„15 cm schweres Infanteriegeschütz 33” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
névjavítás
50. sor: 50. sor:
|}
|}


== Löveges harcjárművekben ==
== Alkalmazása harcjárművekben ==
A páncélozott gyalogság közvetlen tűztámogatása céljából a 150 mm-es sIG 33-as L/12-es löveget építették a Panzer I Ausf B vázára. Az így létre hozott önjáró lövésztámogató löveg követni tudta a lövészcsapatokat a csatában.
A páncélozott gyalogság közvetlen tűztámogatása céljából a 150 mm-es, L/12 űrmérethosszú ''s. I.G. 33'' löveget építették a Panzer I Ausf. B alvázára. Ez lett a legelterjedtebb is a háború első felében. Az így létre hozott önjáró lövésztámogató löveg követni tudta a lövészcsapatokat az ütközetekben.


A német Wehrmacht gyorsan mozgó, gépesített alakulatok áttörésére épülő stratégiája szükségessé tette egy olyan harcjármű megalkotását, amely lépést tudott tartani a gépesített gyalogsággal, tűztámogatást biztosítva azok harcához. A rögtönzés eredményeként született sIG 33-as löveggel felszerelt harcjárművet, a köznyelvben szintén sIG 33-ként emlegették, hivatalos megnevezése azonban az alváztól függően ''sIG 33 I (Sf)'', ''sIG 33 II (Sf)'' vagy ''[[Sf 38(t) ausf K]] „Bison”/„Grille”'' volt (az Sf a német Selbstfahrlafette=önjáró löveg, kifejezésre utal). A rögtönzött harcjármű sikere inspirálta a későbbi ''Sturm-Infanteriegeschütz 33B'', illetve a kiforrottabb [[Wespe]] és [[Hummel (tüzérség)|Hummel]] harcjáművek kifejlesztését, amelyek beépített lövege azonban már nem a sIG 33 volt. A sIG 33 néven emlegetett önjáró lövegek legelterjedtebb változata a [[Panzer I]] alvázára épült.
A német Wehrmacht gyorsan mozgó, gépesített alakulatok áttörésére épülő stratégiája szükségessé tette egy olyan harcjármű megalkotását, amely lépést tudott tartani a gépesített gyalogsággal, tűztámogatást biztosítva azok harcához. A rögtönzés eredményeként született ''s. I.G. 33''-as löveggel felszerelt harcjárművet, a köznyelvben szintén „sIG 33”-ként emlegették, azonban hivatalos megnevezése az alváztól függően ''[[Sturmpanzer I|s. I.G. 33 I (Sf)]]'', ''s. I.G. 33 II (Sf)'' vagy ''[[Sf 38(t) ausf K]] „Bison”/„Grille”'' volt (az ''Sf'' a német ''Selbstfahrlafette'', azaz ''„önjáró löveg”'' kifejezésre utal). A rögtönzött harcjármű sikere inspirálta a későbbi ''[[Sturminfanteriegeschütz 33 B]]'', illetve a kiforrottabb ''[[Wespe]]'' és [[Hummel (tüzérség)|''Hummel'']] harcjáművek kifejlesztését, amelyek beépített lövege azonban már nem a ''s. I.G. 33'' volt.


A sIG 33-as [[Geschützwagen|önjáró lövegekkel]] a 701–706. nehéz lövésztámogató ágyús ütegeket szerelték fel, melyeket a hat páncéloshadosztály között osztottak el a [[Hollandia]] és [[Franciaország]] elleni hadjárat idején [[1940]] májusában és júniusában. Habár a magas, nyitott felépítmény elég sebezhetőnek bizonyult, a csapatparancsnokok nagyra értékelték a lövegek által nyújtott hatékony tűztámogatást, amely gyakran ütközetet eldöntő tényezőnek bizonyult. Bár a korszerűbb típusok érkezése és az elhasználódás miatt a bevethető sIG-ek száma gyorsan csökkent, [[1943]]-ban még jó néhány harcolt az 5. páncéloshadosztály kötelékében a keleti fronton.
A ''s. I.G. 33'' [[Geschützwagen|önjáró lövegekkel]] a 701–706. nehéz lövésztámogató [[üteg|tüzérütegeket]] szerelték fel, melyeket a hat páncéloshadosztály között osztottak el a [[Hollandia]] és [[Franciaország]] elleni hadjárat idején [[1940]] májusában és júniusában. Habár a magas, nyitott felépítmény elég sebezhetőnek bizonyult, a csapatparancsnokok nagyra értékelték a lövegek által nyújtott hatékony tűztámogatást, amely gyakran ütközetet eldöntő tényezőnek bizonyult. Bár a korszerűbb típusok érkezése és az elhasználódás miatt a bevethető ''s. I.G. 33''-ak száma gyorsan csökkent, [[1943]]-ban még jó néhány harcolt az 5. páncéloshadosztály kötelékében a keleti fronton.


