„Szövés” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Margit51 (vitalap | szerkesztései)
Margit51 (vitalap | szerkesztései)
a →‎Kézi szövés: létrehozás
12. sor: 12. sor:
=== Kézi szövés ===
=== Kézi szövés ===


A kézi szövés kellékei: szövőkeret, -ráma, alapanyag (fonal), keresztfonalat továbbító szerszám (hajó).
A kézi szövés kellékei: szövőkeret, -ráma, alapanyag (fonal), keresztfonalat továbbító szerszám (hajó). A szövéshez kétféle fonalat használnak: láncfonalat és vetülékfonalat.
Menete a következő: A vetülékfonalat a keretre függőleges irányban folyamatosan és szorosan felvezetik. Így keletkezik egy olyan álló fonalsor, amelybe a láncfonalat alulról és felülről váltakozva be lehet fűzni. Ez a keresztirányú befűzés ismétlődik úgy, hogy az előző sor alulról történő átfűzése felett felül legyen az átfűzés, s végül kialakul a szövet.


=== Gépi szövés ===
=== Gépi szövés ===

A lap 2009. december 4., 10:58-kori változata

A szövés kézi vagy gépi eljárás fonalak feldolgozására. A szövés eredménye a szövet vagy szőttes. A szövés textilanyag készítése úgy, hogy a fonalakat egymással derékszögben keresztezik és a tartás érdekében összefűzik. A széleket eldolgozzák.

Története

A szövés kezdetei a civilizáció kialakulásához nyúlnak vissza. Eleinte faágakból összetoldott keretet v. rámát használtak szövéshez, a fonalat pedig természetes szálak, pl. hasított sás adták. Régészek már az ókori sírokban is találtak kimutatható szövetmaradványokat. Az i.e. 6. századi görök vázaleletek díszítésén szövőket is láthatunk más mesterségek megjelenítésével együtt. Közismert az Odüsszeiaból Pénelopé szövőszéke, amelyhez teljesen hasonlóak láthatók szerte a világban a múzeumokban, skanzenekben, és még ma is használatosak a népi mesterségeket űzők körében. A szövőszék már egyszerű gépnek tekinthető. Az ipari forradalom hajnalán a szövőgép is megszületett.

Kézi szövés

A kézi szövés kellékei: szövőkeret, -ráma, alapanyag (fonal), keresztfonalat továbbító szerszám (hajó). A szövéshez kétféle fonalat használnak: láncfonalat és vetülékfonalat. Menete a következő: A vetülékfonalat a keretre függőleges irányban folyamatosan és szorosan felvezetik. Így keletkezik egy olyan álló fonalsor, amelybe a láncfonalat alulról és felülről váltakozva be lehet fűzni. Ez a keresztirányú befűzés ismétlődik úgy, hogy az előző sor alulról történő átfűzése felett felül legyen az átfűzés, s végül kialakul a szövet.

Gépi szövés

Forrás

Magyar értelmező kéziszótár, Akadémiai Kiadó, Budapest 1975 ISBN 963 05 0731 5