„Szovjet Haditengerészet” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Címkék: Mobilról szerkesztett Mobil web szerkesztés Haladó mobilszerkesztés
Címkék: Mobilról szerkesztett Mobil web szerkesztés Haladó mobilszerkesztés
52. sor: 52. sor:
A balti flottát Leningrádnál és Kronstadtnál feltartóztatták az aknamezők, de a tengeralattjáróknak sikerült megszökniük.
A balti flottát Leningrádnál és Kronstadtnál feltartóztatták az aknamezők, de a tengeralattjáróknak sikerült megszökniük.
A flotta a város légvédelmével harcolt és bombázta a német állásokat. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a Lend Lease program révén több hajóját adta oda a Szovjetuniónak, összesen 810 000 tonna elmozdításával.
A flotta a város légvédelmével harcolt és bombázta a német állásokat. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a Lend Lease program révén több hajóját adta oda a Szovjetuniónak, összesen 810 000 tonna elmozdításával.

==Források==

* [http://rusnavy.com Russian Navy] (angolul)
* [http://www.globalsecurity.org/military/world/russia/mf-intro-s.htm Globalsecurity.org page on the Soviet Navy] (angolul)
* [https://web.archive.org/web/20051122201633/http://www.airpower.maxwell.af.mil/airchronicles/aureview/1982/jul-aug/chipman.html Admiral Gorshkov and the Soviet Navy] (angolul)
* [http://americanhistory.si.edu/subs/const/anatomy/sovietsubs/ Soviet Submarines] (angolul)
* [http://www.spartacus-educational.com/2WWredN.htm Red Fleet] (angolul)
* [http://navalstory.com/flags/index.htm Flags & Streamers] (angolul)
* [http://uboat.net/allies/warships/listing.html?navy=USSR Warship Listing] (angolul)
* [http://milit.ru/ Russian Navy Weapons]
* [http://russianships.info/eng/warships/ All Soviet Warships – Complete Ship List (English)] (angolul)
* [http://russianships.info/eng/submarines/ All Soviet Submarines – Complete Ship List (English)] (angolul)
* [http://merelinc.com/chapters/understanding-soviet-naval-developments/ Understanding Soviet naval developments (English)] (angolul)


==Fordítás==
==Fordítás==

A lap 2020. szeptember 28., 20:23-kori változata

A szovjet haditengerészet (oroszul: Вое́нно-морско́й флот СССР), a Szovjet Fegyveres Erők egy szolgálati ága volt. Gyakran Vörös Flotta néven emlegetik. A szovjet haditengerészet befolyása nagy szerepet játszott a hidegháborút (1945-1991) érintő eseményekben.

Szovjet Haditengerészet
A Szovjet Haditengerészet lobogója
A Szovjet Haditengerészet lobogója

Dátum1918-1991
OrszágSzovjetunió
Típushaditengerészet
A Wikimédia Commons tartalmaz Szovjet Haditengerészet témájú médiaállományokat.

Négy nagy flottára oszlott: az északi, a Csendes-óceáni, a Fekete-tengeri és a Balti Flottára. Ezenkívül egy kisebb flottával rendelkezett a Kaszpi Flottillával ami a Kaszpi-tengeren tevékenykedett. A szovjet haditengerészetbe beletartozott a haditengerészeti légierő, a haditengerészeti gyalogság és a parti tüzérség.

A Szovjetunió 1991-es felbomlása után az Orosz Föderáció örökölte a Szovjet Haditengerészet legnagyobb részét, kisebb részei lettek a mostmár független posztszovjet államok haditengerészeteinek alapjai.

Története

Orosz polgárháború (1917–1922) és az első világháború

Az Aurora nem hivatalosan az első szovjet hadihajó. A szovjet haditengerészet a császári orosz haditengerészet maradványaiból épült fel és azokon a haditengerészeti erőkön alapult, amelyeket az I. világháború (1914–1918) során az 1917-es két forradalom szinte teljesen elpusztított, az orosz polgárháborút (1917–1922) és az 1921-es kronstadti lázadást követően. A forradalmi időszakban az orosz tengerészek saját akaratuk szerint hagyhatták el hajóikat, és általában elhanyagolták kötelességeiket. A tiszteket szétszórták (némelyiket a vörös terror meggyilkolt, mások csatlakoztak a "fehér" (antikommunista) ellenzéki seregekhez, mások pedig egyszerűen lemondtak), a tengerészek többsége pedig elindult és otthagyta hajóit. A munka leállt a hajógyárakban.

A bolsevik forradalom teljesen megzavarta a haditengerészet vezetőit, a tisztek tömeges meggyilkolásával; a hajókat így használhatatlanná téve.

1918. áprilisának végén a német birodalmi csapatok a Fekete-tenger partja mentén haladva bejutottak a Krímbe, és elindultak a szevasztopoli haditengerészeti bázis felé. A hatékonyabb hajókat Szevasztopolból Novoroszijszkba vitték, ahol egy német ultimátum után Vlagyimir Lenin parancsára többé nem használták őket. A Szevasztopolban maradt hajókat a németek elfoglalták, majd a háborút lezáró nyugati fronton későbbi, 1918. november 11-i fegyverszünet után további orosz hajókat foglaltak le az angolok. 1919. április 1-jén, és az azt követő orosz polgárháború alatt, amikor a Vörös Hadsereg visszafoglalta a Krímet, a Brit Királyi Haditengerészetnek vissza kellett vonulnia, de távozása előtt megrongálták az összes hátralévő csatahajót és tizenhárom új tengeralattjárót elsüllyesztettek. Amikor a cári hadsereg 1919-ben elfoglalta a Krímet, megmentett és felújított néhány egységet.

Második világháború (1939-1945)

A szovjet flotta építése kulcsfontosságú volt. A fegyverkezési költségvetés haditengerészeti részesedése az 1941-es 11,5%-ról 1944-ben 6,6%-ra csökkent. Amikor 1941 júniusában a Harmadik Birodalom megtámadta a Szovjetuniót, sok tengerészt és hadifegyvert áthelyeztek a szárazföldi erőkhöz; ezeknek különösen jelentős előnye volt az ellenséggel szemben az odesszai, a szevasztopoli, a sztálingrádi, a novoroszijszki, a tuapeszi és a leningrádi harcokban. A balti flottát Leningrádnál és Kronstadtnál feltartóztatták az aknamezők, de a tengeralattjáróknak sikerült megszökniük. A flotta a város légvédelmével harcolt és bombázta a német állásokat. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a Lend Lease program révén több hajóját adta oda a Szovjetuniónak, összesen 810 000 tonna elmozdításával.

Források

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Soviet Navy című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.