„Jesolo” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Janika B. (vitalap | szerkesztései)
a Visszaállítottam a lap korábbi változatát: Janika B. (vita) szerkesztéséről TurkászBot szerkesztésére
Címke: Visszaállítás
116. sor: 116. sor:
* [http://www.aqualandia.it/ Aqualandia.it]
* [http://www.aqualandia.it/ Aqualandia.it]
* [http://www.nightmarathon.it/ NightMarathon.it]
* [http://www.nightmarathon.it/ NightMarathon.it]
* [http://www.olcso-szallas.eu/olasz-tengerpart/ Jesolo és az olasz tengerpart]


{{Velence megye települései}}
{{Velence megye települései}}

A lap 2018. február 9., 17:10-kori változata

Jesolo
Jesolo címere
Jesolo címere
Közigazgatás
Ország Olaszország
RégióVeneto
MegyeVelence (VE)
FrazionékCa' Fornera, Ca' Nani, Ca' Pirami, Cortellazzo, Lido di Jesolo, Lio Maggiore, Passarella di Sotto, Piave Nuovo
VédőszentKeresztelő János
Irányítószám30016
Körzethívószám0421
Forgalmi rendszámVE
Testvérvárosok
Népesség
Teljes népesség26 558 fő (2023. jan. 1.)[1]
Népsűrűség95 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság0 m
Terület253 km²
IdőzónaCET (UTC+01:00)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 45° 31′ 59″, k. h. 12° 38′ 41″Koordináták: é. sz. 45° 31′ 59″, k. h. 12° 38′ 41″
Elhelyezkedése Velence térképén
Elhelyezkedése Velence térképén
Jesolo weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Jesolo témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Jesolo (egyes források szerint Iesolo, venetóiul: Jèxoło) egy olaszországi város és közösség Velence megyében, az Adriai-tenger északi partvidékén.

Érdekessége, hogy két központja van, az egyik, az „óvárosi” (Centro Storico), mely maga Jesolo központja, és a másik, mely Lido di Jesolo főutcája. Az így kialakult helyzettel egyedi az olasz városok között.

Lido di Jesolo főutcája (Via dei Mille - Via Guiseppe Verdi - Via Ugo Foscolo - Via Silvio Trentin - Via Andrea Bafile - Via Dante Alighieri) este 20 órától reggel 6 óráig le van zárva a forgalom elől (kivéve a helyi Rendőrségek és a turista busz), így teljes egészében sétáló utcának használható.

Földrajz

A város Velencétől északra található, Eraclea és Cavallino-Treporti között. Jesolóról nevezték el a lagúna egy részét (22 km²), mely a Sile és a Piave folyók között található.

Történelem

A római időkben a város mai területét a lagúna vize borította. Csak néhány sziget volt itt, a legnagyobbat Equilium („a lovak helye”) néven ismerték, egyesek ebből származtatják Jesolo mai nevét.

Gazdaság

A város gazdasága a turizmuson alapszik. Az egyik városrész, Lido di Jesolo maga 15 km-es homokos stranddal rendelkezik, mely a város legfőbb vonzereje. Az ide látogatók száma az utóbbi években eléri az évi 6 millió főt.

Látnivalók

A környék természeti látnivalókban gazdag, számos ritka növény- és állatfaj található meg itt. Ezekből található egy gyűjtemény a via Bafile 172. alatt található múzeumban (Museo Civico di Storia Naturale di Jesolo), ahol több mint 15 ezer könyv, valamint hasonló számú kiállított tárgy mutatja be a lagúna élővilágát.

Archeológiai emlékek:

  • ókori római és őskeresztény épületfalak maradványa 2 km-re a városközponttól (egy katedrális és a San Mauro templom romjai)
  • Torre Caligo

Jellegzetes látnivaló a város déli végén, a Sile partján található világítótorony (Il Faro di Jesolo) is. Érdekesség, hogy gyakran tévesen nevezik mivel az eredeti neve Faro di Piave Vecchia és nem Jesolohoz köthető elsősorban hanem Cavallino községhez. Egy bizonyos Cavallino megállapodás szerint a továbbiakban nevezhető Il Faro di Jesolo-nak is. A tornyot 1846-ban építette katonai célokra az Osztrák kormány. 1944-ben a második világháborúban megsemmisült majd később 1949 és 1951 között újraépítették. Az építmény 48 méter magas, henger alakú amit szürke-fehér sávok díszítenek. Belsejében 243 darab Isztriai kőből készül csigalépcső vezet fel a torony csúcsáig. Fényjelzése akár 30km-ről is jól észrevehető. Jelenleg eredeti funkciójában használatos: a tengerészeknek segít a navigációban.

