„Homozigóta” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
fff
a Visszaállítottam a lap korábbi változatát 2001:4C4E:1B83:E400:2D16:FF9C:3577:2AF1 (vita) szerkesztéséről KobeatBot szerkesztésére
Címke: Visszaállítás
1. sor: 1. sor:
A '''homozigóta''' [[sejt]]ek [[ploidia|diploidok]] vagy [[ploidia|poliploiffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffdok]] és ugyanazzal az [[allél]]el rendelkeznek egy adott [[lokusz]]án a homológ [[kromoszóma|kromoszómáknak]]. Amikor egy élőlényt a homozigóta kifejezéssel illetünk, akkor az azt jelenti, hogy két homológ kromoszómáján egymással azonos, egy adott öröklődésre jellemző [[gén]]kópiákat hordoz. Azaz a [[genotípus]] ''AA'' vagy ''aa''. Az ilyen sejt vagy élőlény homozigótának tekintendő.
A '''homozigóta''' [[sejt]]ek [[ploidia|diploidok]] vagy [[ploidia|poliploidok]] és ugyanazzal az [[allél]]el rendelkeznek egy adott [[lokusz]]án a homológ [[kromoszóma|kromoszómáknak]]. Amikor egy élőlényt a homozigóta kifejezéssel illetünk, akkor az azt jelenti, hogy két homológ kromoszómáján egymással azonos, egy adott öröklődésre jellemző [[gén]]kópiákat hordoz. Azaz a [[genotípus]] ''AA'' vagy ''aa''. Az ilyen sejt vagy élőlény homozigótának tekintendő.


A '''homozigóta domináns''' genotípus akkor jelenik meg, ha egy adott lokusz két domináns alléllel rendelkezik (például ''AA''). A '''homozigóta recesszív''' esetében a lokuszokon két recesszív allélt találunk (például ''aa'').
A '''homozigóta domináns''' genotípus akkor jelenik meg, ha egy adott lokusz két domináns alléllel rendelkezik (például ''AA''). A '''homozigóta recesszív''' esetében a lokuszokon két recesszív allélt találunk (például ''aa'').

A lap 2019. április 24., 10:34-kori változata

A homozigóta sejtek diploidok vagy poliploidok és ugyanazzal az allélel rendelkeznek egy adott lokuszán a homológ kromoszómáknak. Amikor egy élőlényt a homozigóta kifejezéssel illetünk, akkor az azt jelenti, hogy két homológ kromoszómáján egymással azonos, egy adott öröklődésre jellemző génkópiákat hordoz. Azaz a genotípus AA vagy aa. Az ilyen sejt vagy élőlény homozigótának tekintendő.

A homozigóta domináns genotípus akkor jelenik meg, ha egy adott lokusz két domináns alléllel rendelkezik (például AA). A homozigóta recesszív esetében a lokuszokon két recesszív allélt találunk (például aa).

Emberben és néhány egyéb fajban az az eset is fennállhat, hogy egy X-kromoszómához kapcsolt gén esetén a férfiak mind homozigóták, hiszen csak egy X-kromoszómával rendelkeznek.

Kapcsolódó szócikkek