„Herczog László” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
12akd (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
kieg.
7. sor: 7. sor:
| sorszám =
| sorszám =
| megnevezés = szociális és munkaügyi minisztere
| megnevezés = szociális és munkaügyi minisztere
| terminus kezdete = [[2009]]
| terminus kezdete = [[2009]]. [[április 16.]]
| terminus vége = [[2010]]
| terminus vége = [[2010]]. [[május 29.]]
| előd =
| előd = [[Szűcs Erika]]
| utód =
| utód = [[Fellegi Tamás]] <small>(nemzeti fejlesztési miniszterként)</small>
| állam2 =
| állam2 =
| megnevezés2 =
| megnevezés2 =
35. sor: 35. sor:
}}
}}


'''Herczog László''' ([[Budapest]], [[1949]]. [[október 24.]] –) magyar közgazdász, államigazgatási szakember, a [[Bajnai-kormány]] szociális és munkaügyi minisztere.
'''Herczog László''' ([[Budapest]], [[1949]]. [[október 24.]] –) magyar közgazdász, államigazgatási szakember. 2009 és 2010 között a [[Bajnai-kormány]] szociális és munkaügyi minisztere.


== Tanulmányai ==
== Életpályája ==


A budapesti [[Szent István Gimnázium (Budapest)|I. István Gimnázium]] matematika tagozatára járt, majd [[1969]]-ben vették fel a [[Budapesti Corvinus Egyetem|Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem]] népgazdasági tervező–elemző szakára, ahol [[1974]]-ben szerzett közgazdász diplomát. Szakdolgozatát az exportorientált gazdaságfejlődésről írta.
A budapesti [[Szent István Gimnázium (Budapest)|I. István Gimnázium]] matematika tagozatára járt, majd 1969-ben vették fel a [[Budapesti Corvinus Egyetem|Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem]] népgazdasági tervező–elemző szakára, ahol 1974-ben szerzett közgazdász diplomát. Szakdolgozatát az exportorientált gazdaságfejlődésről írta. Diplomájának megszerzése után a ''Pénzügyi Szemle'' című folyóirat szerkesztője lett, majd 1977-ben a [[Pénzügyminisztérium]]ba került, ahol először főelőadói tisztséget töltött be, majd főmunkatársként és csoportvezetőként is dolgozott. 1983-ban egyetemi doktori címet szerzett. 1988-ban az [[Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal]] (ÁBMH) osztályvezetőjévé nevezték ki, majd 1989-ben a Hivatal megszűnéséig főosztályvezető volt. Az ÁBMH-ban töltött időszakával egyidőben az [[Országos Érdekegyeztető Tanács]] titkára is volt.


A [[Rendszerváltás Magyarországon|rendszerváltás]] után az [[Antall-kormány]], a [[Boross-kormány]] és a [[Horn-kormány]] időszakában a Munkaügyi Minisztérium helyettes államtitkáraként dolgozott. 1996-ban a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat tagja lett, valamint a Munkaügyi Kapcsolatok Társaságának elnökségi tagja is volt.
== Államigazgatási pályafutása ==
Az [[Első Orbán-kormány|Orbán-kormány]] megalakulásától 2000-ig a Gazdasági Minisztériumban dolgozott ugyanilyen beosztásban. 2001 és 2002 között az [[Európai Unió]] bérfelzárkóztatási programmal kapcsolatos feladatokért felelt miniszteri megbízottként. 2002 és 2006 között a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium érdekegyeztetéssel és bérpolitikával foglalkozó helyettes államtitkára volt.


A 2006-os közigazgatási reform után a Szociális és Munkaügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős [[államtitkár|szakállamtitkárává]] nevezték ki. 2009-ben a [[Bajnai Gordon]] miniszterelnök által vezetett [[Bajnai-kormány|kormány]] egyik szakértői tagjaként szociális és munkaügyi miniszterré nevezték ki. Tisztségét a ciklus végéig töltötte be.
Diplomájának megszerzése után a ''Pénzügyi Szemle'' c. folyóirat szerkesztője lett, majd [[1977]]-ben a [[Pénzügyminisztérium]]ba került, ahol először főelőadói tisztséget töltött be, majd főmunkatársként és csoportvezetőként is dolgozott. [[1983]]-ban egyetemi doktori címet szerzett. [[1988]]-ban az [[Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal]] (ÁBMH) osztályvezetőjévé nevezték ki, majd [[1989]]-ben a Hivatal megszűnéséig főosztályvezető volt. Az ÁBMH-ban töltött időszakával egyidőben az [[Országos Érdekegyeztető Tanács]] titkára is volt.

A [[Rendszerváltás Magyarországon|rendszerváltás]] után az [[Antall-kormány]], a [[Boross-kormány]] és a [[Horn-kormány]] időszakában a Munkaügyi Minisztérium helyettes államtitkáraként dolgozott. Az [[Első Orbán-kormány|Orbán-kormány]] megalakulásától [[2000]]-ig a Gazdasági Minisztériumban dolgozott ugyanilyen beosztásban. [[2001]] és [[2002]] között az [[Európai Unió]] bérfelzárkóztatási programmal kapcsolatos feladatokért felelt miniszteri megbízottként. [[2002]] és [[2006]] között a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium érdekegyeztetéssel és bérpolitikával foglalkozó helyettes államtitkára volt.

