„Laibach (zenekar)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Adamberces (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
19. sor: 19. sor:
== Hatásuk a Rammsteinre ==
== Hatásuk a Rammsteinre ==


A Laibach már a megjelenést tekintve és zeneileg is (főleg a ''Jesus Christ Superstars'' album) nagy hatással volt a német [[Rammstein]] zenekarra. Érdekesség, hogy a Rammstein által használt kereszt is a Laibachtól származik, ami eredetileg egy szlován nemzeti szimbólum. Egy interjú során megkérdezték a zenekart, hogy nem zavarja őket, hogy a Rammstein "ellopta" az imázsukat, zenéjüket: "Egyáltalán nem, örülünk, hogy zenénknek inspiráló hatása van... a Laibach Rammstein felnőtteknek, a Rammstein Laibach gyerekeknek."
A Laibach már a megjelenést tekintve és zeneileg is (főleg a ''Jesus Christ Superstars'' album) nagy hatással volt a német [[Rammstein]] zenekarra. Érdekesség, hogy a Rammstein által használt kereszt is a Laibachtól származik, ami eredetileg egy szlovén nemzeti szimbólum. Egy interjú során megkérdezték a zenekart, hogy nem zavarja őket, hogy a Rammstein "ellopta" az imázsukat, zenéjüket: "Egyáltalán nem, örülünk, hogy zenénknek inspiráló hatása van... a Laibach Rammstein felnőtteknek, a Rammstein Laibach gyerekeknek."


== A zenekar tagjai ==
== A zenekar tagjai ==

A lap 2008. augusztus 20., 19:46-kori változata

A Laibach egy korszakalkotó szlovén avantgárd zenei és művészeti csoport. 1980-ban alakultak egy kis szlovén ipari városban, Trbovljében. A Laibach rendkívül kiterjedt zenei munkássága gyakorlatilag behatárolhatatlan, rengeteg zenei stílusban alkotnak (industrial, neoclassical, martial industrial, industrial metal, experimental, synthpop, techno). A zenekar neve Szlovánia fővárosa, Ljubljana német elnevezéséből származik. A Laibach tagja a NSK (Neue Slovenische Kunst) nevű művészeti csoportnak.


Zenei stílus

A Laibach első lemezein (Laibach, Neu Konservatiw, Krst Pod Triglavom) a korai ipari (industrial) zenék hatása hallatszódik, amit különböző komolyzenei hangmintákkal kevertek. Később a zene valamelyest letisztult (Opus Dei, NATO lemezek) és militáns ritmusú, Wagneri ihletésű zenét kezdtek el játszani, amelyjel megalkották a későbbi martial industrial műfajt is. Ezen zenén készítettek industrial metal (Jesus Christ Superstars), sőt minimal techno (WAT) stílusú lemezt is. A Laibach zenéjének egyik legjellemzőbb eleme az énekes mély, opera-szerű hangja, amely minden lemezen felcsendül.

Kontroverzitások

A zenekart gyakran vádolják fasizmussal, nácizmussal a csoport militáns, egyenruha-szerű megjelenése miatt. A zenekar természetesen nem kapcsolható semmilyen politikai mozgalomhoz, közismert mondásuk: "Ha fasiszták vagyunk, Hitler festőművész volt."


Feldolgozások

A Laibach leghíresebb, hírhedtebb felvételei a közismert pop és rockzenei számokból készített feldolgozásai. Ezek nem csupán feldolgozások, a dalok a rideg, militáns zenébe kerülve átértelmeződnek, így a popkultúra kritikáiként is felfoghatjuk őket. Legismertebb feldolgozásaik az osztrák pop-rock zenekar, az Opus Life is Live című slágerük alapján készült, amelyet egy monumentális, Wagneriánus indulóvá komponáltak, vagy a Let it be című lemezük, amely az azonos című Beatles lemez remixe.


Hatásuk a Rammsteinre

A Laibach már a megjelenést tekintve és zeneileg is (főleg a Jesus Christ Superstars album) nagy hatással volt a német Rammstein zenekarra. Érdekesség, hogy a Rammstein által használt kereszt is a Laibachtól származik, ami eredetileg egy szlovén nemzeti szimbólum. Egy interjú során megkérdezték a zenekart, hogy nem zavarja őket, hogy a Rammstein "ellopta" az imázsukat, zenéjüket: "Egyáltalán nem, örülünk, hogy zenénknek inspiráló hatása van... a Laibach Rammstein felnőtteknek, a Rammstein Laibach gyerekeknek."

A zenekar tagjai

  • Milan Fras - vokálok
  • Ivan Novak - fény- és vetítéstechnika
  • Mina Špiler - vokálok, szintetizátor
  • Janez Gabrič - dob
  • Luka Jamnik - szintetizátor
  • Primož Hladnik - szintetizátor
  • Eva Breznikar - vokálok, dob
  • Nataša Regovec - vokálok, dob
  • Damjan Bizilj - szintetizátor

Diszkográfia

Kislemezek

Albumok

Bakelitlemezen

CD lemezen

Mellékprojektek

Külső hivatkozások