„Holger Danske” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a ISBN/PMID link(ek) sablonba burkolása MediaWiki RfC alapján
a kieg.
4. sor: 4. sor:


== A monda ==
== A monda ==
A legenda szerint Holger Gudfred dán király fia volt. Fiát [[Ifjabb Károly|Charlot]], [[Nagy Károly frank uralkodó|Nagy Károly]] fia ölte meg, mely tettért Holger bosszút esküdött. A monda szerint majdnem sikerült is megölnie Nagy Károlyt, akivel szemben hét éven keresztül háborúzott. Ezután békét kötöttek, és együtt vonultak a [[Frank Birodalom|Frank Birodalmat]] szorongató mórok ellen. A mórok ellen vívott csatában Holger maga ölte meg Brehus vezért.
A legenda szerint Holger Gudfred dán király fia volt. Fiát [[Ifjabb Károly frank király|Charlot]], [[I. Károly frank császár|Nagy Károly]] fia ölte meg, emiatt Holger bosszút esküdött. A monda szerint majdnem sikerült is megölnie Nagy Károlyt, aki ellen hét éven keresztül háborúzott. Ezután békét kötöttek, és együtt vonultak a [[Frank Birodalom|Frank Birodalmat]] szorongató mórok ellen. A mórok ellen vívott csatában Holger maga ölte meg Brehus vezért.


A történetben sok valóban megtörtént esemény fellelhető. A [[Frank Birodalom]] ugyan hatalmának csúcsán volt 800-ban, azonban [[Dánia]] déli területein egy Gudfred, vagy Godfrid nevű uralkodó valóban több évig ellen tudott állni a frank előrenyomulásnak.
A történetben sok valóban megtörtént esemény fellelhető. A [[Frank Birodalom]] ugyan hatalmának csúcsán volt 800-ban, azonban [[Dánia]] déli területein egy Gudfred, vagy Godfrid nevű uralkodó valóban több évig ellen tudott állni a frank előrenyomulásnak.


A legenda szerint Holger lelke a [[Kronborg-kastély]]ban pihen, és ha Dániát veszély fenyegeti, Holger szelleme feltámad és győzelemre vezeti az országot.
A legenda szerint Holger lelke a [[Kronborg]] kastélyban pihen, és ha Dániát veszély fenyegeti, Holger szelleme feltámad és győzelemre vezeti az országot.


== Hatása a modern korra ==
== Hatása a modern korra ==
[[Poul Anderson]] modern [[fantasy|fantáziaregénye]], a "Három szív és három oroszlán" ({{ISBN|0-671-72186-0}}) a Holger Danske-történet egy modern feldolgozása.
[[Poul Anderson]] modern [[fantasy|fantáziaregénye]], a „Három szív és három oroszlán” a Holger Danske-történet egy modern feldolgozása.


Holger és a kapcsolódó jelképek feltűnnek a [[20. század]] jobboldali mozgalmainak szimbolikájában is. A jelképrendszer súlyos károkat szenvedett, amikor az [[1940-es évek]]ben a dán szélsőjobb visszaélt a Holgerhez fűződő szimbolikával.
Holger alakja és a hozzá kapcsolódó jelképek feltűnnek a [[20. század]] jobboldali mozgalmainak szimbolikájában is. A jelképrendszer súlyos károkat szenvedett, amikor az [[1940-es évek]]ben a dán szélsőjobb visszaélt a Holgerhez fűződő szimbolikával.


== Irodalom ==
== Irodalom ==
[http://www2.kb.dk/elib/lit//dan/andersen/eventyr.dsl/hcaev032.htm Andersen meséje Holger Danskéről] (dán nyelven)
* [http://www2.kb.dk/elib/lit//dan/andersen/eventyr.dsl/hcaev032.htm Andersen meséje Holger Danskéről] (dán nyelven)


[[Kategória:Dánok]]
[[Kategória:Dánok]]

A lap 2021. november 20., 00:30-kori változata

H.P. Pedersen-Dan szobra Holger Danskéről a Kronborg-kastélyban, Dániában

Holger Danske (magyarul: Dán Holger) dán történelmi figura, mondai hős a 8. századból. Alakja először az ófrancia chanson de geste-ben tűnik fel a Geste de Doon de Mayence verssorozatban.

A monda

A legenda szerint Holger Gudfred dán király fia volt. Fiát Charlot, Nagy Károly fia ölte meg, emiatt Holger bosszút esküdött. A monda szerint majdnem sikerült is megölnie Nagy Károlyt, aki ellen hét éven keresztül háborúzott. Ezután békét kötöttek, és együtt vonultak a Frank Birodalmat szorongató mórok ellen. A mórok ellen vívott csatában Holger maga ölte meg Brehus vezért.

A történetben sok valóban megtörtént esemény fellelhető. A Frank Birodalom ugyan hatalmának csúcsán volt 800-ban, azonban Dánia déli területein egy Gudfred, vagy Godfrid nevű uralkodó valóban több évig ellen tudott állni a frank előrenyomulásnak.

A legenda szerint Holger lelke a Kronborg kastélyban pihen, és ha Dániát veszély fenyegeti, Holger szelleme feltámad és győzelemre vezeti az országot.

Hatása a modern korra

Poul Anderson modern fantáziaregénye, a „Három szív és három oroszlán” a Holger Danske-történet egy modern feldolgozása.

Holger alakja és a hozzá kapcsolódó jelképek feltűnnek a 20. század jobboldali mozgalmainak szimbolikájában is. A jelképrendszer súlyos károkat szenvedett, amikor az 1940-es években a dán szélsőjobb visszaélt a Holgerhez fűződő szimbolikával.

Irodalom