„Szabad csoport” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Addbot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: 13 interwiki link migrálva a Wikidata d:q431078 adatába
Syp (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
24. sor: 24. sor:
* Minden ''G'' csoport valamely ''F(S)'' szabad csoport [[csoporthomomorfizmus|homomorf]] képe, ahol ''S'' a generátorhalmaz. A természetes <math>f:F(S) \to G</math> leképezés [[csoportepimorfizmus|epimorfizmus]]. Ebből következik az állítás.
* Minden ''G'' csoport valamely ''F(S)'' szabad csoport [[csoporthomomorfizmus|homomorf]] képe, ahol ''S'' a generátorhalmaz. A természetes <math>f:F(S) \to G</math> leképezés [[csoportepimorfizmus|epimorfizmus]]. Ebből következik az állítás.
* Ha ''S'' több, mint egy elemmel rendelkezik, akkor ''F(S)'' nem kommutatív, azaz nem [[Abel-csoport]].
* Ha ''S'' több, mint egy elemmel rendelkezik, akkor ''F(S)'' nem kommutatív, azaz nem [[Abel-csoport]].
* Két ''F(S), F(T)'' szabad csoport akkor és csak akkor [[csoportizomorfizmus|izomorf]], ha ''S'' és ''T'' számossága megegyezik. Ezt a számosságot nevezik a szabad csoport '''rang'''jának is. Így tehát minden ''k'' számossághoz, az izomorfizmus erejéig, pontosan egy szabad csoport létezik.
* Két ''F(S), F(T)'' szabad csoport akkor és csak akkor [[csoportizomorfizmus|izomorf]], ha ''S'' és ''T'' számossága megegyezik. Ezt a számosságot nevezik a szabad csoport '''rang'''jának is. Így tehát minden ''k'' számossághoz, az izomorfizmus [[erejéig]], pontosan egy szabad csoport létezik.


== Lásd még ==
== Lásd még ==

A lap 2016. április 13., 14:24-kori változata

A matematikában a G csoport szabad csoport, ha létezik egy olyan S részhalmaza G-nek, hogy G minden eleme pontosan egyféleképpen írható fel S elemeinek és azok inverzeinek véges szorzataként. (Az egyféleképp úgy értendő, hogy a st-1 = su-1ut-1 jellegű „bővítésektől” eltekintünk.)

Egy kapcsolódó, de másmilyen fogalom a szabad Abel-csoport.

Konstrukció

Az szabad csoport S generátorhalmazzal való létrehozásához tekintsük a következő algoritmust: Nevezzük szónak az S elemeibő és azok inverzeiből képzett szorzatokat. Például, ha S={a, b, c}, akkor az alábbi például egy szó:

Ha egy elem közvetlenül az inverze mellett szerepel, akkor a szó leegyszerűsíthető az ss-1 pár elhagyásával:

Ha egy szó már nem egyszerűsíthető tovább, akkor redukáltnak nevezik. Az FS szabad csoport ekkor definiálható az összes S-ből származtatott redukált szó összességeként.


Ennek pontos bevezetése:
Tekintsük az S-ből álló direktszorzatok unióját a következő módon: , így megkapjuk az összes legfeljebb n hosszú szót. Értelemszerűen a szavak hossza a direktszorzat komponenseinek száma legyen (pontos definíciója rekurzívan történik), valamint kiegészíthetjük az ún. üres szóval. Az "egymás után írás" műveletét úgy definiálhatjuk, hogy a direkt szorzatban hozzávesszük a második szó komponenseit, az üres szó esetén nem történik változás.

Ha kommutativitást is szeretnénk szabad csoportunkban, akkor két szó egyenlősége definiálható úgy is, hogy redukált szavaik csak a betűk sorrendjében különböznek. Természetesen ez is definiálható pontosan.

Elemi tulajdonságok

A szabad csoportok néhány tulajdonsága a definícióból közvetlenül adódik:

  • Minden G csoport valamely F(S) szabad csoport homomorf képe, ahol S a generátorhalmaz. A természetes leképezés epimorfizmus. Ebből következik az állítás.
  • Ha S több, mint egy elemmel rendelkezik, akkor F(S) nem kommutatív, azaz nem Abel-csoport.
  • Két F(S), F(T) szabad csoport akkor és csak akkor izomorf, ha S és T számossága megegyezik. Ezt a számosságot nevezik a szabad csoport rangjának is. Így tehát minden k számossághoz, az izomorfizmus erejéig, pontosan egy szabad csoport létezik.

Lásd még