„Dejr el-Bahari” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
GhalyBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: arz:الدير البحرى
BOTijo (vitalap | szerkesztései)
a BOT - Adding link to Commons: Deir el-Bahari
32. sor: 32. sor:


==Külső hivatkozások==
==Külső hivatkozások==
{{Commons|Deir el-Bahari}}
*[http://www.piramisok.hu/egyiptom-deir-el-bahari-hatsepszut.html Hatsepszut temploma Deir el Bahari-ban a piramisok.hu-n]
*[http://www.piramisok.hu/egyiptom-deir-el-bahari-hatsepszut.html Hatsepszut temploma Deir el Bahari-ban a piramisok.hu-n]



A lap 2009. június 26., 21:52-kori változata

é. sz. 25° 44′ 17″, k. h. 32° 36′ 24″

Théba és a thébai nekropolisz
Világörökség
Adatok
OrszágEgyiptom
TípusKulturális helyszín
KritériumokI, III, VI
Felvétel éve1979
Elhelyezkedése
Dejr el-Bahari (Egyiptom)
Dejr el-Bahari
Dejr el-Bahari
Pozíció Egyiptom térképén
é. sz. 25° 44′ 15″, k. h. 32° 36′ 27″Koordináták: é. sz. 25° 44′ 15″, k. h. 32° 36′ 27″
A Wikimédia Commons tartalmaz Dejr el-Bahari témájú médiaállományokat.

Dejr el-Bahari („Az északi monostor”) halotti templomkomplexumok és sírok összessége, amely a Nílus nyugati partján terül el Luxorral szemben, Egyiptomban. Az első itt épült emlék a tizenegyedik dinasztia uralkodója, II. Mentuhotep nevéhez köthető. A tizennyolcadik dinasztia uralkodása idején I. Amenhotep és Hatsepszut is intenzív építkezésbe kezdett a környéken. 1997. november 17-én 62 embert mészárolt le itt az Al-Gamáa al-Iszlámijja.

II. Mentuhotep halotti temploma (Akh Szut Nebhepetré)

Az épület szerkezete mögé előbb a nyitott udvart, majd egy oszlopos előcsarnokot, végül a fáraó sírját építették. Az akna és az utána következő járat 150 méter hosszan nyúlik a föld felszíne alá, hogy aztán a sírkamrába nyíljon, 45 méterrel az udvar alatt. A kamra egy oltárt tartalmaz, ami valaha Nebhepetré Mentuhotep fából készült koporsóját tartotta. Az udvar alá egy mély aknát készítettek, ami befejezetlen szobákba vezetett, amelyekről azt tartják, hogy eredetileg a fáraó kamrájaként funkcionáltak volna. Az uralkodó egy itt elrejtett képét Howard Carter találta meg. A templomkomplexum továbbá hat halotti kápolnát és aknát tartalmaz, amelyek a fáraó családja számára épültek.

Hatsepszut halotti temploma (Dzseszer-Dzseszeru)

Hatsepszut temploma

Dejr el-Bahari legismertebb épülete a Dzseszer-Dzseszeru, azaz „a fenségesek legfenségesebbje”, azaz Hatsepszut temploma. Ezt Szenenmut tervezte, a fáraó főépítésze. A templom Ámon és a többi isten tiszteletére épült; több teraszos oszlopsor tetején helyezkedik el, amelyet hosszú rámpával lehet elérni. Ezt valaha kertek díszítették.

Hieroglifa a templomból

III. Thotmesz halotti temploma

III. Thotmesz is ide építtette templomkomplexumát Ámon tiszteletére. 1961-ben fedezték fel, és úgy vélik, hogy ünnepségek alkalmával használták. Nem sokat tudunk az épületegyüttesről, mivel a XX. dinasztia kora után elszenvedett földcsuszamlás után többet nem használták. Később köveit építkezésekhez kezdték elhordani. A kereszténység idején kopt szertartások színhelye volt.

Egyéb sírok

1881-ben a templomegyüttes melletti hasadékban modern kori sírrablók egy XXI. dinasztia korabeli sírra bukkantak (DB320), ami több mint 50 múmiát rejtett, közöttük az ókori Egyiptom leghatalmasabb uralkodóinak és csalágtagjainak múmiáival. Itt leltek rá többek közt Szekenenré Ta-aa, I. Jahmesz, I. Amenhotep, I. Thotmesz(?), II. Thotmesz, III. Thotmesz, I. Ramszesz, I. Széthi, II. Ramszesz, III. Ramszesz és IX. Ramszesz múmiájára. Ezeket a Királyok völgyéből szállították ide I. Sesonk fáraó (XXII. dinasztia) papjai. A mai egyiptológusok úgy tartják, hogy a fáraók költöztetésének célja nem csak a sírok fosztogatásának megelőzése volt, hanem a fellépő súlyos gazdasági hanyatlás miatt aranyra éhes állam műve is. A régi sírok sírékszereinek több darabja is felbukkant a XXII. dinasztia uralkodóinak taniszi sírjaiban. A DB320-at ma II. Pinedzsem thébai főpap családi sírboltjaként azonosítják.

Forrás

  • Az angol nyelvű wikipedia hasonló elnevezésű lapjának fordítása.
  • Nicholas Reeves Az ókori Egyiptom felfedezésének krónikája Cartaphilus kiadó 2002

Külső hivatkozások

Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Dejr el-Bahari témájú médiaállományokat.