„Krími karaiták” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
aNincs szerkesztési összefoglaló
Xqbot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: an:Carains; kozmetikai változtatások
1. sor: 1. sor:
{{nincs forrás|2007 februárjából}}
{{nincs forrás|2007 februárjából}}


A '''krími karaiták''' [[török népek|türk]] eredetű [[etnikum|népcsoport]] tagjai, akik a [[zsidó vallás]] egyik ágát, a [[karaita judaizmus]]t követik. [[Krím]]i őshazájukból kivándorolva a mai [[Litvánia]] déli részén és [[Ukrajna]] nyugati részén telepedtek le. Vallási központjuk a litvániai [[Trakai]] városka volt. A karaita kisebbség a [[16. század]] második felében telepedett le Trakaiban. A [[trakai szigeti vár]]at építő [[Nagy Vytautas]] hívatta őket ide, feladatuk a vár őrzése volt. A karaita nyelv a [[török nyelvek|türk nyelvcsalád]]ba tartozik. A nép neve a hitük elnevezéséből származik, amelyben felfedezhetünk az [[iszlám]]ra emlékeztető motívumokat is, de alapvetően a zsidó vallás törvényeit követik. A [[trakai félszigeti vár]]tól a Karaimų utcán kell tovább haladnunk, itt állnak a karaita népcsoport házai, illetve [[kenesa|kenesája]], temploma. A karaiták házai külön városnegyedet képeznek, amely [[1441]] óta külön önkormányzattal rendelkezik. Házaik jellegzetesek: a falak rögtön a járda mellett vannak, és három ablak néz az utcára. A karaiták nemzeti étele a [[kibinai]], nemzeti italuk pedig a [[krupnik]].
A '''krími karaiták''' [[török népek|türk]] eredetű [[etnikum|népcsoport]] tagjai, akik a [[zsidó vallás]] egyik ágát, a [[karaita judaizmus]]t követik. [[Krím]]i őshazájukból kivándorolva a mai [[Litvánia]] déli részén és [[Ukrajna]] nyugati részén telepedtek le. Vallási központjuk a litvániai [[Trakai]] városka volt. A karaita kisebbség a [[16. század]] második felében telepedett le Trakaiban. A [[trakai szigeti vár]]at építő [[Nagy Vytautas]] hívatta őket ide, feladatuk a vár őrzése volt. A karaita nyelv a [[török nyelvek|türk nyelvcsaládba]] tartozik. A nép neve a hitük elnevezéséből származik, amelyben felfedezhetünk az [[iszlám]]ra emlékeztető motívumokat is, de alapvetően a zsidó vallás törvényeit követik. A [[trakai félszigeti vár]]tól a Karaimų utcán kell tovább haladnunk, itt állnak a karaita népcsoport házai, illetve [[kenesa|kenesája]], temploma. A karaiták házai külön városnegyedet képeznek, amely [[1441]] óta külön önkormányzattal rendelkezik. Házaik jellegzetesek: a falak rögtön a járda mellett vannak, és három ablak néz az utcára. A karaiták nemzeti étele a [[kibinai]], nemzeti italuk pedig a [[krupnik]].


{{csonk-dátum|csonk-zsidó|2007 februárjából}}
{{csonk-dátum|csonk-zsidó|2007 februárjából}}
8. sor: 8. sor:


[[en:Crimean Karaites]]
[[en:Crimean Karaites]]
[[an:Carains]]
[[az:Qaraylar]]
[[az:Qaraylar]]
[[be:Караімы]]
[[be:Караімы]]

A lap 2009. szeptember 21., 21:13-kori változata

A krími karaiták türk eredetű népcsoport tagjai, akik a zsidó vallás egyik ágát, a karaita judaizmust követik. Krími őshazájukból kivándorolva a mai Litvánia déli részén és Ukrajna nyugati részén telepedtek le. Vallási központjuk a litvániai Trakai városka volt. A karaita kisebbség a 16. század második felében telepedett le Trakaiban. A trakai szigeti várat építő Nagy Vytautas hívatta őket ide, feladatuk a vár őrzése volt. A karaita nyelv a türk nyelvcsaládba tartozik. A nép neve a hitük elnevezéséből származik, amelyben felfedezhetünk az iszlámra emlékeztető motívumokat is, de alapvetően a zsidó vallás törvényeit követik. A trakai félszigeti vártól a Karaimų utcán kell tovább haladnunk, itt állnak a karaita népcsoport házai, illetve kenesája, temploma. A karaiták házai külön városnegyedet képeznek, amely 1441 óta külön önkormányzattal rendelkezik. Házaik jellegzetesek: a falak rögtön a járda mellett vannak, és három ablak néz az utcára. A karaiták nemzeti étele a kibinai, nemzeti italuk pedig a krupnik.