„Chelles-i kultúra” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Új oldal, tartalma: „{{építés alatt}} {{Pozíciós térkép | Franciaország | label = Chelles | label_size = 90 | caption = A típuslelőhely (Chelles, Franciaország) | lat_deg=48 | lat_m…”
 
épít
1. sor: 1. sor:
{{építés alatt}}
{{Pozíciós térkép
{{Pozíciós térkép
| Franciaország
| Franciaország
15. sor: 14. sor:


A Chelles-i eszközkultúra típuspéldányait a franciaországi Chelles és Abbeville települések közelében [[1836]]-ban gyűjtötte Boucher de Perthes, majd [[Louis Gabriel Laurent de Mortillet|Mortillet]] [[1882]]-ben használta először a Chelles-i kultúra elnevezést.
A Chelles-i eszközkultúra típuspéldányait a franciaországi Chelles és Abbeville települések közelében [[1836]]-ban gyűjtötte Boucher de Perthes, majd [[Louis Gabriel Laurent de Mortillet|Mortillet]] [[1882]]-ben használta először a Chelles-i kultúra elnevezést.

== Kora és kapcsolatai ==
A típusleletek a francia [[Somme folyó]] partján 478 000-424 000 évesek. Az alternatív korszakolás korai és középső [[acheuli kultúra|acheuli kultúrájának]] felel meg, általában nem idősebb 700 000 évnél és nem fiatalabb 400 000 évnél.


== Jellemzői ==
== Jellemzői ==
24. sor: 26. sor:


== Az ember ==
== Az ember ==
A Chelles-i kultúra embere kis csoportokban vadászó, folyók és tavak partján lakó lény volt, aki éjszakára szárnyékokat készített magának védelemül.
A Chelles-i kultúra embere első az európai emberfélék között, ma úgy tartják, hogy a [[neandervölgyi ember]] közvetlen őse, de nem eldöntött, hogy a ''[[Homo erectus]]'', ''[[Homo antecessor]]'', ''[[Homo heidelbergensis]]'' vagy a ''Homo sapiens neanderhalensis'' fajba tartozik-e. Kis csoportokban vadászó, folyók és tavak partján lakó lény volt, aki éjszakára szárnyékokat készített magának védelemül.


[[en:Abbevillian]]
[[en:Abbevillian]]

A lap 2010. február 15., 12:27-kori változata

Chelles-i kultúra (Franciaország)
Chelles
Chelles
A típuslelőhely (Chelles, Franciaország)
Kétoldalt retusos (kétélű) eszköz, a szakóca

A Chelles-i kultúra (vagy abbevilli kultúra) az őskőkorszak eszközkultúráinak egy korai szakasza. Az irodalom nem egységes a kultúra jellemzőinek megadásában, sőt ma már legtöbbször elavult kategóriaként az ide sorolt leletek egy részét a korábbi olduvai, más részét a követő acheuli kultúrához sorolják. Régebben az olduvai ipart a Chelles-i kultúra korai korszakának tartották, és az Olduvai-szurdok leleteit ide sorolták, mára ezeket önállóként kezelik.

A Chelles-i eszközkultúra típuspéldányait a franciaországi Chelles és Abbeville települések közelében 1836-ban gyűjtötte Boucher de Perthes, majd Mortillet 1882-ben használta először a Chelles-i kultúra elnevezést.

Kora és kapcsolatai

A típusleletek a francia Somme folyó partján 478 000-424 000 évesek. Az alternatív korszakolás korai és középső acheuli kultúrájának felel meg, általában nem idősebb 700 000 évnél és nem fiatalabb 400 000 évnél.

Jellemzői

A Chelles-i eszközök első megközelítésben abban különböznek a korábbi olduvai eszközöktől, hogy a kövek és kavicsok két oldalon megmunkáltak, úgynevezett kétoldalt retusos eszközök. Az olduvai eszközöknél a kődarab egyik oldalán alakítottak ki élt, vagy a hegyes daraboknál a hegyet egy irányból hasították ki. A Chelles-i eszközöknél ezzel szemben két oldalon találunk élt, amelyek általában hegyes csúcsban futnak össze. Ezek a jellegzetes Chelles-i marokkövek, (ökölkő vagy szakóca). A hosszúkás magkövek egyik végét megmunkálatlanul hagyták, ezek képzik a későbbi fogórészt.

A Chelles-i marokkő multifunkciós eszköz volt, szolgálhatott fegyverül is. Ezek a szerszámok általában kissé aszimmetrikusak, így joggal feltehető, hogy ezidőben már kialakult az általános jobbkezesség, a kor embere többnyire a jobb kezét használta.

A marokkő mellett tipikus eszközök a kaparók, árak, apró hegyek. Ezek egy része valószínűleg nem szándékosan készült, hanem a marokkő előállítása alkalmával levált élesebb darabokat használták fel.

Az ember

A Chelles-i kultúra embere első az európai emberfélék között, ma úgy tartják, hogy a neandervölgyi ember közvetlen őse, de nem eldöntött, hogy a Homo erectus, Homo antecessor, Homo heidelbergensis vagy a Homo sapiens neanderhalensis fajba tartozik-e. Kis csoportokban vadászó, folyók és tavak partján lakó lény volt, aki éjszakára szárnyékokat készített magának védelemül.