„Fácies” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
SieBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: sv:Facies
TXiKiBoT (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: pt:Fácies
18. sor: 18. sor:
[[nl:Facies]]
[[nl:Facies]]
[[pl:Facja]]
[[pl:Facja]]
[[pt:Fácies]]
[[ru:Фация]]
[[ru:Фация]]
[[sk:Fácia (geológia)]]
[[sk:Fácia (geológia)]]

A lap 2008. október 4., 21:22-kori változata

A fácies (facies=arc, latin) a kőzetek olyan tulajdonságainak összessége, amelyek azok egykori keletkezési viszonyait, körülményeit és környezetét tükrözik. Ilyen tulajdonságok például: ásványos összetétel, kőzetszövet és -szerkezet, ősmaradvány tartalom. Az üledékes kőzetek esetében léteznek tengeri és szárazföldi fáciesek attól függően, hogy az üledékek a vízszint alatt vagy felett rakódtak le. A fácieskutatások szempontjából a tengeri fácieseknek van a legnagyobb jelentőségük mivel egységesebbek, a szárazföldi fáciesek nagyon sokféle tényező hatása alatt voltak és ennek következtében diverszifikálódtak.

A szedimentológiában az üledékes fácies az a függőleges kőzetoszlop, amely azonos felhalmozódási folyamat során jött létre, tehát a sorozatot alkotó, akár eltérő kőzetminőségű üledékrétegek, genetikailag összetartoznak. A törmelékes üledékes kőzetek esetében a réteg fogalmát nem célszerű használni, ugyanis a genetikai szemléletnek a réteg, mint kőzettípus, nem tesz eleget. Az ülédszerkezeti jegyek szerepe a genetikai azonosításban egyenrangú a kőzettípussal.

A metamorf - átalakult - kőzetek fácieseit az átalakulásban szerepet játszó nyomás és hőmérséklet határozza meg. Ennek következményeképpen jellemző ásványtársulások találhatók bennük.