„Jurogyivijek” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Hidaspal (vitalap | szerkesztései)
a Ortodox egyházak kategória eltávolítva; Orosz ortodox egyház kategória hozzáadva (a HotCattel)
1. sor: 1. sor:
A '''jurogyivijek''' az [[orosz ortodox egyház]] intézményeről évszázadok során folyamatosan leváló [[szekta]] tagjai a [[14. század]]tól. Más terminusokkal „Krisztus bolondjai”, „szent eszelősök”. Az Ortodox Egyház több mint harmincat nyilvánított közülük szentnek. A jurogyivijek szegény és tökéletlen teremtmények akartak lenni, aki csak csúfolódásra és kegyetlen bánásmódra adnak okot. A Krisztus iránti alázatot a bűnös emberi lény önfeladásáig, önfelszámolásáig vitték, sokan közülük a vallás szerint eleve bűntelen állatok között akartak élni, állatcsoportokba vegyültek, több százan disznóólban laktak. Szent őrületüket sokan tisztelték Oroszországban évszázadokon át.
A '''jurogyivijek''' az [[orosz ortodox egyház]] intézményeiről évszázadok során folyamatosan leváló [[szekta]] tagjai a [[14. század]]tól. Más terminusokkal „Krisztus bolondjai”, „szent eszelősök”. Az Ortodox Egyház több mint harmincat nyilvánított közülük szentnek. A jurogyivijek szegény és tökéletlen teremtmények akartak lenni, aki csak csúfolódásra és kegyetlen bánásmódra adnak okot. A Krisztus iránti alázatot a bűnös emberi lény önfeladásáig, önfelszámolásáig vitték, sokan közülük a vallás szerint eleve bűntelen állatok között akartak élni, állatcsoportokba vegyültek, több százan disznóólban laktak. Szent őrületüket sokan tisztelték Oroszországban évszázadokon át.


== Jurogyivijek irodalmi művekben ==
== Jurogyivijek irodalmi művekben ==
7. sor: 7. sor:
* Dosztojevszkij: A Karamazov testvérek
* Dosztojevszkij: A Karamazov testvérek
* Vjacseszlav Pjecuh: Trilógia
* Vjacseszlav Pjecuh: Trilógia
* Jevgenyij Vodolazkin: Laurosz


== Forrás ==
== Forrás ==

A lap 2017. március 21., 02:26-kori változata

A jurogyivijek az orosz ortodox egyház intézményeiről évszázadok során folyamatosan leváló szekta tagjai a 14. századtól. Más terminusokkal „Krisztus bolondjai”, „szent eszelősök”. Az Ortodox Egyház több mint harmincat nyilvánított közülük szentnek. A jurogyivijek szegény és tökéletlen teremtmények akartak lenni, aki csak csúfolódásra és kegyetlen bánásmódra adnak okot. A Krisztus iránti alázatot a bűnös emberi lény önfeladásáig, önfelszámolásáig vitték, sokan közülük a vallás szerint eleve bűntelen állatok között akartak élni, állatcsoportokba vegyültek, több százan disznóólban laktak. Szent őrületüket sokan tisztelték Oroszországban évszázadokon át.

Jurogyivijek irodalmi művekben

  • Avvakum protopópa önéletírása
  • Puskin: Borisz Godunov
  • Tolsztoj: Gyermekkor és ifjúság
  • Dosztojevszkij: A Karamazov testvérek
  • Vjacseszlav Pjecuh: Trilógia
  • Jevgenyij Vodolazkin: Laurosz

Forrás

  • Das andere Russland, München 1968.
  • Iglói Endre: A régi orosz irodalom története, Budapest 1976.
  • Szvák Gyula: Oroszország története. Bp. 2001.
  • Timkó Imre: Keleti kereszténység, keleti egyházak. Bp. 1971.

Külső hivatkozás