„2014-es népszavazás a Krím politikai státuszáról” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
aNincs szerkesztési összefoglaló
a 2014 politikai eseményei kategória hozzáadva (a HotCattel)
77. sor: 77. sor:
== Fordítás ==
== Fordítás ==
* {{fordítás|en|Crimean status referendum, 2014|oldid=606997025}}
* {{fordítás|en|Crimean status referendum, 2014|oldid=606997025}}

[[Kategória:2014 politikai eseményei]]

A lap 2014. május 4., 11:32-kori változata

Népszavazás a Krím függetlenségéről
A választáson elsöprő győzelmet aratott az Oroszországhoz való csatlakozás, de a nemzetközi közösség szemében a választás illegitim
A választáson elsöprő győzelmet aratott az Oroszországhoz való csatlakozás, de a nemzetközi közösség szemében a választás illegitim

Dátum2014. március 16.
Helyszín Krím,
Szevasztopol
TípusTöbbségi szavazás

A 2014-es népszavazás a Krím függetlenségéről egy 2014. március 16-án tartott népszavazás volt a Krími Autonóm Köztársaság és Szevasztopol – területi jogú város – területén. A lehetőségek az Oroszországi Föderációhoz való csatlakozás és az 1992-es krími alkotmány visszaállítása Ukrajna részeként.

A válaszlehetőségek közül egyik sem irányult a status quo fenntartására. Az 1992-es alkotmány nagyobb hatáskört adott volna a krími parlament kezébe, beleértve a teljes szuverenitást, kapcsolatfelvételt más államokkal. Ezt a válaszlehetőséget sok nyugati és ukrán újságíró úgy értelmezte, hogy egy de facto leszakadás az ukrán anyaországról.

A krími és szavasztopoli vezetés illegitimnek tekinti Viktor Janukovics ukrán elnök eltávolítását a hatalomból, a 2014-es ukrán forradalmat egy puccsnak tekintik, így az ideiglenes ukrán kormány sem legitim a szemükben. A népszavazás – érvelésük szerint – erre a szituácóra ad megoldási lehetőséget a krími lakosok számára, megkérdezik őket, hogy mit akarnak a jövőben.

A referendumot a legtöbb ország érvénytelennek tekinti, köztük az Európai Unió tagállamai, az Amerikai Egyesült Államok és Kanada is, mert a népszavazás lefolytatása közben az orosz katonák megszállták a területet, ezzel befolyásolva a végeredményt.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete Biztonsági Tanácsának tizenhárom tagja megszavazta a népszavazás érvénytelenítését, de Oroszország vétójogával élt, míg Kína tartózkodott. A nem kötelező erejű ENSZ közgyűlés később elfogadta a döntést 100:11 arányban, 58 tartózkodás mellett, így kimondták, hogy a népszavazás érvénytelen, ezzel párhuzamosan megerősítették Ukrajna területi integritását.

A hivatalos eredmény szerint a Krími Autonóm Köztársaság területén 96,77% szavazta meg a csatlakozást Oroszországhoz 83,10%-os részvételi arány mellett. Andrey Illarionov, az orosz kormány egykori tanácsadója szerint a népszavazás eredményét durván manipulált hamisítás, ugyanis az elmúlt 3 évben történt közvélemény-kutatások szerint a krími lakosság 34%-a támogatta a csatlakozást, így az eredmény cinikusan torz.

A népszavazást követően Krím kikiáltotta függetlenségét Ukrajnától, kérvényezte az ENSZ általi elismerést és kérvényezte felvételét az Oroszországi Föderációba. Még ugyanezen a napon Oroszország elismerte Krímet, mint szuverén államot. Jelenleg a Krím – nem hivatalosan – Oroszországhoz tartozik.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Crimean status referendum, 2014 című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.