„Szmegma” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
HRoestBot (vitalap | szerkesztései)
a r2.6.5) (Bot: következő hozzáadása: zh:包皮垢
Legobot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: 30 interwiki link áthelyezve a Wikidata d:q156102 adatába
19. sor: 19. sor:


{{csonk-biológia}}
{{csonk-biológia}}

[[en:Smegma]]
[[bar:Oachekaas]]
[[bg:Смегма]]
[[ca:Esmegma]]
[[cs:Smegma]]
[[da:Smegma]]
[[de:Smegma]]
[[es:Esmegma]]
[[et:Smeegma]]
[[fi:Smegma]]
[[fr:Smegma]]
[[gl:Esmegma]]
[[he:סמגמה]]
[[is:Skapafarði]]
[[it:Smegma]]
[[ja:恥垢]]
[[ko:귀두지]]
[[la:Smegma]]
[[lt:Smegma]]
[[nds:Smegma]]
[[nl:Smegma]]
[[no:Smegma]]
[[pl:Mastka]]
[[pt:Esmegma]]
[[ru:Смегма]]
[[sv:Smegma]]
[[th:ขี้เปียก]]
[[tl:Kupal]]
[[tr:Smegma]]
[[zh:包皮垢]]

A lap 2013. március 15., 22:55-kori változata

A szmegma (görögül smēgma, "szappan"[1]) leváló hámsejtek, kötőszövet, átizzadt szerves olajok és nedvanyag összessége, ami mint egy olajos folyadék, takarja mind a hímnemű, mind a nőnemű emlősök nemi szervének egy részét, ahol közösülés alkalmával kenőanyagként szolgál. A női nemi szerv estén a csikló és a kis szeméremajak, a hím szervek esetében a makk és a fityma érintkező felületeit takarja.

Női szmegma

A női szmegma (latinul 'smegma clitoridis') nagyrészt a csikló és az azzal érintkezésben álló szervrészek faggyúmirigyeinek váladéka és elhalt hámsejtek keveréke. Ez nagyobb bőségben képződik, mint a férfi szervezet által termelt szmegma. Szennyező anyagai általában hamarosan eltávoznak a jelenlét oka megszűnte után.

Férfi szmegma

Férfiak által termelt szmegma nedvesen tartja a makk felületét és közösülés alkalmával kenőanyagként szolgál. Korábbi elképzelés szerint ez a makk- tövi faggyúmirigyek, a Tyson-féle mirigyek terméke lenne, de erre bizonyítékot nem találtak. Egy újabb álláspont szerint[1] a férfi szmegma a fityma belső felületét takaró mikroszkópikus kidudurodásokból ered az ezekből folyamatosan leváló élő sejtek elzsírosodásával. Prakesh [2] analizálta a váladékot és azt találta, hogy annak 26.6 %-a zsiradék volt, 13.3 %-a fehérje, ezenkívül elhalt hámsejtek, szkvalén, here-, valamint mellékhere-váladék, mások lizozimet (egy baktériumoktól védö hormont) és andoszteront (nemi hormont) is találtak. Wright szerint gyerekkorban szmegma csak gyéren képződik, bár a fityma felületét már borítja hámsejtréteg. Kamaszkorban a szmegmaképződés felgyorsul a teljes nemi érettség koráig, felnőttkorban eléri maximumát, amikor nemi kenőanyagként szolgál, öregkorban pedig lelassul, majd csaknem teljesen leáll.

Szmegma és egészség

A szmegmát még az évszázad elejéig sokan úgy tekintették, mint egészségre káros anyag. Ezt a nézetet csak 2006-ban döntötték meg[3]. A szerzők 75 irodalmi mű idézésével megvizsgálják az eddig felhozott érveket a szmegma rákokozó létének kimutatására. Ezeket kiértékelve leszögezik, hogy az érveknek hiányoznak megfelelő alapjai és a szmegma nem okoz rákos megbetegedést.


Hivatkozások

  1. Wright, Joyce (September 1970). "How smegma serves the penis: Nature's assurance that the uncircumcised glans penis will function smoothly is provided by smegma.". Sexology (New York) 37 (2): 50–53. szolgálja a szmegma a hímvesszőt: A természet gondoskodik a körülmetéletlen hímvesssző sima működéséről/.
  2. Parkash, Satya; K. Jeyakumar, K. Subramanya, S. Chaudhuri (August 1973). "Human subpreputial collection: its nature and formation". Journal of urology 110 (2): 211–212. PMID 4722614 Emberi fityma-alatti váladék: mi ez és mire szolgál?
  3. Van Howe, RS; FM Hodges (October 2006). "The carcinogenicity of smegma: debunking a myth". Journal of the European academy of dermatology and venereology 20 (9): 1046–1054. doi:10.1111/j.1468-3083.2006.01653.x. PMID 16987256. [1] A szmegma rákokozó hatása: egy mitosz-maszlag megdöntése

Megjegyzés

Ez a cikk adatait az angol nyelvü wikipédia en:Smegma című lapja 2012. octóber 8.-iki adataiból ill. annak angolnyelvű hivatkozásaiból vette.