Szórakozási lehetőségek

  • Aqualandia, mely Olaszország legnagyobb víziparkja (80 000 m²), legfőbb látványossága a világ legmagasabb csúszdája (42 m), melynek végén a lecsúszó ember közel 100 km/h-s sebességet érhet el. Hat tematikus részre van osztva (Funnyland, zona adrenalinica, music on the beach, zona sportiva, zona relax, zona ristoro) és van mellette egy minigolfpálya is.
  • Pista Azzurra - 1961-ben megnyitott gokartpálya
  • Golf Club Jesolo - 900 000 m²-es golfpálya
  • NewJesolandia - 50 attrakciós vidámpark
  • Adventure Golf - minigolfpálya
  • Jolly Roger - galeon típusú vitorláshajó

Kultúra

Homokszobrászat
  • Homokszobrászat (Festival internazionale delle sculture di sabbia di Jesolo) - 1998-ban indított szobrászverseny, melyben a tengerparti homokból kell szobrokat alkotniuk a résztvevőknek. 2001-től konkrét témák szerint kell az alkotásokat elkészíteni (2001 - Alice Csodaországban; 2002 - Excalibur; 2003 - Antik Róma; 2004 - Antik Egyiptom; 2005 - Hollywood; 2006 - Afrika; 2007 - Vadnyugat; 2008 - Kína)
  • Jesolo Air Show - augusztusban rendezik, légi bemutató
  • Night Marathon - júniusban rendezik, éjszakai futóverseny Cavallino-Treporti és Jesolo között
  • antikvár vásárok: Incontro col passato a piazza Torinón (1988-tól) és Giovedì antiquario e del collezionista a piazza Brescián és a piazzetta Casabiancán (1994-től) - júliusban és augusztusban csütörtökönként
  • Locus Animae - kortárs művészeti seregszemle augusztus közepén a Park Hotel Brasilia kiállítótermében
  • Szüreti felvonulás - Szeptember első hétvégéjén rendezik meg Lido di Jesolo sétálóutcáján, különböző feldíszített járművek felvonulásával, jelmezbe öltözve kóstoltatják a nagyérdeműt a legfinomabb Olasz borokkal.

Közlekedés

A város és környékének tömegközlekedését a San Donà di Piave székhelyű ATVO (Azienda Trasportoi Veneto Orientale) látja el. Nyáron a Lido főutcáján (via Bafile) „utcai vonat” közlekedik, melyet a Jtaca társaság üzemeltet.

Jesolóban kapcsolódik össze két regionális főút (SP 43 - Portegrandi és SP 42 - Jesolana). Készül egy várost elkerülő út is, amely csökkenteni fogja a belváros (főként nyári) zsúfoltságát. A legközelebbi autópálya, a Velence-Trieszt irányú A4-es, a város a „San Donà di Piave/Noventa” kijáraton érhető el legkönnyebben.

Szintén San Donà di Piavében van a legközelebbi vasútállomás (15 km).

Repülőtér kettő is van a közelben, a velencei Aeroporto Marco Polo és a trevisói Aeroporto Canova.

A fő utca teljes hosszán felfestett kerékpár sáv található.

Sport

Testvérvárosok

Frazionék

  • Lido di Jesolo - szállodaváros, Jesolo tengerparti része
  • Cortelazzo - a Piave partján található halásztelepülés (1500 fő)
  • Ca' Fornera - tipikus mezőgazdasági település 3 km-re a központtól a Piave partján, látványossága a San Giuseppe templom
  • Ca' Nani - település 2 km-re a központtól, érdekessége, hogy a trevisói egyházmegyéhez tartozik, nem a velenceihez
  • Ca' Pirami - település 3 km-re a központtól, nevét a via Piramiról kapta, ami mellett fekszik
  • Lio Maggiore - a lagúna mellett fekszik, itt áll a Torre Caligo, az egykori vámház, melyben egy San Antoniónak szentelt XVIII. századi imaház is található. A település halászatból él.
  • Pasarella di Sotto - főként mezőgazdaságból élő település San Donà határában, XIX. századi Mária Mennybemenetele temploma jelentős
  • Piave Nouvo

Galéria

Források

  1. https://demo.istat.it/?l=it

Külső hivatkozások

Commons:Category:Jesolo
A Wikimédia Commons tartalmaz Jesolo témájú médiaállományokat.