„Rezonáns” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
pirostalanítás
 
kieg, külhiv.
3. sor: 3. sor:


== Működése ==
== Működése ==
A rezgő húrok önmagukban nagyon rossz hatásfokkal sugároznak hangot: elsősorban a húr kis felülete, másodsorban az ''akusztikai rövidzár'' jelensége miatt, mivel a húr elmozdulásakor annak egyik oldalán létrejövő helyi nyomásnövekedés, illetve a másik oldalán ezzel egyidejűleg jelentkező nyomáscsökkenés részben kioltja, közömbösíti egymást. Ha a húrokat a egy nagyobb felületű, rugalmasan viselkedő testhez csatoljuk, a húrok rezgésében tárolt mechanikai energia jobb hatásfokkal sugározható ki hallható [[hang]] formájában. Ebben az esetben a húrok különböző [[Frekvencia|frekvenciájú]] rezgései e rugalmas test hajlítási [[hullám]]ok formájában megjelenő különböző rezgési módjait gerjesztik. Ebből következik, hogy a hangszertető nemcsak „felerősíti” az adott hangot, hanem karaktert, egyedi [[hangszín]]t is ad neki.
A rezgő húrok önmagukban nagyon rossz hatásfokkal sugároznak hangot: elsősorban a húr kis felülete, másodsorban az ''akusztikai rövidzár'' jelensége miatt, mivel a húr elmozdulásakor annak egyik oldalán létrejövő helyi nyomásnövekedés, illetve a másik oldalán ezzel egyidejűleg jelentkező nyomáscsökkenés részben kioltja, közömbösíti egymást. Ha a húrokat a egy nagyobb felületű, rugalmasan viselkedő testhez csatoljuk, a húrok rezgésében tárolt mechanikai energia jobb hatásfokkal sugározható ki hallható [[hang]] formájában. Ebben az esetben a húrok különböző [[Frekvencia|frekvenciájú]] rezgései e rugalmas test hajlítási [[hullám]]ok formájában megjelenő különböző rezgési módjait gerjesztik. Ebből az is következik, hogy a hangszertető nemcsak „felerősíti” a hangot, hanem karaktert, egyedi [[hangszín]]t is ad neki.


== Fajtái ==
== Fajtái ==
13. sor: 13. sor:


== A hangzás ==
== A hangzás ==
A tapasztalat szerint a húros hangszerek hangzását elsősorban a ''tető'' anyaga, formája, elkészítési módja határozza meg. Ennek legfontosabb összetevői:
A tapasztalat szerint a húros hangszerek hangzását elsősorban a ''tető'' anyaga, formája, elkészítési módja határozza meg. Ezzel kapcsolatban számos tudományos, tapasztalati vagy csak hiedelmen alapuló elképzelés van, melyek gyakran a hangszerkészítők szakmai titkai közé tartoznak. A hangszertető elkészítésének legfontosabb összetevői:


* a rezonáns anyagának kiválasztása, annak kora, szárítása, érlelése
* a rezonáns anyagának kiválasztása, annak kora, szárítása, érlelése
* a tető kalibrálása, íveltségének, vastagságának, a vastagság változásának meghatározása
* a tető kalibrálása, íveltségének, vastagságának, a vastagság változásának meghatározása
* a tetőt merevítő [[Gerenda (hangszerrész)|gerendák]] elhelyezése, azok méretei, feszítettsége
* a tetőt merevítő [[Gerenda (hangszerrész)|gerendák]] elhelyezése, azok méretezése, feszítettsége
* a [[hanglyuk]](ak) méretei, elhelyezése.
* a [[hanglyuk]](ak) méretei, elhelyezése.


23. sor: 23. sor:
* Brockhaus Riemann zenei lexikon – ISBN 963 330 474 1
* Brockhaus Riemann zenei lexikon – ISBN 963 330 474 1
* Tarnóczy Tamás: Zenei akusztika – ISBN 963 330 401 6
* Tarnóczy Tamás: Zenei akusztika – ISBN 963 330 401 6

== Külső hivatkozások ==
* [http://www.pianobuilders.com/soundboards.html A zongora rezonánsáról (angol)]
* [http://www.astro.cardiff.ac.uk/groups/acoucomp/MAGGuitar.html A gitár akusztikája (angol)]


[[Kategória:Hangszerészet]]
[[Kategória:Hangszerészet]]

A lap 2007. augusztus 26., 17:41-kori változata

Zongora rezonánsa alulnézetben

A tető vagy rezonáns elsősorban a húros hangszerek fontos alkatrésze. Elsődleges feladata a húrok rezgésének hallható hangként való kisugárzása.

Működése

A rezgő húrok önmagukban nagyon rossz hatásfokkal sugároznak hangot: elsősorban a húr kis felülete, másodsorban az akusztikai rövidzár jelensége miatt, mivel a húr elmozdulásakor annak egyik oldalán létrejövő helyi nyomásnövekedés, illetve a másik oldalán ezzel egyidejűleg jelentkező nyomáscsökkenés részben kioltja, közömbösíti egymást. Ha a húrokat a egy nagyobb felületű, rugalmasan viselkedő testhez csatoljuk, a húrok rezgésében tárolt mechanikai energia jobb hatásfokkal sugározható ki hallható hang formájában. Ebben az esetben a húrok különböző frekvenciájú rezgései e rugalmas test hajlítási hullámok formájában megjelenő különböző rezgési módjait gerjesztik. Ebből az is következik, hogy a hangszertető nemcsak „felerősíti” a hangot, hanem karaktert, egyedi hangszínt is ad neki.

Fajtái

A gyakorlatban ezek a rezgő, hangot sugárzó felületek lehetnek kifeszített membránok, bőrök, mint sok ősi eredetű pengetős hangszernél, amilyen a kora vagy a bendzsó; Lehetnek vékonyra gyalult fatáblák, mint a gitár, a hegedű vagy a zongora esetében; végül a 20. század elején születtek olyan rezofónikus gitárok, melyek hangot sugárzó alkatrésze különleges formájúra kialakított fémötvözetből van. A rezgő húrok és a hangszertető közötti akusztikai csatolást a húrláb látja el.

Anyaga

Hegedű tetejének elkészítése

A fából készült hangszertető leggyakoribb anyaga a lucfenyő, de szinte mindig a toboztermők osztályába tartozó faanyag, azoknak túlnyomórészt tracheidákból álló mikroszkopikus struktúrája miatt, ami a kis sűrűség és alacsony belső súrlódás mellett az anyagnak viszonylag nagy merevséget kölcsönöz. A faanyagnak mindig sugárirányú metszetét használják, tehát a hangszertető anyagában a bütü felől nézve az évgyűrűk merőlegesen állnak annak síkjára.

A hangzás

A tapasztalat szerint a húros hangszerek hangzását elsősorban a tető anyaga, formája, elkészítési módja határozza meg. Ezzel kapcsolatban számos tudományos, tapasztalati vagy csak hiedelmen alapuló elképzelés van, melyek gyakran a hangszerkészítők szakmai titkai közé tartoznak. A hangszertető elkészítésének legfontosabb összetevői:

  • a rezonáns anyagának kiválasztása, annak kora, szárítása, érlelése
  • a tető kalibrálása, íveltségének, vastagságának, a vastagság változásának meghatározása
  • a tetőt merevítő gerendák elhelyezése, azok méretezése, feszítettsége
  • a hanglyuk(ak) méretei, elhelyezése.

Irodalom

Külső hivatkozások