„Portál:Első világháború” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
így jobb
jav
24. sor: 24. sor:
</center>
</center>


Az '''[[első világháború]]''', melyről azt is mondták: ''"a háború amely véget vet minden háborúnak"'', [[1914]]-től [[1918]]-ig tartott. Az összesen több mint 15 millió ember halálát okozó, négy éven át tartó öldöklő küzdelem a korabeli [[Gyarmatosítás|gyarmat]]- és érdekeltségrendszer újrafelosztásáért indult. Bár valamennyi részt vevő nemzet meg volt győződve arról, hogy gyors offenzívával legyőzheti ellenfeleit, s fél év alatt véget érhetnek a hadmozdulatok, a [[háború]] végül négy évnyi véres küzdelemmé terebélyesedett. Az [[Osztrák–Magyar Monarchia]] szétesett a háború végére, valamint a [[Németország|német]] területszerzés illúziója is szertefoszlott. A háborút lezáró békerendszer igazságtalanságai a [[második világháború]] kitöréséhez vezettek.
Az '''[[első világháború]]''', melyről azt is mondták: ''"a háború amely véget vet minden háborúnak"'', [[1914]]-től [[1918]]-ig tartott. Az összesen több mint 15 millió ember halálát okozó, négy éven át tartó öldöklő küzdelem a korabeli [[Gyarmat (terület)|gyarmat]]- és érdekeltségrendszer újrafelosztásáért indult. Bár valamennyi részt vevő nemzet meg volt győződve arról, hogy gyors offenzívával legyőzheti ellenfeleit, s fél év alatt véget érhetnek a hadmozdulatok, a [[háború]] végül négy évnyi véres küzdelemmé terebélyesedett. Az [[Osztrák–Magyar Monarchia]] szétesett a háború végére, valamint a [[Németország|német]] területszerzés illúziója is szertefoszlott. A háborút lezáró békerendszer igazságtalanságai a [[második világháború]] kitöréséhez vezettek.


<div style="text-align:right;margin-right:10px;margin-bottom:4px;">'''[[Első világháború|Bővebben az első világháborúról]]'''</div>
<div style="text-align:right;margin-right:10px;margin-bottom:4px;">'''[[Első világháború|Bővebben az első világháborúról]]'''</div>
43. sor: 43. sor:


<div style="float:left; width:49%;">
<div style="float:left; width:49%;">



{{Portál:Első világháború/dobozfej|<big>Ajánlott szócikk</big>|Portál:Első világháború/KiemeltCikk|}}
{{Portál:Első világháború/dobozfej|<big>Ajánlott szócikk</big>|Portál:Első világháború/KiemeltCikk|}}

A lap 2016. augusztus 13., 19:56-kori változata

Az első világháború portálja

Az első világháború, melyről azt is mondták: "a háború amely véget vet minden háborúnak", 1914-től 1918-ig tartott. Az összesen több mint 15 millió ember halálát okozó, négy éven át tartó öldöklő küzdelem a korabeli gyarmat- és érdekeltségrendszer újrafelosztásáért indult. Bár valamennyi részt vevő nemzet meg volt győződve arról, hogy gyors offenzívával legyőzheti ellenfeleit, s fél év alatt véget érhetnek a hadmozdulatok, a háború végül négy évnyi véres küzdelemmé terebélyesedett. Az Osztrák–Magyar Monarchia szétesett a háború végére, valamint a német területszerzés illúziója is szertefoszlott. A háborút lezáró békerendszer igazságtalanságai a második világháború kitöréséhez vezettek.

Összefoglaló táblázat


Az HMS New Zealand brit csatacirkáló matrózai a hajó Pelorus Jack nevű kabalaállatával, (1914, utólag színezett)
Ajánlott szócikkszerkesztés 

A Császári és Királyi Légierő (németül: Kaiserliche und Königliche Luftfahrtruppen, magyar fordítása Császári és Királyi Légjárócsapatok) az Osztrák–Magyar Monarchia légiereje 1893-tól az első világháború végéig. A megalapításakor csupán néhány léggömbös osztagból állt, később viszont repülőgépeket és hidroplánokat is rendszeresítettek. Nagyobb fejlesztés csak Franz Conrad von Hötzendorf, a Monarchia vezérkari főnöke által elindított repülési modernizáció során történt, ő és tisztjeinek egy része az elavult léggömböket és repülőgépeket leszereltette, s helyükre újonnan beszerzett instrumentumokat állított. A vezérkari főnök 1912. április 24-én Emil Uzelacot, a tapasztalt és jól képzett horvát származású tisztet nevezte ki a légierő főparancsnokának.

Az első világháború kitörésekor a Császári és Királyi Légierő mindössze 65 használható repülőgéppel és néhány léggömbbel rendelkezett. A repülőgéphiány csökkentésére sorra alakultak a repülőgépgyárak, közülük talán a leghíresebb a Magyar Lloyd Repülőgép- és Motorgyár. Az orosz fronton a pilóták főként felderítési feladatokat hajtottak végre, ám 1916-ra itt is megélénkült a repülőtevékenység, így az osztrák-magyar pilóták kemény légiharcot vívtak az orosz birodalmi repülőkkel. Az olasz front 1915-ös megnyitásakor a légierő fő feladata bombázás és felderítés volt, ám a későbbiekben szinte minden vadászszázadot ide vezényeltek, s ezen a fronton vívták legnagyobb légi harcaikat a Monarchia pilótái. A háború során 49 osztrák-magyar pilóta ért el 5, vagy annál több légi győzelmet, ezzel kiérdemelve az ászpilóta megnevezést. Közülük a legeredményesebb a galíciai születésű Godwin Brumowski volt 35 igazolt légi győzelemmel, míg a legeredményesebb magyar ász, „Az Égbolt Lovagja”, Kiss József volt 19 igazolt légi győzelmével.

A háborút követően a betörő román és olasz csapatok a használható gépek és műszerek java részét hadizsákmányként elhurcolták. A néhány megmaradt gépet az Antant ellenőrző bizottsága felkutatta és szétbontatta, a trianoni békeszerződés pedig megtiltotta, hogy Magyarországnak lehessenek katonai léghajózási járművei. Ezekkel az intézkedésekkel felszámolták az Osztrák–Magyar Légierőt, és egy ideig megakadályozták a Magyar Légierő felállítását.

Csatákszerkesztés 

Az első világháború idején, 1914-ben Európával párhuzamosan megkezdődtek a harcok Mikronézia szigetein is. A távoli tengereken cirkáló német hadihajókhoz hasonlóan alakultak a különböző német gyarmatok sorsai is. A csendes-óceáni német gyarmatokon néhány kivétellel nem tartózkodott jelentősebb katonai erő, ezért könnyen meg lehetett szállni őket.



Idézetszerkesztés 
„Ez nem béke, hanem egy 20 éves fegyverszünet.” - Ferdinand Foch a Versailles-i béke aláírásakor
Első világháború a WikiMédián (angol nyelvű)
Hírek Idézetek Könyvek Kifejezések, szótár Képek, médiafájlok
Wikihírek     Wikidézetek     Wikikönyvek     Wikiszótár     Wikimedia Commons
További portálokszerkesztés