„Centrum (algebra)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Damibot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: Hiányzó <references /> pótlása
SamatBot (vitalap | szerkesztései)
a kozmetikai javítások
10. sor: 10. sor:
== Egységelemes grupoid centruma ==
== Egységelemes grupoid centruma ==


Ha G = (U, ×, e) [[egységelem]]es grupoid, azaz az e&isin;U elemre teljesül tetszőleges G-beli x elem esetén ex = xe = x ; akkor az egységelem természetesen definíciója szerint centrumelem, azaz ez esetben <math> e \in Z_{G} \ne \empty </math> .
Ha G = (U, ×, e) [[egységelem]]es grupoid, azaz az e∈U elemre teljesül tetszőleges G-beli x elem esetén ex = xe = x ; akkor az egységelem természetesen definíciója szerint centrumelem, azaz ez esetben <math> e \in Z_{G} \ne \empty </math> .


== Félcsoport centruma ==
== Félcsoport centruma ==


Ha G egy [[félcsoport]], azaz × [[asszociativitás|asszociatív]] művelet, akkor Z = Z(G)&le;G rész-félcsoportja G-nek, azaz zárt a × szorzásra.
Ha G egy [[félcsoport]], azaz × [[asszociativitás|asszociatív]] művelet, akkor Z = Z(G)≤G rész-félcsoportja G-nek, azaz zárt a × szorzásra.


Az asszociativitás szerint ugyanis minden a,b,c&isin;G-re (ab)c = a(bc), tehát a u,z&isin;Z, azaz ux = xu és zx = xz tetszőleges G-beli x-re, akkor (uz)x = (u)(zx) = (u)(xz) = (ux)z = (xu)z = x(uz), tehát (uz)x = x(uz), az uz elem felcserélhető eszerint bármely G-beli elemmel, ha u és z is; s eszerint eleme Z-nek.
Az asszociativitás szerint ugyanis minden a,b,c∈G-re (ab)c = a(bc), tehát a u,z∈Z, azaz ux = xu és zx = xz tetszőleges G-beli x-re, akkor (uz)x = (u)(zx) = (u)(xz) = (ux)z = (xu)z = x(uz), tehát (uz)x = x(uz), az uz elem felcserélhető eszerint bármely G-beli elemmel, ha u és z is; s eszerint eleme Z-nek.


== Csoport centruma ==
== Csoport centruma ==


Ha G = (U, ×, e) egy [[Csoport (matematika)|csoport]], azaz × az asszociativitáson kívül még [[invertálható művelet]], tehát létezik az e egységelem; továbbá minden g&isin;G-hez egy g<sup>-1</sup>&isin;G úgy, hogy g×g<sup>-1</sup> = g<sup>-1</sup>×g = e, akkor a G struktúra centruma is részstruktúra G-ben, azaz Z = Z(G) [[részcsoport]] G-ben.
Ha G = (U, ×, e) egy [[Csoport (matematika)|csoport]], azaz × az asszociativitáson kívül még [[invertálható művelet]], tehát létezik az e egységelem; továbbá minden g∈G-hez egy g<sup>-1</sup>∈G úgy, hogy g×g<sup>-1</sup> = g<sup>-1</sup>×g = e, akkor a G struktúra centruma is részstruktúra G-ben, azaz Z = Z(G) [[részcsoport]] G-ben.


Hogy Z(G) = Z zárt a × műveletre, azt [[#Félcsoport centruma|fentebb]] már láttuk. Hogy Z nem üres, azaz az egységelem az eleme, [[#Egységelemes grupoid centruma|fentebb]] azt is láttuk. Elegendő tehát a Z invertálhatóságát belátni. Ez abból a tételből következik, hogy (ab)<sup>-1</sup> = b<sup>-1</sup>a<sup>-1</sup> tetszőleges G csoportban. Ekkor ugyanis ha z&isin;Z, azaz minden x-re zx = xz, akkor ezt az egyenlőséget invertálva, a baloldalból (zx)<sup>-1</sup> = x<sup>-1</sup>z<sup>-1</sup> lesz, míg a jobboldalból (xz)<sup>-1</sup> = z<sup>-1</sup>x<sup>-1</sup> , és ezek továbbra is egyenlőek: x<sup>-1</sup>z<sup>-1</sup> = z<sup>-1</sup>x<sup>-1</sup> ; s utóbbi (figyelembe véve, hogy az i(x): G&rarr;G; i(x) = x<sup>-1</sup> leképezés [[szürjektivitás|szürjektív]]) épp azt jelenti, z<sup>-1</sup>&isin;Z is centrumelem.
Hogy Z(G) = Z zárt a × műveletre, azt [[#Félcsoport centruma|fentebb]] már láttuk. Hogy Z nem üres, azaz az egységelem az eleme, [[#Egységelemes grupoid centruma|fentebb]] azt is láttuk. Elegendő tehát a Z invertálhatóságát belátni. Ez abból a tételből következik, hogy (ab)<sup>-1</sup> = b<sup>-1</sup>a<sup>-1</sup> tetszőleges G csoportban. Ekkor ugyanis ha z∈Z, azaz minden x-re zx = xz, akkor ezt az egyenlőséget invertálva, a baloldalból (zx)<sup>-1</sup> = x<sup>-1</sup>z<sup>-1</sup> lesz, míg a jobboldalból (xz)<sup>-1</sup> = z<sup>-1</sup>x<sup>-1</sup> , és ezek továbbra is egyenlőek: x<sup>-1</sup>z<sup>-1</sup> = z<sup>-1</sup>x<sup>-1</sup> ; s utóbbi (figyelembe véve, hogy az i(x): G→G; i(x) = x<sup>-1</sup> leképezés [[szürjektivitás|szürjektív]]) épp azt jelenti, z<sup>-1</sup>∈Z is centrumelem.