{{WWIIGermanGuns}}
{{WWIIGermanGuns}}

A lap 2010. január 25., 23:58-kori változata

15 cm s. I.G. 33
[[Fájl:|250px|Német sIG 33 a belgrádi katonai múzeumban]]
Német sIG 33 a belgrádi katonai múzeumban
Gyártási adatok
TípusTábori löveg
OrszágNémetország
TervezőRheinmetall
GyártóRheinmetall, AEG-Fabriken, Bohemisch Waffenfabrik
Alkalmazás
Alkalmazás ideje1927–1945
Alkalmazó ország Harmadik Birodalom
Háborús alkalmazásII. világháború
Műszaki adatok
Űrméret15 cm
Lőszerosztott lőszer
Tömeg1800 kg t
Fegyver hossza4420 mm mm
Csőhossz1650 mm L/11 mm
Gyakorlati tűzgyorsaság2-3 lövés/perc
Csőtorkolati sebesség240 m/s
Hatásos lőtávolság4700 m
Irányzék típusaRblf 36
Oldalirányzás11,5°
Magassági irányzás0° plusz 73° vagy mínusz 4° plusz 75°


A 15 cm schweres Infanteriegeschütz 33 (rövidítve: 15 cm s. I.G. 33, vagy 15 cm s IG 33) egy szabványos német nehéz gyalogsági löveg volt, amit a második világháború alatt használtak. A korai gyármányok lóvontatásúak voltak fa kerekekkel. A későbbiek préselt lemezből készült kerekekkel készültek, ezeken már gumiabroncs és légfék is volt a járművel törnétő vontatást lehetővé téve. A s IG 33 valamivel nehezebb volt a feladatköréhez viszonyítva, ezért újratervezték az 1930-as évek végén. A löveget könnyebb ötvözetből készítették, így csökkent a súlya. Ennek következtében nagyjából 150 kilogrammal lett könnyebb, de a háború kitörése miatt visszatértek az eredeti tervezethez, mivel a Luftwaffe elsőbbséget élvezett a könnyebb ötvözet felhasználásában. Emiatt mindössze néhány száz készült a módosított változatból. Egy új futóművet is készítettek az új ötvözetből, amit 1939 körül teszteltek le, de végül nem rendszeresítették.

Lőszer

Tüzérek egy sIG 33-as betöltése közben (Grossdeutschland Hadosztály)

A legtöbb lövedék, amit a sIG 33-hoz használtak egyszerű tervezésűek voltak, kivéve a Stielgranate 42, ami alapjaiban különbözött a többi lövedéktől. Ezt a típust nem páncéloselhárításra tervezték, sokkal inkább erődítmények lerombolására, szögesdrót akadályok és aknamezők felszámolására.

Töltet Típus Súly Robbanótöltet
I Gr 33 HE 38 kg 8,3 kg amatol
I Gr 38 Nb Füst 40 kg óleum/habkő
I Gr 39 Hl/A Repesz 25,5 kg ciklonit/TNT
Stielgranate 42 Romboló 90 kg 27 kg amatol

Alkalmazása harcjárművekben

A páncélozott gyalogság közvetlen tűztámogatása céljából a 150 mm-es, L/12 űrmérethosszú s. I.G. 33 löveget építették a Panzer I Ausf. B alvázára. Ez lett a legelterjedtebb is a háború első felében. Az így létre hozott önjáró lövésztámogató löveg követni tudta a lövészcsapatokat az ütközetekben.

A német Wehrmacht gyorsan mozgó, gépesített alakulatok áttörésére épülő stratégiája szükségessé tette egy olyan harcjármű megalkotását, amely lépést tudott tartani a gépesített gyalogsággal, tűztámogatást biztosítva azok harcához. A rögtönzés eredményeként született s. I.G. 33-as löveggel felszerelt harcjárművet, a köznyelvben szintén „sIG 33”-ként emlegették, azonban hivatalos megnevezése az alváztól függően s. I.G. 33 I (Sf), s. I.G. 33 II (Sf) vagy Sf 38(t) ausf K „Bison”/„Grille” volt (az Sf a német Selbstfahrlafette, azaz „önjáró löveg” kifejezésre utal). A rögtönzött harcjármű sikere inspirálta a későbbi Sturminfanteriegeschütz 33 B, illetve a kiforrottabb Wespe és Hummel harcjáművek kifejlesztését, amelyek beépített lövege azonban már nem a s. I.G. 33 volt.

A s. I.G. 33 önjáró lövegekkel a 701–706. nehéz lövésztámogató tüzérütegeket szerelték fel, melyeket a hat páncéloshadosztály között osztottak el a Hollandia és Franciaország elleni hadjárat idején 1940 májusában és júniusában. Habár a magas, nyitott felépítmény elég sebezhetőnek bizonyult, a csapatparancsnokok nagyra értékelték a lövegek által nyújtott hatékony tűztámogatást, amely gyakran ütközetet eldöntő tényezőnek bizonyult. Bár a korszerűbb típusok érkezése és az elhasználódás miatt a bevethető s. I.G. 33-ak száma gyorsan csökkent, 1943-ban még jó néhány harcolt az 5. páncéloshadosztály kötelékében a keleti fronton.