„Heves vármegye története” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
pontosítás
máig
10. sor: 10. sor:
}}
}}


'''Heves [[vármegye]]''' (németül: Hewesch; latinul: Hevesiensis) közigazgatási egység volt a [[Magyar Királyság]]. A 16. századi török hódítástól 1876-ig [[Külső-Szolnok vármegye|Külső-Szolnok vármegyével]] egyesítve [[Heves és Külső-Szolnok vármegye]]ként működött. Ma [[Magyarország]] része.
'''Heves [[vármegye]]''' (németül: Hewesch; latinul: Hevesiensis) közigazgatási egység volt a [[Magyar Királyság]]. A 16. századi török hódítástól 1876-ig [[Külső-Szolnok vármegye|Külső-Szolnok vármegyével]] egyesítve [[Heves és Külső-Szolnok vármegye]]ként működött. Ma [[Magyarország]] része [[Heves megye]] néven.


==Földrajza==
==Földrajza==

A lap 2008. október 26., 21:09-kori változata

(13. század-1950)
Heves vármegye története címere
Heves vármegye története címere

OrszágMagyarország
Népesség
Népességismeretlen
Nemzetiségekmagyarok
Földrajzi adatok
Terület3761 (1914)
3864 (1948) km²
Térkép
térképe
térképe
domborzati térképe
domborzati térképe

Heves vármegye (németül: Hewesch; latinul: Hevesiensis) közigazgatási egység volt a Magyar Királyság. A 16. századi török hódítástól 1876-ig Külső-Szolnok vármegyével egyesítve Heves és Külső-Szolnok vármegyeként működött. Ma Magyarország része Heves megye néven.

Földrajza

Heves vármegye területe északon hegység, délen és délkeleten síkság. A területének északi részét a Mátra foglalja el, dél-keleten pedig az Alföld egy része fekszik. A vármegye legfontosabb fólyója a Tisza és a Zagyva. Északról Gömör-Kishont és Borsod vármegyék, keletről Borsod és Hajdú vármegyék, délről Jász-Nagykun-Szolnok vármegyék, nyugatról pedig Nógrád vármegye határolta.

Történelem

Heves vármegye a 13. században alakult. Az Oszmán Birodalom uralma alatt ált 1596-1687 között. Ezután történelme nagyrészt csendes. A II. világháború után a vármegye területe átalakult: Pásztó és környéke Nógrád megye része lett, a Tiszától keletre fekvő területe Jász-Nagykun-Szolnok megye része lett, valamint a vármegyéből megye lett, megszűnt a vármegyerendszer.

Közigazgatás

Heves vármegye hat járásra volt felosztva:

  • Egeri járás, székhelye Eger (rendezett tanácsú város)
  • Gyöngyösi járás, székhelye Gyöngyös (rendezett tanácsú város)
  • Hatvani járás, székhelye Hatvan
  • Pétervásárai járás, székhelye Pétervására
  • Tiszafüredi járás, székhelye Tiszafüred