Ennél több is teljesül, nevezetesen a centrum [[normálosztó]] G-ben. Ez adódik a definícióból, hisz egy G csoport (tartóhalmazának) nem üres N részhalmaza definíció szerint épp akkor normálosztó, ha <math> \forall g \in G \ : \ g \times N = N \times g </math> .
Ennél több is teljesül, nevezetesen a centrum [[normálosztó]] G-ben. Ez adódik a definícióból, hisz egy G csoport (tartóhalmazának) nem üres N részhalmaza definíció szerint épp akkor normálosztó, ha <math> \forall g \in G \ : \ g \times N = N \times g </math> .


A fenti állítás egy gyakran előforduló másféle bizonyítása a [[konjugált (csoportelmélet)|konjugálás]] nevű műveletre építkezik. Ha a,b&isin;G, akkor az a elem b-vel való konjugáltjának az a°b := b<sup>-1</sup>ab elemet nevezzük; nem nehéz belátni, hogy egy egy N&le;G részcsoport akkor és csak akkor normális részcsoport G-ben, ha bármely elemének bármely G-beli elemmel való konjugáltja N-beli, azaz ha G<sup>-1</sup>NG=N.
A fenti állítás egy gyakran előforduló másféle bizonyítása a [[konjugált (csoportelmélet)|konjugálás]] nevű műveletre építkezik. Ha a,b∈G, akkor az a elem b-vel való konjugáltjának az a°b := b<sup>-1</sup>ab elemet nevezzük; nem nehéz belátni, hogy egy egy N≤G részcsoport akkor és csak akkor normális részcsoport G-ben, ha bármely elemének bármely G-beli elemmel való konjugáltja N-beli, azaz ha G<sup>-1</sup>NG=N.
* Ezt nem nehéz belátni: N definíció szerint akkor normális részcsoport, ha aN = Na bármely G-beli a-ra, azaz ha vannak olyan N-beli n,m elemek, hogy an = ma legyen, ekkor jobbról szorozva a inverzével, n°a = ana<sup>-1</sup> = m&isin;N tényleg igaz; ha pedig ez utóbbi igaz, akkor jobbról szorozva a-val an = ma adódik. Tehát a normálosztóság a konjugálással valóban így jellemezhető.
* Ezt nem nehéz belátni: N definíció szerint akkor normális részcsoport, ha aN = Na bármely G-beli a-ra, azaz ha vannak olyan N-beli n,m elemek, hogy an = ma legyen, ekkor jobbról szorozva a inverzével, n°a = ana<sup>-1</sup> = m∈N tényleg igaz; ha pedig ez utóbbi igaz, akkor jobbról szorozva a-val an = ma adódik. Tehát a normálosztóság a konjugálással valóban így jellemezhető.
* Ha pedig így van, akkor elegendő megmutatni, hogy centrumelem bármely konjugáltja is centrumelem, és ebből következik, hogy a centrum normálosztó. Ha c&isin;Z(G), akkor tetszőleges g&isin;G-re gc = cg, ekkor szorozva g inverzével jobbról, gcg<sup>-1</sup> = c &isin; Z(G), tehát Z(G) normálosztó. Sőt az is látható, hogy épp a centrum elemei azok, melyeket bármely elemmel való konjugálás helybenhagy.
* Ha pedig így van, akkor elegendő megmutatni, hogy centrumelem bármely konjugáltja is centrumelem, és ebből következik, hogy a centrum normálosztó. Ha c∈Z(G), akkor tetszőleges g∈G-re gc = cg, ekkor szorozva g inverzével jobbról, gcg<sup>-1</sup> = c Z(G), tehát Z(G) normálosztó. Sőt az is látható, hogy épp a centrum elemei azok, melyeket bármely elemmel való konjugálás helybenhagy.


