„Négysarok régió” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
korr
a 1 link egyértelműsítés
15. sor: 15. sor:
[[Fájl:4Coins1.JPG|thumb|right|270px|]]
[[Fájl:4Coins1.JPG|thumb|right|270px|]]


'''Négyes sarok''' ''(Four Corners)'' annak a földrajzi pontnak az elnevezése, ahol az [[Amerikai Egyesült Államok]] [[Arizona]], [[Colorado]], [[Új-Mexikó]] és [[Utah]] [[Az Amerikai Egyesült Államok államai|államainak]] észak–déli és kelet–nyugati irányban futó határai találkoznak. A határponton a ''Négyeshatár Emlékmű'' áll. Az emlékmű nem pontosan az eredetileg tervezett helyen van, az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága azonban úgy döntött, hogy a határok kerülnek át az emlékmű középpontjába. Nevezetességét nemcsak az adja, hogy az [[Amerikai Egyesült Államok]] egyetlen négyes határcsatlakozása, hanem egyben fontos régészeti kultúrák lelőhelye, és [[indiánok|indián]] rezervátumok, valamint nemzeti parkok területe. Itt van a ''navahó'' nemzeti park és a ''utah'' indiánok rezervátuma is. A régió legnépesebb városa az [[Új-Mexikó|új-mexikó]]i [[Farmington]].
'''Négyes sarok''' ''(Four Corners)'' annak a földrajzi pontnak az elnevezése, ahol az [[Amerikai Egyesült Államok]] [[Arizona]], [[Colorado]], [[Új-Mexikó]] és [[Utah]] [[Az Amerikai Egyesült Államok államai|államainak]] észak–déli és kelet–nyugati irányban futó határai találkoznak. A határponton a ''Négyeshatár Emlékmű'' áll. Az emlékmű nem pontosan az eredetileg tervezett helyen van, az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága azonban úgy döntött, hogy a határok kerülnek át az emlékmű középpontjába. Nevezetességét nemcsak az adja, hogy az [[Amerikai Egyesült Államok]] egyetlen négyes határcsatlakozása, hanem egyben fontos régészeti kultúrák lelőhelye, és [[indiánok|indián]] rezervátumok, valamint nemzeti parkok területe. Itt van a ''navahó'' nemzeti park és a ''utah'' indiánok rezervátuma is. A régió legnépesebb városa az [[Új-Mexikó|új-mexikó]]i [[Farmington (Új-Mexikó)|Farmington]].


A ''Four Corners'' egyben jelenti a négyes határcsatlakozás földrajzi környezetét is, amely régió magában foglalja a [[Colorado-fennsík]] egy részét, a ''Chelly kanyon Nemzeti Parkot'', a ''Hovenweep Nemzeti Parkot'', a ''[[Mesa Verde]] Nemzeti Parkot'', a ''[[Chaco-kanyon]]t'' és a ''[[Monument Valley]]t'' is.
A ''Four Corners'' egyben jelenti a négyes határcsatlakozás földrajzi környezetét is, amely régió magában foglalja a [[Colorado-fennsík]] egy részét, a ''Chelly kanyon Nemzeti Parkot'', a ''Hovenweep Nemzeti Parkot'', a ''[[Mesa Verde]] Nemzeti Parkot'', a ''[[Chaco-kanyon]]t'' és a ''[[Monument Valley]]t'' is.

A lap 2020. május 2., 15:27-kori változata

Koordináták: é. sz. 36° 59′ 56″, ny. h. 109° 02′ 43″

Négysarok régió (USA)
Four Corners Monument
Four Corners Monument
Négyeshatár
Hibásan használt pozíciós térkép
A Four Corners térképe

Négyes sarok (Four Corners) annak a földrajzi pontnak az elnevezése, ahol az Amerikai Egyesült Államok Arizona, Colorado, Új-Mexikó és Utah államainak észak–déli és kelet–nyugati irányban futó határai találkoznak. A határponton a Négyeshatár Emlékmű áll. Az emlékmű nem pontosan az eredetileg tervezett helyen van, az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága azonban úgy döntött, hogy a határok kerülnek át az emlékmű középpontjába. Nevezetességét nemcsak az adja, hogy az Amerikai Egyesült Államok egyetlen négyes határcsatlakozása, hanem egyben fontos régészeti kultúrák lelőhelye, és indián rezervátumok, valamint nemzeti parkok területe. Itt van a navahó nemzeti park és a utah indiánok rezervátuma is. A régió legnépesebb városa az új-mexikói Farmington.

A Four Corners egyben jelenti a négyes határcsatlakozás földrajzi környezetét is, amely régió magában foglalja a Colorado-fennsík egy részét, a Chelly kanyon Nemzeti Parkot, a Hovenweep Nemzeti Parkot, a Mesa Verde Nemzeti Parkot, a Chaco-kanyont és a Monument Valleyt is.

Lásd még

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Four Corners című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.