„Jénai csata” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Visszavontam 62.201.82.246 (vita) szerkesztését (oldid: 5068558)
AsgardBot (vitalap | szerkesztései)
Bot: <references /> cseréje {{források}}-ra
21. sor: 21. sor:


==Előzmények==
==Előzmények==
[[III. Frigyes Vilmos porosz király]] háborúra készülve [[1806]] júliusában titkos szövetséget kötött [[Oroszország]]gal. Október elején a porosz-szász sereg [[Károly Vilmos Ferdinánd braunschweigi herceg]] vezetésével lassan vonult nyugat felé [[Szászország]]on keresztül, a franciák nyugati összeköttetését veszélyeztetve. [[Napóleon]] a [[Türingiai-erdő]] keleti végénél hirtelen északra fordult, hogy elvágja a poroszokat az [[Elba (folyó)|Elbától]], és csatára kényszerítse őket még az orosz csapatok beérkezése előtt. A porosz–szász csapatoknak vissza kellett fordulniuk a támadás kivédésére. [[III. Frigyes Vilmos porosz király|III. Frigyes Vilmos]] kb. 63&nbsp;000 embert adott [[Károly Vilmos Ferdinánd braunschweigi herceg]] parancsnoksága alá [[Auerstädt]]nél és kb. 51&nbsp;000 főt állított [[Hohenlohe-Ingelfingen Frigyes Lajos]] herceg vezénylete alatt a [[Weimar]] és [[Jéna]] közötti 24 km-es frontvonalra.
[[III. Frigyes Vilmos porosz király]] háborúra készülve [[1806]] júliusában titkos szövetséget kötött [[Oroszország]]gal. Október elején a porosz-szász sereg [[Károly Vilmos Ferdinánd braunschweigi herceg]] vezetésével lassan vonult nyugat felé [[Szászország]]on keresztül, a franciák nyugati összeköttetését veszélyeztetve. [[Napóleon]] a [[Türingiai-erdő]] keleti végénél hirtelen északra fordult, hogy elvágja a poroszokat az [[Elba (folyó)|Elbától]], és csatára kényszerítse őket még az orosz csapatok beérkezése előtt. A porosz–szász csapatoknak vissza kellett fordulniuk a támadás kivédésére. [[III. Frigyes Vilmos porosz király|III. Frigyes Vilmos]] kb. 63&nbsp;000 embert adott [[Károly Vilmos Ferdinánd braunschweigi herceg]] parancsnoksága alá [[Auerstädt]]nél és kb. 51&nbsp;000 főt állított [[Hohenlohe-Ingelfingen Frigyes Lajos]] herceg vezénylete alatt a [[Weimar]] és [[Jéna]] közötti 24&nbsp;km-es frontvonalra.


<center>
<center>
40. sor: 40. sor:


==Jegyzetek==
==Jegyzetek==
{{források}}
<references/>


==Lásd még==
==Lásd még==
51. sor: 51. sor:
{{Portál|Németország|-}}
{{Portál|Németország|-}}
{{Koalíciós háborúk 1792-1815}}
{{Koalíciós háborúk 1792-1815}}

[[Kategória:Újkori csaták]]
[[Kategória:Újkori csaták]]
[[Kategória:Franciaország csatái]]
[[Kategória:Franciaország csatái]]

A lap 2009. május 26., 22:26-kori változata

Sablon:Csata


A jénai csata, másnéven jéna-auerstedti (régebbi forrásokban jéna-auerstädti) ütközet[1] (1806. október 14.) katonai összecsapás a francia és porosz-szász csapatok között.

Előzmények

III. Frigyes Vilmos porosz király háborúra készülve 1806 júliusában titkos szövetséget kötött Oroszországgal. Október elején a porosz-szász sereg Károly Vilmos Ferdinánd braunschweigi herceg vezetésével lassan vonult nyugat felé Szászországon keresztül, a franciák nyugati összeköttetését veszélyeztetve. Napóleon a Türingiai-erdő keleti végénél hirtelen északra fordult, hogy elvágja a poroszokat az Elbától, és csatára kényszerítse őket még az orosz csapatok beérkezése előtt. A porosz–szász csapatoknak vissza kellett fordulniuk a támadás kivédésére. III. Frigyes Vilmos kb. 63 000 embert adott Károly Vilmos Ferdinánd braunschweigi herceg parancsnoksága alá Auerstädtnél és kb. 51 000 főt állított Hohenlohe-Ingelfingen Frigyes Lajos herceg vezénylete alatt a Weimar és Jéna közötti 24 km-es frontvonalra.

A csata

1806. október 14-én, nem sokkal virradat után Napóleon – a 96 000 fős seregéből csak 54 000 katonát vetett be – rajtaütött Frigyes Lajos 38 000 emberén. Délután 15 órára a francia csapatok legyőzték a porosz-szász csapatokat és a beérkező 13 000 fős erősítést is.

Eredményei

A jénai francia győzelem hozzájárult ahhoz, hogy Davout marsall az auerstedti csatában legyőzze a porosz fősereget.

A jéna-auerstedti ütközet után Napóleon hat hét alatt meghódította Poroszországot, még mielőtt Oroszország segítséget küldhetett volna szövetségesének. A háborút lezáró tilsiti békében pedig Poroszország területe a korábbinak felére csökkent.

Jegyzetek

  1. : A jénai és auerstedti csaták egy időben vívott ütközetek.

Lásd még

Sablon:Koalíciós háborúk 1792-1815