Ezeken túlmenően Z(G) [[karakterisztikus részcsoport|karakterisztikus]], de nem feltétlenül [[teljesen karakterisztikus részcsoport]].
Ezeken túlmenően Z(G) [[karakterisztikus részcsoport|karakterisztikus]], de nem feltétlenül [[teljesen karakterisztikus részcsoport]].
45. sor: 45. sor:
Az R = (U, +, × ) [[gyűrű (matematika)|gyűrű]] centruma az R* := (R\{0} , ×) multiplikatív félcsoport centruma a nullelemmel bővítve, jele C(R). Tehát a centrum most is a minden elemmel felcserélhetően szorozható elemek halmaza (a nullelem id mindennel felcserélhető, viszont a multiplikatív félcsoportnak és így annak centrumának sem eleme.)
Az R = (U, +, × ) [[gyűrű (matematika)|gyűrű]] centruma az R* := (R\{0} , ×) multiplikatív félcsoport centruma a nullelemmel bővítve, jele C(R). Tehát a centrum most is a minden elemmel felcserélhetően szorozható elemek halmaza (a nullelem id mindennel felcserélhető, viszont a multiplikatív félcsoportnak és így annak centrumának sem eleme.)


Ez [[részgyűrű]], ugyanis nem üres (a 0 biztosan eleme); ha a,b&isin;C(R), akkor xa=ax és xb=bx tetszőleges x&isin;R esetén, ekkor (a+b)x = ax+bx = xa+xb = x(a+b), tehát a+b is centrumelem, C(R) zárt az összeadásra; azonkívül (ab)x = a(bx) = a(xb) = (ax)b = (xa)b = x(ab), azaz ab is centrumelem, tehát C(R) zárt a szorzásra is. (C(R), +, ×)&le;R az R gyűrű egy kommutatív részgyűrűje.
Ez [[részgyűrű]], ugyanis nem üres (a 0 biztosan eleme); ha a,b∈C(R), akkor xa=ax és xb=bx tetszőleges x∈R esetén, ekkor (a+b)x = ax+bx = xa+xb = x(a+b), tehát a+b is centrumelem, C(R) zárt az összeadásra; azonkívül (ab)x = a(bx) = a(xb) = (ax)b = (xa)b = x(ab), azaz ab is centrumelem, tehát C(R) zárt a szorzásra is. (C(R), +, ×)≤R az R gyűrű egy kommutatív részgyűrűje.


== Források és jegyzetek ==
== Források és jegyzetek ==

A lap 2008. július 14., 01:48-kori változata

A centrum a matematika absztrakt algebra nevű ágában egy- vagy kétműveletes struktúrák alaphalmazának (univerzumának) olyan részhalmazát, esetleg a struktúra olyan részstruktúráját jelenti, melynek minden eleme felcserélhető az alaphalmaz összes többi elemével a struktúra adott bináris műveletét végezve.

Érthetőbben, ha adott egy G = (U,×) grupoid , ahol × egy kétváltozós művelet U-n; akkor e grupoid centruma a

halmaz .

Ha egy R = (U,+,×) kétműveletes algebrai struktúra, általában gyűrű van adva, akkor ennek centruma a multiplikatív (U,*) grupoid centruma (gyűrűkben ugyanis (U,+) kommutatív csoport, melynek centruma triviálisan önmaga).

A Lie-algebrák elméletében értelmezhető egy fogalom, melyet szintén „centrumnak” neveznek, erről ld. ott.

Egységelemes grupoid centruma

Ha G = (U, ×, e) egységelemes grupoid, azaz az e∈U elemre teljesül tetszőleges G-beli x elem esetén ex = xe = x ; akkor az egységelem természetesen definíciója szerint centrumelem, azaz ez esetben .

Félcsoport centruma

Ha G egy félcsoport, azaz × asszociatív művelet, akkor Z = Z(G)≤G rész-félcsoportja G-nek, azaz zárt a × szorzásra.

Az asszociativitás szerint ugyanis minden a,b,c∈G-re (ab)c = a(bc), tehát a u,z∈Z, azaz ux = xu és zx = xz tetszőleges G-beli x-re, akkor (uz)x = (u)(zx) = (u)(xz) = (ux)z = (xu)z = x(uz), tehát (uz)x = x(uz), az uz elem felcserélhető eszerint bármely G-beli elemmel, ha u és z is; s eszerint eleme Z-nek.

