„Vármegyeháza (Balassagyarmat)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Új oldal, tartalma: „{{Épület infobox | név = Vármegyeháza | más név = | kép = Balassagyarmat004.JPG | képaláírás = | képméret = | becenév = | korábbi nevek = | cím =…”
 
Nincs szerkesztési összefoglaló
50. sor: 50. sor:
Balassagyarmat 1790-től székhelye Nógrád vármegyének. Az új vármegyeháza építését 1832-ben kezdték el a [[18. század]]i császári laktanya helyére Kasselik Ferenc Tervei Alapján. Az építkezést 1835-re fejezték be, az elkészült épület mögé 1842-ben elkezdték építeni a [[Balassagyarmati Fegyház és Börtön|vármegyei börtönt]], amit 1845-ben adtak át.
Balassagyarmat 1790-től székhelye Nógrád vármegyének. Az új vármegyeháza építését 1832-ben kezdték el a [[18. század]]i császári laktanya helyére Kasselik Ferenc Tervei Alapján. Az építkezést 1835-re fejezték be, az elkészült épület mögé 1842-ben elkezdték építeni a [[Balassagyarmati Fegyház és Börtön|vármegyei börtönt]], amit 1845-ben adtak át.


Az [[1950-es megyerendezés után]] Balassagyarmattól elvették a megyeszékhelyi címed, de a Nógrád Megyei Tanács ebben az épületben alakult meg, mert [[Salgótarján]]ban nem voltak meg a feltételek a tanács alapítására. Végül 1952-ben, ahogy meglettek a feltételek a tanács is átköltözött Salgótarjánba, és csak a Megyei Bíróság maradt a városban a megyei hivatalok közül.
Az [[1950-es megyerendezés]] után Balassagyarmattól elvették a megyeszékhelyi címed, de a Nógrád Megyei Tanács ebben az épületben alakult meg, mert [[Salgótarján]]ban nem voltak meg a feltételek a tanács alapítására. Végül 1952-ben, ahogy meglettek a feltételek a tanács is átköltözött Salgótarjánba, és csak a Megyei Bíróság maradt a városban a megyei hivatalok közül.


A régi Vármegyeházára ezek után elvesztette eredeti szerepét. Épületében működött egy ideig a városi Finomkötött, a [[Mikszáth Kálmán Művelődési Központ]], a Városi Levéltár és a [[Mikszáth Kálmán Művelődési Központ#Horváth Endre Galéria|Horváth Endre Galéria]], a Mikszáth Kálmán Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola Hétvezér úti főépületén kívül itt is vannak tantermei a mai napig.
A régi Vármegyeházára ezek után

A városi önkormányzat 2014-ben pályázatot nyújtott be a volt Vármegyeháza épületének felújítására. További fejlesztési tervekben van még a [[Balassagyarmati Fegyház és Börtön|börtön]] kiköltöztetése a város szélére, az épületet a Vármegyeházával összevonva kulturális komplexumot, börtönmúzeumot és börtönhotelt hozzanak létre.

===Érdekességek===
* [[Petőfi Sándor]] városban tett látogatásakor meglátogatta a Vármegyeházát és az akkor épülő börtönt.
* [[Madách Imre]] 1842 és 1848 között, [[Mikszáth Kálmán]] 1871 és 1873 között volt itt vármegyei aljegyző.
* [[I. Ferenc József magyar király|I. Ferenc József]] [[1894]]-es látogatása során itt szállt meg, a kísérete a Magyar Királyi Szállón, a mai [[Városháza (Balassagyarmat)|Városházán]].

==Források==
* [http://muemlekem.hu/muemlek?id=6510 Vármegyeháza - műemlékem.hu]
* [http://wikimapia.org/12881258/hu/V%C3%A1rmegyeh%C3%A1za Vármegyeháza - Wikimapia]
* [http://hvg.hu/ingatlan/20131113_balassagyarmati_borton_tervek Akár luxus börtönhotel is lehetne a balassagyarmati börtönből]

<nowiki>[[Kategória:Balassagyarmat építményei]]
[[Kategória:Magyarország 19. századi építményei]]
[[Kategória:Klasszicista építészet]]</nowiki>

A lap 2014. június 6., 09:44-kori változata

Vármegyeháza
TelepülésBalassagyarmat
CímBalassagyarmat,
Civitas Fortissima tér 2.
Építési adatok
Építés éve1832–1835
Megnyitás1835
Építési stílusklasszicista
Védettségműemléki védelem
TervezőKasselik Ferenc
Hasznosítása
Felhasználási területközigazgatási épület
Alapadatok
AlaprajzU alakú
Egyéb jellemzők
Emeletek száma2
Elhelyezkedése
Vármegyeháza (Nógrád vármegye)
Vármegyeháza
Vármegyeháza
Pozíció Nógrád vármegye térképén
é. sz. 48° 04′ 37″, k. h. 19° 17′ 25″Koordináták: é. sz. 48° 04′ 37″, k. h. 19° 17′ 25″
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Vármegyeháza témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A balassagyarmati (volt) Vármegyeháza Nógrád vármegyének volt a központja az 1950-es megyerendezésig, amikor a megyeszékhely átkerült Salgótarjánba. Ma az épületben a Mikszáth Kálmán Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola és a Fidesz helyi irodája működik.

Története

Balassagyarmat 1790-től székhelye Nógrád vármegyének. Az új vármegyeháza építését 1832-ben kezdték el a 18. századi császári laktanya helyére Kasselik Ferenc Tervei Alapján. Az építkezést 1835-re fejezték be, az elkészült épület mögé 1842-ben elkezdték építeni a vármegyei börtönt, amit 1845-ben adtak át.

Az 1950-es megyerendezés után Balassagyarmattól elvették a megyeszékhelyi címed, de a Nógrád Megyei Tanács ebben az épületben alakult meg, mert Salgótarjánban nem voltak meg a feltételek a tanács alapítására. Végül 1952-ben, ahogy meglettek a feltételek a tanács is átköltözött Salgótarjánba, és csak a Megyei Bíróság maradt a városban a megyei hivatalok közül.

A régi Vármegyeházára ezek után elvesztette eredeti szerepét. Épületében működött egy ideig a városi Finomkötött, a Mikszáth Kálmán Művelődési Központ, a Városi Levéltár és a Horváth Endre Galéria, a Mikszáth Kálmán Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola Hétvezér úti főépületén kívül itt is vannak tantermei a mai napig.

A városi önkormányzat 2014-ben pályázatot nyújtott be a volt Vármegyeháza épületének felújítására. További fejlesztési tervekben van még a börtön kiköltöztetése a város szélére, az épületet a Vármegyeházával összevonva kulturális komplexumot, börtönmúzeumot és börtönhotelt hozzanak létre.

Érdekességek

Források

[[Kategória:Balassagyarmat építményei]] [[Kategória:Magyarország 19. századi építményei]] [[Kategória:Klasszicista építészet]]