„Jack Palance” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Mi eztet Kaliforniának mongyuk.
A Walter Jack Palance nem a születési neve volt, hanem az egyik korai művészneve.
3. sor: 3. sor:
| kép = Jack Palance - 1954.jpg
| kép = Jack Palance - 1954.jpg
| képaláírás = Jack Palance [[1953]]-ban
| képaláírás = Jack Palance [[1953]]-ban
| születési név= Walter Jack Palance
| születési név= Volodymyr Palahniuk
| születési dátum = [[1919]]. [[február 18.]]
| születési dátum = [[1919]]. [[február 18.]]
| születési hely = [[Hazle Township]], [[Pennsylvania]] <br /> {{USA}}
| születési hely = [[Hazle Township]], [[Pennsylvania]] <br /> {{USA}}

A lap 2016. február 18., 00:30-kori változata

Jack Palance
Jack Palance 1953-ban
Jack Palance 1953-ban
Életrajzi adatok
Születési névVolodymyr Palahniuk
Született1919. február 18.
Hazle Township, Pennsylvania
 USA
Elhunyt2006. november 10.
(87 évesen)
Montecito, Kalifornia
 USA
HázastársaVirginia Baker (1949-1968)
Elaine Rogers (1987-2006)
Gyermekei
  • Holly Palance
  • Brooke Palance
Pályafutása
IskoláiStanford Egyetem
Aktív évek19472004
Műfajokwesternfilm
Díjai
Oscar-díjLegjobb férfi mellékszereplő
1992 Irány Colorado!
Golden GlobeLegjobb férfi mellékszereplő
1992 Irány Colorado!
További díjak

Jack Palance IMDb-adatlapja
PORT.hu-adatlap
A Wikimédia Commons tartalmaz Jack Palance témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Jack Palance (1919. február 18.2006. november 10.) Oscar-díjas amerikai színész.

A korai évek

Jack Palance 1919-ben látta meg a napvilágot a Pennsylvaniai Hazle Townshipben. Szülei ukrán bevándorlók voltak, így a színész eredeti neve; Volodymyr Palahniuk. Az 1930-as években Palace jókötésű fiatalembernek számított, és erejét a bokszban próbálta meg kamatoztatni. Ökölvívónak állt és Jack Brazzo néven jó ideig űzte a sportágat. A sportsikereinek köszönhetően profi öklözőként képzelte el karrierjét, és valószínűleg véghez is vitte volna tervét, ha közben nem kap behívót az amerikai hadseregtől. A második világháborúban a légierőnél szolgált, és pilótaként több vadászgépet is vezetett. A háború végét követően már nem mehetett vissza bokszolónak, így más területen kellett próbálkoznia. Ekkor döntött úgy, hogy színész lesz. A Stanford University dráma szakán végzett, és 1947-ben már bemutatkozhatott a Broadway színpadán is, 1950-ben pedig megkapta élete első filmszerepét is.

Pályafutása

A mozivásznon való debütálását követően két évvel, már az Oscar gálán is tiszteletét tehette, hiszen a Hirtelen félelem című filmért jelölték a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában. 1953-ban Az apacsok nyila című westernben Charlton Heston oldalán tűnik fel, ezt követően pedig a Idegen a vadnyugaton című alkotásban látható, melyért újfent Oscar-díjra jelölik. 1954-ben a hun Attilát formálja meg az Attila, a hunok királya című filmben. 1962-ben Anthony Quinn partnereként látható a Barabás-ban, majd Franco Nero oldalán tűnik fel 1968-ban, A zsoldos című filmben. Közben sokszor vállal szerepeket főleg western témájú filmekben, melyek közül is az egyik legemlékezetesebb a Charles Bronson főszereplésével készült Chato földje. Palance nem vetette meg az eurowesterneket, noha erről számos kollégájának igen rossz volt a véleménye akkoriban. A spagettiwesternek közül A zsoldos már említésre került, Neróval és Sergio Corbuccival az előző film rendezőjével 1970-ben leforgatták az Egy kincskereső Mexikóban-t, sőt magával Bud Spencerrel is játszott egy westernben a Vadnyugati Casanová-ban. További három spagettiwesternben is játszott amelyek már nem voltak túlságosan népszerűek (az egyiket már Izraelben forgatták). Ezután egészen a nyolcvanas évek végéig elég szürkén telnek az évek a színész számára és nem sikerül kiemelkedőt nyújtania. 1988-ban aztán a Tango és Cash "rosszfiúja" ismét elismerést hoz számára, egy évvel később pedig szerepet kap a Batman című Tim Burton-féle képregényadaptációban is. Ezután egy három éves szünet következik a színész pályafutásában, majd 1992-ben tér vissza a mozivászonra, az Irány Colorado! című vígjátékban. A filmben egy vén martalóc cowboyt alakít, aki három városi férfit avat be az élet rejtelmeibe. Több mint negyven év telt el a legutóbbi jelölése óta, de élete harmadik jelölését végre sikerült díjra váltania - 73 éves volt ekkor. Köszönőbeszéde az egyik legfelkavaróbb volt az Oscar történetében. Az idős színész a korosodó kollégái fájdalmas mellőzéséről fejtette ki a véleményét és ekkor mindenki legnagyobb meglepetésére több egykezes fekvőtámasszal demonstrálta, hogy kora ellenére még mindig kirobbanó formában van, és nem örül neki, hogy így bánnak az idős sztárokkal az álomgyárban. Ezen tettét követően azonban mégis nehezen tudott csak munkát találnia magának, így 1994-ben a Rendőrvicc című akció-vígjátékban szerepelt Chevy Cheese oldalán és szintén ebben az évben elkészítette az Irány Colorado! 2. - Curly aranya folytatást is. 2004-ben állt utoljára a kamerák elé.