Csoport centruma

Ha G = (U, ×, e) egy csoport, azaz × az asszociativitáson kívül még invertálható művelet, tehát létezik az e egységelem; továbbá minden g∈G-hez egy g-1∈G úgy, hogy g×g-1 = g-1×g = e, akkor a G struktúra centruma is részstruktúra G-ben, azaz Z = Z(G) részcsoport G-ben.

Hogy Z(G) = Z zárt a × műveletre, azt fentebb már láttuk. Hogy Z nem üres, azaz az egységelem az eleme, fentebb azt is láttuk. Elegendő tehát a Z invertálhatóságát belátni. Ez abból a tételből következik, hogy (ab)-1 = b-1a-1 tetszőleges G csoportban. Ekkor ugyanis ha z∈Z, azaz minden x-re zx = xz, akkor ezt az egyenlőséget invertálva, a baloldalból (zx)-1 = x-1z-1 lesz, míg a jobboldalból (xz)-1 = z-1x-1 , és ezek továbbra is egyenlőek: x-1z-1 = z-1x-1 ; s utóbbi (figyelembe véve, hogy az i(x): G→G; i(x) = x-1 leképezés szürjektív) épp azt jelenti, z-1∈Z is centrumelem.

Ennél több is teljesül, nevezetesen a centrum normálosztó G-ben. Ez adódik a definícióból, hisz egy G csoport (tartóhalmazának) nem üres N részhalmaza definíció szerint épp akkor normálosztó, ha .

A fenti állítás egy gyakran előforduló másféle bizonyítása a konjugálás nevű műveletre építkezik. Ha a,b∈G, akkor az a elem b-vel való konjugáltjának az a°b := b-1ab elemet nevezzük; nem nehéz belátni, hogy egy egy N≤G részcsoport akkor és csak akkor normális részcsoport G-ben, ha bármely elemének bármely G-beli elemmel való konjugáltja N-beli, azaz ha G-1NG=N.

  • Ezt nem nehéz belátni: N definíció szerint akkor normális részcsoport, ha aN = Na bármely G-beli a-ra, azaz ha vannak olyan N-beli n,m elemek, hogy an = ma legyen, ekkor jobbról szorozva a inverzével, n°a = ana-1 = m∈N tényleg igaz; ha pedig ez utóbbi igaz, akkor jobbról szorozva a-val an = ma adódik. Tehát a normálosztóság a konjugálással valóban így jellemezhető.
  • Ha pedig így van, akkor elegendő megmutatni, hogy centrumelem bármely konjugáltja is centrumelem, és ebből következik, hogy a centrum normálosztó. Ha c∈Z(G), akkor tetszőleges g∈G-re gc = cg, ekkor szorozva g inverzével jobbról, gcg-1 = c ∈ Z(G), tehát Z(G) normálosztó. Sőt az is látható, hogy épp a centrum elemei azok, melyeket bármely elemmel való konjugálás helybenhagy.

Ezeken túlmenően Z(G) karakterisztikus, de nem feltétlenül teljesen karakterisztikus részcsoport.

Néhány példa

  • A Dn diédercsoport centruma az egységelemből álló triviális részcsoport-
  • A Q = {1, −1, i, −i, j, −j, k, −k} kvaterniócsoport centruma Z(Q)={1, −1}.

8.acrendű kvaterniócsoport bármely részcsoportja normális;mert a kvaterniócsoport részcsoportjai Lagrange tétele szerint vagy 4.edrendűek vagy 2.odrendűek. Mivel az a[1] az egyetlen másodrendű elem így ez felcserélehtő az összes elemmel ezért ez normális. A negyedrendű részcsoportok indexe 2 és a 2 indexű csoportok normálisak.

Gyűrű centruma

Az R = (U, +, × ) gyűrű centruma az R* := (R\{0} , ×) multiplikatív félcsoport centruma a nullelemmel bővítve, jele C(R). Tehát a centrum most is a minden elemmel felcserélhetően szorozható elemek halmaza (a nullelem id mindennel felcserélhető, viszont a multiplikatív félcsoportnak és így annak centrumának sem eleme.)

Ez részgyűrű, ugyanis nem üres (a 0 biztosan eleme); ha a,b∈C(R), akkor xa=ax és xb=bx tetszőleges x∈R esetén, ekkor (a+b)x = ax+bx = xa+xb = x(a+b), tehát a+b is centrumelem, C(R) zárt az összeadásra; azonkívül (ab)x = a(bx) = a(xb) = (ax)b = (xa)b = x(ab), azaz ab is centrumelem, tehát C(R) zárt a szorzásra is. (C(R), +, ×)≤R az R gyűrű egy kommutatív részgyűrűje.

Források és jegyzetek

  1. 2