„Pacifizmus” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
→‎Híres pacifisták: ismétlés ki, ábécé
22. sor: 22. sor:


== Kötelező sorkatonai szolgálat lelkiismereti megtagadása ==
== Kötelező sorkatonai szolgálat lelkiismereti megtagadása ==
Alapvető Jogok Európai Chartájának 10. cikkelye (Nizza 2000)
Az Amszterdami Szerződéshez csatolt 11. jegyzőkönyvön kívül a nizzai értekezleten 2000. december 7-én elfogadott Alapvető Jogok Európai Chartájának 10. cikkelye is foglalkozik vallási kérdésekkel.
Az Amszterdami Szerződéshez csatolt 11. Jegyzőkönyvön kívül a nizzai értekezleten 2000. december 7-én elfogadott Alapvető Jogok Európai Chartájá-nak 10. cikkelye is foglalkozik vallási kérdésekkel.


::''"10. cikkely Gondolat,- lelkiismereti és vallásszabadság''
::''10. cikkely. Gondolat-, lelkiismereti és vallásszabadság''


::''1. Mindenkinek joga van a gondolat- lelkiismereti és vallásszabadsághoz. Ezek a jogok magukba foglalják a vallás és hit változtatásának szabadságát, valamint a vallás és hit egyénileg, vagy másokkal közösségben, nyilvánosan vagy magán keretek között történő kifejezésre juttatását imádsággal, tanítással, gyakorlással, vagy szertartásokkal.''
::''1. Mindenkinek joga van a gondolat-, lelkiismereti és vallásszabadsághoz. Ezek a jogok magukba foglalják a vallás és hit változtatásának szabadságát, valamint a vallás és hit egyénileg vagy másokkal közösségben, nyilvánosan vagy magánkeretek között történő kifejezésre juttatását imádsággal, tanítással, gyakorlással vagy szertartásokkal.''


::''2. A katonai szolgálat lelkiismereti okokból történő megtagadásához való jogot az e jog gyakorlását szabályzó nemzeti jogszabályok szerint el kell ismerni."''
::''2. A katonai szolgálat lelkiismereti okokból történő megtagadásához való jogot az e jog gyakorlását szabályzó nemzeti jogszabályok szerint el kell ismerni.''


== További információk ==
== További információk ==

A lap 2018. november 5., 16:01-kori változata

Mahátma Gandhi, a modern pacifizmus képviselője
Csontváry
Albert Schweitzer

A pacifizmus a viták erőszakos úton való rendezésének elutasítását, ezen belül elsősorban a háborúk, fegyveres konfliktusok ellenzését jelenti. A vallási meggyőződésre alapozott pacifizmus az erkölcsfilozófia egyik ága.

Híres pacifisták

Kötelező sorkatonai szolgálat lelkiismereti megtagadása

Az Amszterdami Szerződéshez csatolt 11. jegyzőkönyvön kívül a nizzai értekezleten 2000. december 7-én elfogadott Alapvető Jogok Európai Chartájának 10. cikkelye is foglalkozik vallási kérdésekkel.

10. cikkely. Gondolat-, lelkiismereti és vallásszabadság
1. Mindenkinek joga van a gondolat-, lelkiismereti és vallásszabadsághoz. Ezek a jogok magukba foglalják a vallás és hit változtatásának szabadságát, valamint a vallás és hit egyénileg vagy másokkal közösségben, nyilvánosan vagy magánkeretek között történő kifejezésre juttatását imádsággal, tanítással, gyakorlással vagy szertartásokkal.
2. A katonai szolgálat lelkiismereti okokból történő megtagadásához való jogot az e jog gyakorlását szabályzó nemzeti jogszabályok szerint el kell ismerni.

További információk

Kapcsolódó szócikkek

Fájl:Wikiquote-logo.svg
A magyar Wikidézetben további idézetek találhatóak Pacifizmus témában.