[[1996]]-ban a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat tagja lett, valamint a Munkaügyi Kapcsolatok Társaságának elnökségi tagja is volt.

== Politikai pályafutása ==

A 2006-os közigazgatási reform után a Szociális és Munkaügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős [[államtitkár|szakállamtitkárává]] nevezték ki. [[2009]]-ben a [[Bajnai Gordon]] miniszterelnök által vezetett [[Bajnai-kormány|kormány]] egyik szakértői tagjaként szociális és munkaügyi miniszterré nevezték ki.


== Családja ==
== Családja ==
74. sor: 67. sor:


[[Kategória:Magyar közgazdászok]]
[[Kategória:Magyar közgazdászok]]
[[Kategória:A Bajnai-kormány tagjai]]
[[Kategória:Magyarország államtitkárai]]
[[Kategória:1949-ben született személyek]]
[[Kategória:Élő személyek]]
[[Kategória:Zuglóiak]]
[[Kategória:Zuglóiak]]
[[Kategória:1949-ben született személyek]]
[[Kategória:Budapesten született személyek]]
[[Kategória:Budapesten született személyek]]
[[Kategória:Magyarország államtitkárai]]
[[Kategória:Élő személyek]]
[[Kategória:A Bajnai-kormány tagjai]]

A lap 2018. december 26., 14:24-kori változata

Herczog László
2008-ban
2008-ban
A Magyar Köztársaság szociális és munkaügyi minisztere
Hivatali idő
2009. április 16. – 2010. május 29.
ElődSzűcs Erika
UtódFellegi Tamás (nemzeti fejlesztési miniszterként)

Született1949. október 24. (74 éves)
Budapest[1]

Foglalkozás

Herczog László (Budapest, 1949. október 24. –) magyar közgazdász, államigazgatási szakember. 2009 és 2010 között a Bajnai-kormány szociális és munkaügyi minisztere.

Életpályája

A budapesti I. István Gimnázium matematika tagozatára járt, majd 1969-ben vették fel a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem népgazdasági tervező–elemző szakára, ahol 1974-ben szerzett közgazdász diplomát. Szakdolgozatát az exportorientált gazdaságfejlődésről írta. Diplomájának megszerzése után a Pénzügyi Szemle című folyóirat szerkesztője lett, majd 1977-ben a Pénzügyminisztériumba került, ahol először főelőadói tisztséget töltött be, majd főmunkatársként és csoportvezetőként is dolgozott. 1983-ban egyetemi doktori címet szerzett. 1988-ban az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal (ÁBMH) osztályvezetőjévé nevezték ki, majd 1989-ben a Hivatal megszűnéséig főosztályvezető volt. Az ÁBMH-ban töltött időszakával egyidőben az Országos Érdekegyeztető Tanács titkára is volt.

A rendszerváltás után az Antall-kormány, a Boross-kormány és a Horn-kormány időszakában a Munkaügyi Minisztérium helyettes államtitkáraként dolgozott. 1996-ban a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat tagja lett, valamint a Munkaügyi Kapcsolatok Társaságának elnökségi tagja is volt. Az Orbán-kormány megalakulásától 2000-ig a Gazdasági Minisztériumban dolgozott ugyanilyen beosztásban. 2001 és 2002 között az Európai Unió bérfelzárkóztatási programmal kapcsolatos feladatokért felelt miniszteri megbízottként. 2002 és 2006 között a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium érdekegyeztetéssel és bérpolitikával foglalkozó helyettes államtitkára volt.

A 2006-os közigazgatási reform után a Szociális és Munkaügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős szakállamtitkárává nevezték ki. 2009-ben a Bajnai Gordon miniszterelnök által vezetett kormány egyik szakértői tagjaként szociális és munkaügyi miniszterré nevezték ki. Tisztségét a ciklus végéig töltötte be.

Családja

Nős, házasságukból egy leánygyermekük született.

Művei

  • Herczog László–Pölöskei Pálné: Útmutató és példatár az 1983. január 1-től érvényes jövedelem-, bér- és keresetszabályozási rendszer alkalmazásához; PM Szervezési és Ügyvitelgépesítési Vállalat, Bp., 1984 (Ügyvitelszervezési megoldások)
  • Herczog László–Tóth Gábor: Európai bérek, magyar bérek; MEH Kormányzati Stratégiai Elemző Központ–Külügyminisztérium, Bp., 2003 (Európai füzetek)
  • Az érdekegyeztetés szintjei; MSZOSZ–Étosz Egyesülés, Bp., 2008 (Modulfüzetek)
  • Az érdekegyeztetés szintjei; MSZOSZ, Bp., 2010 (Munkaügyi ismeretek)

Források

  1. PIM-névtérazonosító. (Hozzáférés: 2020. június 8.)