikra. A jelenleg még álló falakon török átépítés nyomokban sem lelhető fel. A 18. század végén lakatlanná vált. A viszonylag ép falfelületeket 1904-ben konzerválták. A romok előtt álló szökőkutat a Zsolnay kerámiagyárban készítették.

Az EKF-program (Európa Kulturális Fővárosa) keretében megújuló Tettye parkban a több száz éves maradványok támfallal való megvédése közben repedés keletkezett az egyik falban.[2] Az L alakú romépület bástya része megmozdult és elvált az épület főrészétől.[3]

Lásd még

Hivatkozások

Külső hivatkozások