Magánélete

Palance élete során két felesége volt. Az első felesége Virginia Baker, 1949-től 1968-ig, három gyerekük született: Holly (1950), aki színésznő, Brooke (1952), és Cody (1955-1998). 2003 új évének első napján, Los Angelesben Bakert meglepte és megölte egy autós.

1987 májusában, Palance elvette második nejét, Elaine Rogerst.

Palance lánya Brooke, összeházasodott Michael Howard Wildinggel, akitől három gyermeke született: Wilding, idősebb Michael Wilding Sr. (1912-1979) színész és Elizabeth Taylor színésznő fia.

Fia, Cody színészként feltűnt apja filmjében az 1988-as A vadnyugat fiaiban, melyben egy péket alakított. Cody rosszindulatú Melanómában halt meg 42 évesen, 1998. július 16-án. Cody nemcsak színész, hanem zenész is volt.[2] Palance házigazdája volt a Cody Palance Memorial Golf Classicnak, ahol felhívta a figyelmet bizonyos forrásokra, egy Los Angelesben lévő rákközpont számára.

Palanceről kiderült, hogy Chuck Palahniuk szatirikus regényíró és újságíró távoli nagybátyja volt.[3]

Palance festett és értékesített művészeti tájakat, és minden kép hátoldalán egy vers szerepelt. Szerzője volt a The Forest of Lovenak és az 1996-ban megjelent verseskötetnek a Summerhouse Pressnek.[4] Valamint a Republikánus Párt támogatója is volt.[5]

Palance elismerte, hogy volt egy életen át tartó kötődése a Pennsylvaniai örökségéhez és amikor ideje engedte, ellátogatott oda. Röviddel halála előtt, a Butler Township farmját eladásra helyezte, továbbá személyes művészeti gyűjteményét pedig árverésre.[6]

Halála

Utolsó éveit, a Dél-Kaliforniai, Tehachapi közelében töltötte el. 2006. november 10.-én 87 évesen halt meg természetes halállal, lánya Holly otthonában, a Kaliforniai Montecitoban.[7] Halála után elhamvasztották. Hamvait a családja és a barátai őrzik.[8]

Filmográfia

Elismerései

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Jack Palance című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

  1. http://www.theatreworldawards.org/past-recipients.html
  2. Pics of Cody Palance performing live
  3. http://www.avclub.com/article/chuck-palahniuk-answers-your-questions-about-every-14113
  4. The Forest of Love. Summerhouse Press (1996. január 1.). Hozzáférés ideje: 2012. augusztus 15. 
  5. The Republicans of Classic Hollywood. fan.tcm.com. (Hozzáférés: 2013. január 7.)
  6. Learn-Andes, Jennifer: Jump on Jack’s stash. TimesLeader.com. [2006. október 19-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2006. október 8.)
  7. Oscar winner Jack Palance dead at 87, CNN.com. Retrieved on November 10, 2006.
  8. FindAGrave.com

Külső hivatkozások

Commons:Category:Jack Palance
A Wikimédia Commons tartalmaz Jack Palance témájú médiaállományokat.