„Thalassoma lunare” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
aNincs szerkesztési összefoglaló
21. sor: 21. sor:


== Megjelenése ==
== Megjelenése ==
Gyönyörű mintázatú halfaj. Alapszíne sötétzöld,néha smaragdzöld árnyalatú. A kifejlett halat rózsaszín pettyek ékesítik. Sima felszínű fején rózsaszín és kék csíkok vannak. A fejen lévő rózsaszín foltok az egyik alfajnál lilák. A hátúszója alacsony szinte alig látszik,hosszan végig nyúlik a kopoltyúktól egészen a farokúszó kezdetéig. A hátúszón egy rózsaszín csík húzódik. A farokalatti úszó a hátúszó méretének a felét teszi ki. Ezen az úszón is van egy rózsaszín csík. A mellúszók kicsik és ovális alakúak. A mellúszók szegélye kék színű,a közepén egy rubintvörös,vagy rózsaszínű folt van.
Mintázata nagyon jellegzetes. Alapszínére a sötétzöld árnyalatok jellemzőek. A kifejlett halat rózsaszín pettyek és csíkok ékesítik, amelyek a faj egyik alfajánál lilák. A hátúszója alacsony, hosszan végig nyúlik a kopoltyúktól egészen a farokúszó kezdetéig. A hátúszón szintén rózsaszín csík húzódik. A farok alatti úszó a hátúszó méretének a felét teszi ki. A mellúszók kicsik és ovális alakúak, szegélyük kék színű, a közepükön egy vörös vagy rózsaszínű folt van.
A farokúszó villás,a szegélye kék színű. A farokúszó közepe sárga amit egy rózsaszín csík határól. A szeme körvonala enyhén rózsaszín. Kissé hasonlít a [[papagájhalfélék]]re. Mérete 30 centiméter.
A farokúszó villás, a szegélye kék színű, közepe sárga, amelyet egy rózsaszín csík határol. A szeme körvonala enyhén rózsaszín. Kissé hasonlít a [[papagájhalfélék]]re. Mérete 30 centiméter.


== Életmódja,szaporodása ==
== Életmódja,szaporodása ==

A lap 2014. április 28., 01:26-kori változata

Thalassoma lunare
A Thalassoma lunaera gyönyőrű mintázatában
A Thalassoma lunaera gyönyőrű mintázatában
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Főosztály: Csontos halak (Osteichthyes)
Osztály: Sugarasúszójú halak (Actinopterygii)
Rend: Sügéralakúak (Perciformes)
Alrend: Labroidei
Család: Ajakoshalfélék (Labridae)
Nem: Thalassoma
Faj: T. lunare
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Thalassoma lunare témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Thalassoma lunare témájú médiaállományokat és Thalassoma lunare témájú kategóriát.

A Thalassoma lunare az ajakoshalfélék (Labridae) családjába és a Thalassoma nembe tartozó trópusi halfaj.

Elterjedése

Az Indiai-óceán korallzátonyai Kelet-Afrikától a Salamon-szigetekig;a Csendes-óceánban a Fülöp-szigetek és Ausztrália.

Megjelenése

Mintázata nagyon jellegzetes. Alapszínére a sötétzöld árnyalatok jellemzőek. A kifejlett halat rózsaszín pettyek és csíkok ékesítik, amelyek a faj egyik alfajánál lilák. A hátúszója alacsony, hosszan végig nyúlik a kopoltyúktól egészen a farokúszó kezdetéig. A hátúszón szintén rózsaszín csík húzódik. A farok alatti úszó a hátúszó méretének a felét teszi ki. A mellúszók kicsik és ovális alakúak, szegélyük kék színű, a közepükön egy vörös vagy rózsaszínű folt van. A farokúszó villás, a szegélye kék színű, közepe sárga, amelyet egy rózsaszín csík határol. A szeme körvonala enyhén rózsaszín. Kissé hasonlít a papagájhalfélékre. Mérete 30 centiméter.

Életmódja,szaporodása

Mindenevő halfaj megeszi az algákat és a kagylókat is,de fő tápláléka a más halakról leszedegetett élősködők. A középső és alsó szinten tartózkodik. Nappali halfaj,éjszakára a korallzátonyok üregébe bújva alszik. A halakat lassan óvatosan takarítja. A párzási időszakon kívül magányosan él. Ebben az időszakban őrzi "lakóhelyét" fajtársaitól,de alapvetően békés hal. Szabadon ikrázó faj.

Források

  • Határozó kézikönyvek:Akváriumi halak:Dick Mills