„Richard Evelyn Byrd” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a Antarktisz-kutatók kategória hozzáadva (a HotCattel)
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
{{építés alatt}}
{{építés alatt}}
Richard Evelyn Bírd ([[Winchester]], [[1888]]. [[október 25.]]– [[Boston]], [[1957]]. [[március 11.]]) amerikai sarkkutató, pilóta, haditengerész. Az első ember volt, aki átrepült az [[Északi-sark|Északi-]] és a [[Déli-sark]] felett.
'''Richard Evelyn Byrd''' ([[Winchester]], [[1888]]. [[október 25.]]– [[Boston]], [[1957]]. [[március 11.]]) amerikai sarkkutató, pilóta, haditengerész. Az első ember volt, aki átrepült az [[Északi-sark|Északi-]] és a [[Déli-sark]] felett.


==Élete==
==Élete==

A lap 2019. január 5., 18:52-kori változata

Richard Evelyn Byrd (Winchester, 1888. október 25.Boston, 1957. március 11.) amerikai sarkkutató, pilóta, haditengerész. Az első ember volt, aki átrepült az Északi- és a Déli-sark felett.

Élete

1912-ben tette le vizsgáit a haditengerészetnél. A floridai Pensacolában tanult meg repülni. Harcolt az első világháborúban, 1919-ben kötelékben részt vett az Atlanti-óceán keresztülrepülésében. 1925-ben részt vett Macmillian nyugat-grönlandi expedíciójában. Egy évre rá egy Fokker géppel Floyd Bennett másodpilóta társaságában május 9-én reggel két órakor nekiindult, hogy átszálljon az Északi-sark felett. A Spitzbergákon található King's Bayben szálltak fel. Az út felénél olajszivárgást észleltek az egyik motornál, de folytatták. Még aznap délután 5-kor eredményesen vissza is érkeztek. Néhány nappal később május 11-én egy darabig elkísérték Umberto Nobile Norge léghajóját, ami többek közt Roald Amundsen és Lincoln Ellsworth is utazott. 1927 májusában három társsal keresztülrepülte az Atlanti-óceánt nyugat-keleti irányban. Az utat 42 óra alatt tette meg és Versur-Mernél ért földet. Ezért az útjáért megkapta a Becsületrendet. A tudomány számára 1928-as déli-sarki kutatóútja hozta a legtöbb új eredményt. Felkészítésében Amundsen is segítette, az ő tanácsára vette meg az expedíció hajóját, a Samson halászhajót, amit aztán City of New Yorkra keresztelt át.