„Pázmáneum” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Hello world (vitalap | szerkesztései)
Aputró (vitalap | szerkesztései)
a Beke Margit
2. sor: 2. sor:
{{egyért2|a bécsi intézményről|Pázmáneum megállóhely}}
{{egyért2|a bécsi intézményről|Pázmáneum megállóhely}}
[[Kép:Pázmáneum képeslap.jpg|jobbra|bélyegkép|300px|A '''Pázmáneum''' épülete [[Bécs]]ben 1900 körül, az alapító és a kápolna [[rokokó]] főoltára<ref>[http://pazmaneum.katolikus.hu/?page_id=163 Collegium Pazmanianum Jézus Szentséges Szíve kápolna], pazmaneum.katolikus.hu</ref> képeslapon 1930 körül]]
[[Kép:Pázmáneum képeslap.jpg|jobbra|bélyegkép|300px|A '''Pázmáneum''' épülete [[Bécs]]ben 1900 körül, az alapító és a kápolna [[rokokó]] főoltára<ref>[http://pazmaneum.katolikus.hu/?page_id=163 Collegium Pazmanianum Jézus Szentséges Szíve kápolna], pazmaneum.katolikus.hu</ref> képeslapon 1930 körül]]
A '''Pázmáneum''' ''(Collegium Pazmanianum)'' a [[Pázmány Péter]] bíboros, esztergomi érsek által [[1623]]-ban [[Bécs]]ben alapított papnevelő intézet neve. Az első alapító okmányt 1619. január 1-jén állította ki Pázmány Péter. Az esztergomi káptalannak adta az 1618-ban vásárolt házat Bécsben. A növendékek nem csak magyarok lehettek, hanem szlávok, németek és horvátok is. 1623. szeptember 20-án született meg egy újabb alapítólevél, ebben Pázmány bíboros a bécsi [[Jézus Társasága|jezsuiták]]ra bízta a szemináriumot.
A '''Pázmáneum''' ''(Collegium Pazmanianum)'' a [[Pázmány Péter]] bíboros, esztergomi érsek által [[1623]]-ban [[Bécs]]ben alapított papnevelő intézet neve. Az intézet a külföldi magyar papság részére az elitképzés színhelye volt, amelyet az alapító Pázmány Péter jelölt meg alapító levelében. Az első alapító okmányt 1619. január 1-jén állította ki Pázmány Péter. Az esztergomi káptalannak adta az 1618-ban vásárolt házat Bécsben. A növendékek nem csak magyarok lehettek, hanem szlávok, németek és horvátok is. 1623. szeptember 20-án született meg egy újabb alapítólevél, ebben Pázmány bíboros a bécsi [[Jézus Társasága|jezsuiták]]ra bízta a szemináriumot.


== Fekvése ==
== Fekvése ==

A lap 2015. december 3., 00:06-kori változata

A Pázmáneum épülete Bécsben 1900 körül, az alapító és a kápolna rokokó főoltára[1] képeslapon 1930 körül

A Pázmáneum (Collegium Pazmanianum) a Pázmány Péter bíboros, esztergomi érsek által 1623-ban Bécsben alapított papnevelő intézet neve. Az intézet a külföldi magyar papság részére az elitképzés színhelye volt, amelyet az alapító Pázmány Péter jelölt meg alapító levelében. Az első alapító okmányt 1619. január 1-jén állította ki Pázmány Péter. Az esztergomi káptalannak adta az 1618-ban vásárolt házat Bécsben. A növendékek nem csak magyarok lehettek, hanem szlávok, németek és horvátok is. 1623. szeptember 20-án született meg egy újabb alapítólevél, ebben Pázmány bíboros a bécsi jezsuitákra bízta a szemináriumot.

Fekvése

Bécsben, a 9. kerületi Boltzmanngassén álló palota, az Amerikai Egyesült Államok nagykövetsége mellett.

Alapítása

Nem sokkal azután, hogy Pázmány Péter 1619-ben Nagyszombatban az ifjúság számára nevelőintézetet és papnevelőt alapított, Bécsben is létrehozott egy ilyen intézményt, közel 200 000 forintnyi költséggel. II. József 1784-ben az épületet süketnémák intézetévé alakíttatta és a papnövendékeket átköltöztette a pozsonyi várba. Az épületet I. Ferenc király 1803-ban visszaadta eredeti rendeltetésének.

Az épület

Az ősi kollégiumi épület eladásának gondolata már 1882-ben felmerült. A Postgasse 11.szám alatti kollégium főépületét 1900-ban eladták. A Waissenhausgassen lévő telken Czigler Győző budapesti építész terve alapján 1899. nyarán kezdődött el az új, négyemeletes klasszicista stílusú éegyetemi épület építkezése és 1900. október 1-jén nyílhatott meg az új kollégium. Bécs város magisztrátusa 1913-ban új utcanevet adott, így a Waissenhausgasse helyett Boltzmanngassera változott a házszám érintetlen hagyása mellett. A kápolna restaurálását 1979-ben kezdték el. A falfestményeket kenyérrel tisztították meg és ahol szükséges volt, kifestették. .

Mindszenty József menedéke

Mindszenty József bíboros 1974-ben

Miután 1971-ben Mindszenty József elhagyta az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségének épületét, Bécsbe ment, ahol október 23-ától a Pázmáneumban lelt menedékre. A kápolna az épület III. emeltén helyezkedik el. Az intézmény kápolnájában Mindszenty József bíboros gyermekeket is keresztelt és egy alkalommal 1973-ban esküvőt is tartott. A bíboros 1975. május 6-án hunyt el, habár Bécsben szándékozott sírjának a helyét megjelölni, az utolsó napon mégis Mariazellt választotta. A rendszerváltáskor rehabilitálták Magyarországon. Végakaratában így rendelkezett: "Amikor Mária és Szent István országa felett lenyugszik a moszkvai hitetlenség csillaga, holttestemet vigyék az esztergomi bazilika kriptájába". 1993. május 3-án végakarata szerint, az esztergomi bazilika altemplomában temették el.

Ismert diákjai

Lásd még

Jegyzetek

Források

További információk